Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Daily Telegraph": Rosja planuje zwiększać napływ imigrantów z Afryki do Europy

"Daily Telegraph": Rosja planuje zwiększać napływ imigrantów z Afryki do Europy
Możliwość przerzucania przez Rosję imigrantów do Europy, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w 2024 r. (Fot. SAMEER AL-DOUMY/AFP via Getty Images)
Rosja wykorzystuje prywatne milicje do kontrolowania szlaków migracyjnych w Afryce, aby zwiększać napływ nielegalnych imigrantów do zachodniej Europy w korzystnych dla siebie momentach, np. przed wyborami - zaalarmował wczoraj brytyjski dziennik 'Daily Telegraph', powołując się na źródła wywiadowcze.
Reklama
Reklama

W dokumentach wywiadowczych widzianych przez tę gazetę szczegółowo opisane zostały plany utworzenia przez rosyjskich agentów "15-tysięcznej straży granicznej" składającej się z członków byłych milicji w Libii, która miałaby sterować przepływem migrantów do Europy.

"Jeśli możesz kontrolować szlaki migracyjne do Europy, jesteś w stanie skutecznie wpływać na wybory, ponieważ możesz ograniczyć lub zalać określony obszar migrantami, aby wpłynąć na opinię publiczną w kluczowym momencie" - oceniło w rozmowie z "Daily Telegraph" źródło z jednej z instytucji odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa.

Jak wyjaśniła gazeta, imigracja to kluczowy temat w wyborach powszechnych w licznych krajach europejskich, a brak kontroli nad napływem migrantów przybywających do Wielkiej Brytanii jest postrzegany jako główna słabość brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka przed tegorocznymi wyborami do Izby Gmin.

"Daily Telegraph" zaznaczył, że rosyjskie plany utworzenia libijskiej milicji upadły, gdy płatności, które miały zostać dokonane za pośrednictwem "rosyjsko-libijskiego instytutu kultury" w Moskwie, nigdy nie zostały zrealizowane i nie istnieje żadna wzmianka o takiej instytucji. Jak dodano, wiele innych rosyjskich działań wskazuje na zamiar używania migracji z Afryki jako instrumentu nacisku na Europę.

Dr Siergiej Suchankin, ekspert waszyngtońskiego ośrodka analitycznego Jamestown Foundation, podkreślił, że analitycy zwykle skupiają się na roli rosyjskich prywatnych firm wojskowych, takich jak Grupa Wagnera, we wspieraniu afrykańskich reżimów, a nie na ich wpływie na migrację.

"Szlaki migracyjne są nierozerwalnie związane z miejscami, w których obecna jest Grupa Wagnera i inne rosyjskie organizacje paramilitarne. Różne fale nielegalnych migrantów z Afryki mogą wzrosnąć, ponieważ Rosja planuje utworzenie nowego obiektu wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej. Myślę, że jego pojemność wyniesie około 2 tys. osób, a zatem da to Rosji dodatkową przewagę w zakresie sterowania przepływami migracyjnymi z regionu Afryki Subsaharyjskiej do Libii, a następnie do Unii Europejskiej" - oznajmił Suchankin.

Gazeta przywołała również ostrzeżenie Frontexu, unijnej agencji ochrony granic, według której Rosja wykorzystuje migrację "jako instrument w większej grze wpływów i (wywierania) nacisku".

Dziennik ostrzegł, że możliwość przerzucania przez Rosję imigrantów do Europy, zarówno wzdłuż wschodnich granic UE, jak też za pośrednictwem rosyjskich popleczników w Afryce, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w 2024 roku.

Czytaj więcej:

Ekspert: Putin może wydawać się teraz niezniszczalny, ale to tylko złudzenie

Brytyjski minister obrony: Agenci Putina znów mogą użyć Nowiczoka w naszym kraju

Sikorski w CNN: Jeśli Putin naprawdę nam zagrozi, jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę

Julia Nawalna w PE: "Putin jest szefem zorganizowanej bandy przestępczej"

Putin grozi bronią jądrową i ostrzega przed wprowadzeniem wojsk NATO na Ukrainę

Brytyjskie media o przemówieniu Putina: Znane pogróżki i rosnąca pewność sukcesu

ISW: Użycie broni nuklearnej przez Rosję jest bardzo mało prawdopodobne

  Komentarze
  • Koony32
   2 marca, 14:13

   Większych bzdur nie słyszałem, bardziej unia czyli Merkel chce taniej siły roboczej, bo już polacy nie chcą zbierać szparagów i podcierać dupe starcom.

  • Schabowy
   2 marca, 17:40

   Oczywiscie, ze nie radza sobie z migracja i chca zrzucic wine na Rosje. Kolejne bzdury, ktorymi karmia polglowkow.

  • Lord K
   2 marca, 20:26

   Gdzie jest Wally? Pamiętacie tą zabawe w poszukiwania kolesia ubranego w biało-czerwone paski? To teraz też mam zabawę. Znajdz kobietę na zdjęciu zamieszczonym do artykułu. Gwarantuje że jak dobrze poszukacie to znajdziecie.

  • On
   3 marca, 00:32

   To to napewno i oni beda przechodzic z paszportem ukrolandu do RP. Tak czy tak to wina Rosji.

  • Wodnik szuwarek
   3 marca, 05:21

   polskie prawiczki juz majá nowá teorie spiskowá

  • Matt Londonist
   3 marca, 11:21

   Wiadomo, wszystko przez Rosję. Heh że mają czelność to pisać.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama