Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Polska w czołówce państw gardzących zdrowiem. Dramatyczne statystyki

"Dziennik Gazeta Prawna": Polska w czołówce państw gardzących zdrowiem. Dramatyczne statystyki
Liczba nadmiarowych zgonów w trakcie pandemii była w Polsce trzecią najwyższą w Europie. (Fot. Getty Images)
Umiera nas przez cały czas więcej niż przed pandemią. W ciągu 48 tygodni tego roku w Polsce zmarło 408 tys. ludzi. To o 30 tys. więcej niż w 2019 r. – pisze dzisiejszy 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama
Reklama

Według gazety w okresie styczeń–listopad 2022 r. zmarło o 56 tys. Polaków mniej niż w tym samym okresie rok temu. Zdaniem dziennika to tylko pozornie powód do optymizmu.

"Wtedy szalała pandemia, teraz się skończyła, a zgonów wciąż jest więcej niż przed nią" – stwierdza dziennik. Ocenia, że w tym roku może umrzeć ponad 440 tys. Polaków.

"Spodziewaliśmy się, że w 2022 r. będzie więcej zgonów niż w 2019 r. z powodu starzenia się ludności. Jednak jest gorzej, niż oczekiwaliśmy z uwagi na dług zdrowotny" – podkreśla cytowany przez gazetę demograf prof. Piotr Szukalski.

Dziennik powołuje się na raport OECD Health at Glance 2022. Pokazał on sytuację zdrowotną państw UE po pandemii. Wynika, z niego "że wszędzie było źle, ale nad Wisłą wyjątkowo dramatycznie".

Dziennik podaje, że liczba nadmiarowych zgonów (w porównaniu ze średnią z lat 2016–2019) w trakcie pandemii (od marca 2020 r. do czerwca 2022 r.) była w Polsce trzecią najwyższą w Europie. Według gazety "gorzej było tylko w Bułgarii i Rumunii".

Dziennik zwraca uwagę, że fatalnie wypadamy też pod kątem długości życia. Znaleźliśmy się w gronie czterech państw, w których strata była największa: u nas wyniosła 2,4 roku, czyli dwa razy więcej niż średnia unijna. Przed nami są tylko Słowacja, Bułgaria i Rumunia – zauważa "DGP".

"Widać tu związek z nakładami na zdrowie: te państwa mają jedne z najniższych w stosunku do PKB" – pisze dziennik. Dodaje, że w Polsce – według wyliczeń OECD – wydatki publiczne na ten cel wyniosły w 2020 r. 4,7 proc. PKB. "Razem z Łotwą plasuje to nas na szarym końcu wśród krajów UE" – stwierdza.

Resort zdrowia wskazuje, że nakłady na zdrowie się zwiększają. "W 2020 r. wyniosły 116,3 mld zł, co stanowiło wzrost o ponad 13 proc. w stosunku do 2019 r." – mówi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez gazetę.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Polacy coraz rzadziej chodzą na L4

Raport PZU: Skutki pandemii COVID-19 będą odczuwane latami

"Rzeczpospolita": Czy nasz kraj polegnie w walce ze smogiem?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.01.2025
    GBP 5.0567 złEUR 4.2691 złUSD 4.1462 złCHF 4.5503 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama