Menu

Z Anglii do Polski: Po co sprowadzono do kraju polskie złoto?

Z Anglii do Polski: Po co sprowadzono do kraju polskie złoto?
Część polskiego kruszcu z Anglii przeniesiono do tajnego skarbca NBP na terenie Polski. (Fot. NBP)
To była jedna z najbardziej zaawansowanych akcji przewozu złota w nowożytnej historii świata - do Polski wróciła cześć zdeponowanego przed wojną kruszcu o wartości ponad 18 mld złotych (ponad 3 mld funtów). Teraz, gdy emocje związane z akcją już opadły, zastanówmy się co tak naprawdę oznaczała decyzja o ściągnięciu nad Wisłę cennych sztabek.
Reklama

Akcję przewozu części polskiego złota zakończono nocą 22 listopada, a cały proces do samego końca utrzymywany był w ścisłej tajemnicy.

Transport podzielono na 8 lotów, a podczas każdego przewieziono po tysiąc sztabek. Łączna wartość kruszcu to 18,3 mld złotych, czyli ponad 3 mld funtów.

Przeprowadzenia całej akcji podjęła się firma G4S, a wszystko nadzorował Bank of England we współpracy z NBP, a także polską i brytyjską policją. 

Złoto podczas transportu było właściwie zabezpieczone na każdą możliwą ewentualność. (Fot. G4S)

Kruszec przewożono między wrześniem a listopadem z tajnego skarbca w asyście samochodów policyjnych i helikoptera prosto na londyńskie lotnisko. Po dotarciu do Polski, złoto ponownie przewożono do sekretnego skarbca, tym razem jednak już w kraju. Lokacji tego miejsca nie ujawniono - wiadomo jedynie, że transport przeprowadzono z użyciem pancernych ciężarówek.

"Wszelkie ruchy zostały starannie zaplanowane we współpracy ze wszystkimi, w tym z policją, Bankiem Anglii, Narodowym Bankiem Polskim i G4S" - przekazał John Lennox, szef firmy G4S Cash Solutions UK.

"Biorąc pod uwagę rozmach tej operacji, musieliśmy być przygotowani na wszystko. Plany mogły ulec zmianie w każdej chwili. Operacja zakończyła się sukcesem dzięki temu, że mieliśmy sprawdzony, profesjonalny zespół, który regularnie był informowany na każdym etapie akcji" - dodał.

Operację do samego końca utrzymywano w tajemnicy. (Fot. G4S)

Julian Haskard, dyrektor zarządzający G4S, nazwał operację repatriacji złota "historycznym dniem w przemyśle złotniczym".

Szef polskiej bankowości potwierdził, że transfer złota został zakończony i dodał, że z okazji tej bitwy zostanie wybita pamiątkowa moneta.

W przeliczeniu 100 ton złota odpowiada 3 215,1 tys. uncji trojańskich (jednostka miary złota). Złoto ma postać sztab spełniających standardy London Good Delivery, tzn. masę od 350 do 430 uncji trojańskich (od 10,9 do 13,4 kg) oraz próbę złota co najmniej 0,995.

Jak ocenił Narodowy Bank Polski, relokacja 100 ton złota, to spełnienie honorowych zobowiązań wobec pracowników Banku Polskiego SA, którzy z narażeniem życia 4 września 1939 roku zorganizowali ewakuację złotych sztab i monet, stanowiących rezerwy Banku Polskiego. Wartościowe kruszce trafiły wówczas na przechowanie m.in. do USA, Kanady oraz właśnie Wielkiej Brytanii.

Narodowy Bank Polski ulokował 100 ton sprowadzonego złota w tajnym skarbcu. (Fot. G4S)

Warto zwrócić uwagę, że z Wielkiej Brytanii nie sprowadzono całego kruszcu. Ze względów bezpieczeństwa, Narodowy Bank Polski zamierza dążyć do dywersyfikacji miejsc przechowywania, aby sztabki nie znajdowały się wyłącznie w jednym miejscu. Spora część rezerw, tak ja dotychczas, pozostanie w tajnych skarbcach Bank of England.

"Złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie" - oceniał obecny prezes NBP. Wszyscy jego poprzednicy nie podchodzą jednak do operacji sprowadzenia złota równie optymistycznie.

Zdaniem byłego prezesa NBP Leszka Balcerowicza, to działanie to tylko propaganda. "Nie sądzę, aby miało to jakiekolwiek znaczenie dla gospodarki Polski. Być może chodzi tutaj o efekt propagandowy, m.in. o to, aby prezes Glapiński mógł zrobić sobie zdjęcie ze sztabką odzyskanego złota” - ocenił.

Każda sztabka posiada certyfikat London Good Delivery. (Fot. G4S)

Podobnego zdania jest inny były prezes NBP Marek Belka. "Ten ruch nie ma z punktu widzenia gospodarczego czy rynkowego najmniejszego znaczenia. To tylko PR, który ma wzmocnić wizerunek silnego państwa" - wskazał.

Jak oceniają eksperci, sprowadzenie złota do Polski nie oznacza, że będzie ono bardziej bezpieczne. Potwierdza to m.in. głośny przykład Wenezueli z tego roku. Wenezuelskie złoto złożone w Wielkiej Brytanii jako zabezpieczenie pożyczki przejął Deutsche Bank na poczet spłaty zadłużenia. Ale, przynajmniej część krajowych rezerw, sprzątnął Wenezuelczykom sprzed nosa... prawdopodobnie ich własny rząd. Jak informowała agencja Reuters w kwietniu, w kryzysowej sytuacji reżim Maduro wywiózł 8 ton złota za granicę, najprawdopodobniej do Rosji lub Turcji.

Oprócz oryginalnych sztabek, Polska ogłosiła w ubiegłym roku, że kupi kolejne 100 ton złota, aby zwiększyć swoje rezerwy. Według oficjalnych informacji, Polska posiada obecnie rezerwy złota o łącznej wartości 93,7 mld funtów, plasując się tym samym na 11. miejscu w Europie pod względem wielkości zasobu złota.

Podczas przygotowywania materiału korzystano ze źródeł: Sky News, Money.pl oraz Fakt.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.65 / 31

Komentarze
 • Jaro
  15 grudnia 2019, 05:52

  Miało być po co? A o tym jest bardzo mało napisane

 • Nick
  15 grudnia 2019, 06:44

  Brakuje na 500+ i inne fanaberie to jadą już z rezerwy. Po tych 4 kolejnych latach rządów PiS skończymy jak Grecja lub Wenezuela!

 • Fadel
  15 grudnia 2019, 09:53

  Przecież lepiej sprzedać złoto niż dodrukować "pustego" pieniądza.

 • Analityk od sweicidełek
  15 grudnia 2019, 10:40

  daje 4 lat i złota nie bedzie i (pis-u) tez !!

 • Greg
  15 grudnia 2019, 18:14

  Najwiecej ludzi w Londynie to Hipokryci !!!

 • Kobi
  15 grudnia 2019, 18:32

  Brexit spowoduje w UK syf , biedę i inflację to każdy mądry zabiera co swoje!

 • Czytelnik anonimowy
  15 grudnia 2019, 18:34

  A mnie interesuje skąd w polsce było tyle złota przed wojną?
  Może ktoś napisać.

 • Czytelnik anonimowy:
  15 grudnia 2019, 22:51

  Zajrzyj proszę w historię Pl , ja wiem że historię piszą zwycięzcy. to złoto było ukryte na wyspie, tzw wyspie skarbów piratów: to nasza ojcowizna, tyle zgromadziły poprzednie pokolenia gdy Polska była mocarstwem i teraz jest odpowiedni czas by zainwestować to w przyszłość naszych wnóków

 • Do Kobi
  16 grudnia 2019, 07:07

  zgadzam się z tobą dopiero się zaczyna ten raj patologii najgorsze jest że Polacy nazywają ten patologiczny okropny kraj rajem na ziemi ostatnio leciałem samolotem i po wylądowaniu w Londynie jakiś polski burak krzyknął jo je w raju raj raj tak dosłownie krzyczał

 • Demokracja
  16 grudnia 2019, 09:18

  Sami prorocy. Podziwiam waszą mądrość i jasność umysłu. Oby TVN wam tylko nie przestał działać, bo sttacicie natchnienie i przestanie ie wieszczyć

 • Obserwator
  16 grudnia 2019, 13:52

  Nikt nie podaje więcej kłamliwych informacji od TVP. Fałszują każdą informację na swoją korzyść w kłamstwie i oczernianiu innych biją na głowę wszystkie inne media !!!!

 • Tom33
  16 grudnia 2019, 14:23

  Pytanie nocne jak to się stało że polska miała tyle złota przed II wojną po zakończeniu 1 wojny w Hiszpanii był konflikt nie będę się rozwijał sprawdź sobie. Polska zarobiła na tym bardzo dużo złota sprzedawaliśmy jednej że stron konfliktu broń zalegającą w magazynach stare czołgi itp. Choć tak naprawdę nie mogliśmy tego robić Rosjanie Francuzi Angole itd. Też nie mogli ale robili Rosja zarobiła najwięcej wyczysciła zasoby złota Hiszpanii A Niemcy trenowali loty przed następnym starciem też zarobili choć inaczej trenowali taktykę sprawdzali sprzęt

 • Jacuś ukej
  16 grudnia 2019, 17:40

  Osobiście uważam że nie sprowadzono żadnego zlota do Polski oni nigdy nie oddają nikomu nawet Australii nie chcą oddać a co dopiero Polsce to jest totalnie zadłużony kraj na biliony funtów także zloto ukradzione nawet nie pokryje tych długów

 • Mik
  19 grudnia 2019, 14:04

  ovzywiscie to oszustwo. jest to zloto kupione ostatnimi czasy a nie z Londynu...

 • Jakobi
  20 grudnia 2019, 02:41

  To złoto jest złotem ukradzionym POLAKOM! Złodzieje WYMORDOWALI JEGO WŁAŚCICIELI , ZAGARNĘLI KRAJ, TERAZ POŁOŻYLI TYLKO NA NIM ŁAPĘ!......To złoto przyniesie ZAGŁADĘ ! Historia kołem się toczy !

 • Robson
  20 grudnia 2019, 10:18

  zero wiadomosci o tym czemu sprowadzono to zloto
  co bylo zawarte w tytule
  szacun

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2020
GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama