Menu

TAX FREE shopping po Brexicie: Teraz zrobisz tańsze o VAT zakupy w Polsce i całej UE

TAX FREE shopping po Brexicie: Teraz zrobisz tańsze o VAT zakupy w Polsce i całej UE
Global Blue w ciągu kilku dni zwróci nam pieniądze za nadpłacony podczas zakupów na TAX FREE podatek! (Fot. iStock)
Jeszcze do niedawna mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie mogli korzystać z Tax Free. Obecnie, w związku ze zmianami dotyczącymi Brexitu, jest to możliwe. Wszyscy mieszkający na stałe w Anglii, Walii oraz Szkocji mogą skorzystać z tańszych zakupów w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej.

Jeśli tylko planujesz odwiedzić Polskę - pamiętaj, aby w sklepie zawsze poprosić o Tax Free

Co to jest Tax Free?

Towary zakupione przez rezydentów państw spoza UE i wywiezione z UE kwalifikują się do zwrotu zapłaconego podatku VAT. Korzystając z Tax Free możesz zaoszczędzić nawet do 19% ceny towaru!

Jak kupować na Tax Free?

Podczas zakupów należy upewnić się, że dany sklep oferuje Tax Free - naklejki SHOP TAX FREE widoczne są na witrynach większości sklepów, więc z łatwością można to sprawdzić. Przy kasie podróżny zgłasza, że chce skorzystać z Tax Free, a sprzedawca - po sprawdzeniu dokumentu potwierdzającego stałe zamieszkanie poza UE - wystawia specjalny formularz Tax Free.

Przy wyjeździe z UE (np. na lotnisku) koniecznie trzeba udać się z nieużywanym towarem w oryginalnym opakowaniu do punktu służby celnej, aby uzyskać potwierdzenie wywozu na formularzu. Po refundację VAT należy zgłosić się następnie do punktu Global Blue na lotnisku albo wysłać formularz wraz z paragonem do Global Blue podając numer karty płatniczej, na którą powinien być zwrócony podatek VAT.

Na niektórych lotniskach można skorzystać ze specjalnych niebieskich skrzynek do obsługi formularzy Tax Free, gdzie można zostawić formularz ostemplowany przez celnika. Global Blue w ciągu kilku dni zwróci pieniądze bezpośrednio na kartę, której numer wpisał podróżny na formularzu.

Oszczędności na VAT - w szczególności przy większych zakupach - mogą stanowić niebagatelną kwotę.

Aby móc skorzystać z Tax Free wymagane jest okazanie dokumentu poświadczającego pobyt stały w UK (Document Certifying Permanent Residence). Pamiętaj o zabraniu brytyjskiego dokumentu, jeżeli posługujesz się polskim paszportem.

Zasady Tax Free w Polsce

Tax Free to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. Z Tax Free może skorzystać podróżny, który:

  • dokonał w Polsce zakupu towarów powyżej 200 zł,
  • otrzymał paragon fiskalny,
  • wywiózł towar w stanie nienaruszonym poza terytorium UE i uzyskał potwierdzenie u celnika w postaci stempli celnych.

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.10.2021
GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł

Sport