Menu

Pies na Wyspach

Pies na Wyspach
Wielu Polaków po znalezieniu swojego własnego kąta decyduje się na zakup zwierzaka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że psa można zarejestrować. Nie wszyscy też wiedzą, co zrobić, jeśli psiak zginie. Niektórzy zapominają także, jak się o niego odpowiednio troszczyć.
Reklama
Reklama

Zaginione psy

Wedle prawa, pies musi nosić oznaczenie w miejscach publicznych. Ma to na celu zapewnienie, że pies zostanie oddany właścicielowi, jeśli zaginie. Jeśli ktoś z samorządu lokalnego znajdzie Twojego psa, najczęściej otrzymasz go z powrotem bez żadnych opłat.

Jednak, jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy pies ma tatuaż, nosi oznaczenie lub ma mikroczip. Jeśli ktoś z Twojego samorządu lokalnego znajdzie błąkającego się psa, zostanie on zabrany do schroniska, w którym będzie utrzymywany za Twoje pieniądze. Jeśli nie odbierzesz go stamtąd w przeciągu siedmiu dni, możesz stracić prawo do odzyskania psa, a pracownicy schroniska będą starać się o znalezienie mu nowego domu.

Rejestracja psa

Możesz wziąć udział w programie rejestracji psów, w ramach którego Twój pies zostanie wytatuowany, oznaczony lub otrzyma mikroczip z numerem, opisującym dane właściciela. Pomaga to w odnalezieniu zaginionych lub błąkających się zwierząt. Większość weterynarzy już oferuje takie usługi.

Poszukiwanie zaginionego psa

W Twoim samorządzie lokalnym zapisywane są informacje o odnalezionych psach. Powinieneś również sprawdzić, czy pies nie przebywa w jednym z pobliskich schronisk.

* Znajdź twój samorząd lokalny

Pomoc z opieką na zwierzęciem

Jeśli masz problemy z opieką nad psem, ważne jest, abyś skorzystał z pomocy różnorodnych organizacji. Jeśli znajdziesz się w szpitalu, ktoś będzie musiał zająć się zwierzakiem. Zazwyczaj o pomoc prosi się członka rodziny, dobrego sąsiada lub przyjaciela. Jeśli nie, w przypadku kotów i psów, konieczny może okazać się kontakt z lokalnym schroniskiem. Adresy powinieneś znaleźć w książce telefonicznej. O pomoc możesz również poprosić weterynarza lub hycla. Poniższa organizacja również może ci pomóc:

* The Cinnamon Trust - organizacja charytatywna (umiejscowiona w Cornwall), która zrzesza 4,500 zarejestrowanych ochotników w całym UK. Jeden z nich może zaopiekować się Twoim zwierzęciem, jeśli będziesz musiał pójść do szpitala.

Możesz również skontaktować się z Blue Cross lub RSPCA, jeśli masz problemy z opłaceniem usług weterynaryjnych.

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie dłużej zajmować się zwierzakiem, musisz skontaktować się z lokalnym schroniskiem dla zwierząt lub organizacją RSPCA, która zrobi wszystko co w jej mocy, aby znaleźć nowy dom dla Twojego psa lub innego zwierzaka. Aby uzyskać więcej informacji nt. opieki nad psami i kotami, możesz skontaktować się również z Battersea Dogs & Cats Home.

Istnieje wiele regulacji prawnych w UK zaprojektowanych tak, by chronić zdrowie i dobrobyt zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich.

Kto wprowadza w życie opiekę nad zwierzętami?

Troska o zwierzęta egzekwowana jest wspólnie przez lokalny Council i Departament for Environment (Ministerstwo Ochrony Środowiska), Food And Rural Affairs (Defra), we współpracy z innymi podmiotami rządowymi i niezależnymi organizacjami takimi jak Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA).

* Dowiedz się więcej o zdrowiu i trosce zwierząt

Pozwolenia na posiadanie zwierząt

Aby uregulować kwestie troski o zwierzęta, Twój Council wydaje następujące pozwolenia:

 • na jazdę konną,
 • na chów psów,
 • na handel zwierzętami,
 • na posiadanie zwierząt domowych,
 • na posiadanie niebezpiecznych dzikich zwierząt.

The Department for Environment, Food and Rural Affairs (Defra) jest odpowiedzialne za:

 • podejmowanie narodowych strategii odnośnie zdrowia i troski o zwierzęta,
 • ruchy dotyczące zwierząt,
 • troskę o zwierzęta na farmach, rynkach, w rzeźniach,
 • program Pet Travel,
 • międzynarodowy handel zwierzętami,
 • choroby zwierząt - kontrolowanie i monitorowanie wścieklizny, BSE, gruźlicy, trzęsawki oraz chorób łap i pyska,
 • zwierzęce produkty uboczne,
 • ochronę dzikiej przyrody oraz bioróżnorodności,
 • przestępstwa przeciwko dzikiej przyrodzie.

Można skontaktować się z the Department for Environment, Food and Rural Affairs (Defra) - 08459 335577, by uzyskać więcej informacji odnośnie tego, czym się zajmują lub odwiedzić ich stronę internetową.

Znęcanie się nad zwierzętami

Jeśli podejrzewasz, że jakieś zwierzę doświadcza jakiejkolwiek formy okrucieństwa, powinieneś skontaktować się z the Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA).

RSPCA może poprosić o pomoc policji, jeśli istnieje taka potrzeba, na przykład, jeśli trzeba uzyskać dostęp do nieruchomości lub w przypadku gróźb.

Bezpańskie zwierzęta

Według ustawy the Environmental Protection Act 1990 (Ustawa o ochronie środowiska z 1990 roku), paragrafu 149., Twój Council musi zająć się bezpańskimi psami. Jednakże nie zajmuje się on bezpańskimi kotami i zwykle odsyła ludzi do the Cat Protection League.

Jeśli masz obawy o bezpańskie zwierzę, możesz zadzwonić pod infolinię RSPCA, gdzie zostanie udzielona Ci porada. Jeśli jest taka potrzeba, wyszkolony treser zwierząt przyjdzie, zabierze zwierzę i odda do domu opieki dla zwierząt.

  Komentarze
  • Nel
   26 lipca 2016, 09:34

   Bardzo fajny artykuł - dużo o tym jak znaleźć zaginione zwierzę tu https://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com

  • Spartan
   2 kwietnia 2017, 08:24

   sprawa pilną!! kupiłam psa, po tygodniu okazało się że ma poważna wadę genetyczna, leczenie to tysiące funtów... jak wygląda odpowiedzialność hodowcy w Anglii? co mogę zrobić w tej sytuacji?

  • Czytelnik
   26 kwietnia 2017, 09:22

   Co robic gdy pies zdechnie w uk

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2021
  GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
  Reklama