Menu

Związki zawodowe Unite the Union rozpoczynają kampanię Action on Amazon

Związki zawodowe Unite the Union rozpoczynają kampanię Action on Amazon
Celem akcji jest zapewnienie swobody wyrażania opinii przez pracowników oraz tworzenia związków na terenie firmy bez żadnych represji lub konsekwencji. (Fot. Facebook.com/ActionOnAmazon)
Wiodący brytyjski związek zawodowy Unite the Union otworzył poufną infolinię dla pracowników firmy Amazon w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w tym dla osób mówiących po polsku. Celem akcji "Action on Amazon" jest uzyskanie umowy związkowej, chroniącej prawa pracowników Amazona.

Dyrektor wykonawczy Unite - Sharon Graham - oznajmiła, że nowa infolinia ma na celu umożliwienie pracownikom Amazona poufne zgłaszenie złego traktowania w miejscu pracy oraz każdych innych nieuczciwych praktyk stosowanych przez firmę. 

"Amazon atakuje wszystkie starania pracowników, które mają na celu ich zjednoczenie się oraz wyrażanie ich własnego zdania w kwestiach dotyczących stosowanych praktyk. Z tego powodu Unite rozpoczeło kampanię Action on Amazon, która ma za zadanie umożliwienie pracownikom posiadania zbiorowego głosu w miejscu pracy, aby nie musieli oni polegać  jedynie na donosach typu whistle blowing" - przekazała.

Związek Unite wezwał Jeffa Bezosa, dyrektora generalnego firmy Amazon, do podpisania porozumienia związkowego, uznającego prawa pracowników do zrzeszania się.

W wystosowanych postulatach Unite wnioskuje o podpisanie "deklaracji neutralności", która zagwarantuje pracownikom firmy w Wielkiej Brytanii i Irlandii swobodę wyrażania opinii oraz tworzenia związków na terenie firmy bez żadnych represji lub konsekwencji.

Uruchomiona infolinia umożliwia poufne zgłaszanie problemów w miejscu pracy. (Fot. Facebook.com/ActionOnAmazon)

"Chociaż mamy już swoich członków w Amazonie, pracownicy w Twojej firmie nie mogą obecnie dołączyć do związku zawodowego bez strachu, przeszkód i propagandy skierowanej przeciwko nim. Pomimo że widziałam stwierdzenie firmy Amazon, że szanuje ona prawa pracowników odnośnie wolności wyboru w kwestii przystąpienia lub nie do związków zawodowych, jak i ich tworzenia, to również widziałam i słyszałam wiele przykładów, jak firma powstrzymuje i blokuje organizację struktur związkowych w Amazonie" - przekazała szefowa Unite.

"Niestety Informacje, które otrzymujemy za pośrednictwem naszej infolinii zaufania Action on Amazon, jedynie potwierdzają nasze obawy. Twoi pracownicy mają poważne zastrzeżenia w kwestiach takich jak zastraszanie, przymusowe nadgodziny, intensywny nadzór, karkołomne normy produkcyjne i wiele innych. Pracownicy Amazon potrzebują niezależnego głosu, aby przeciwstawić się niesprawiedliwości w miejscu pracy" - podkreśliła Sharon Graham.

"Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest zjednoczenie się w związku zawodowym. Jeśli nie dasz swoim pracownikom swobody robienia tego bez strachu i przeszkód, nie możesz twierdzić, że jesteś dobrym pracodawcą. Mam jednak nadzieję, że potwierdzisz swoje oficjalne stanowko w kwestii poszanowania praw pracowników, bezzwłocznie podpisując załączoną przeze mnie deklarację neutralności oraz zobowiążesz się do jej przestrzegania. Deklaracja ta zagwarantuje pracownikom w Wielkiej Brytanii i Irlandii swobodę zrzeszania się w związkach bez obaw o represje ze strony firmy" - zaapelowała do Jeffa Bezosa.

Wszyscy pracownicy Amazona mogą zadzwonić pod numer 0 8000 141 461 lub odwiedzić stronę https://actiononamazon.org/hotline/, aby poufnie zgłosić wszystkie swoje problemy w miejscu pracy.

Jeśli pracujesz lub pracowałeś dla Amazona, zachęcamy również do wypełnienia specjalnej ankiety: link.

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2021
GBP 5.2369 złEUR 4.5027 złUSD 3.7185 złCHF 4.1360 zł

Sport