Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

#Szmata: Mizoginia w internecie (DOKUMENT)

#Szmata: Mizoginia w internecie (DOKUMENT)
Przemoc seksualna w internecie to światowa plaga... (Fot. Getty Images)
Według Europejskiego Lobby Kobiet, w 2017 roku kobiety były 27 razy częściej niż mężczyźni narażone na nękanie w sieci i w mediach społecznościowych. Cyberprzemoc wobec kobiet nie jest nagromadzeniem odosobnionych aktów, ale plagą systemu: rozszerzeniem systematycznej przemocy, której kobiety doświadczały, doświadczają codziennie i od zawsze. Internet tylko zaostrzył zakorzeniony od dawna problem.
Reklama
Reklama

Gdy podnoszony jest temat cyberprzemocy wobec kobiet, często traktowany jest anegdotycznie. Mówi się, że to kwestia pecha, wina technologii, czy nawet ofiary, bo ta nie trzymała języka za zębami. Wydaje nam się, że problem dotyczy tylko osób publicznych, że takie są cienie sławy. Zakładamy, że problem w równym stopniu dotyka też mężczyzn. Często nie dostrzegamy schematu, ogromnej liczby przypadków cyberprzemocy. Nie widzimy, że te historie tak naprawdę mówią o tym samym: o pogardzie wobec kobiet. Pokazują, że nienawiść stała się tak banalna, że nawet o niej nie rozmawiamy.

Kiedy ofiary cyberprzemocy składają skargę, często stają w obliczu nieprzygotowanej administracji, nieodpowiedniego ustawodawstwa i praktycznie nieistniejącego orzecznictwa. Z kolei platformy cyfrowe są słabo uregulowane i nie walczą w wystarczającym stopniu z nękaniem w Internecie.

W tym filmie Florence Hainaut i Myriam Leroy, dwie belgijskie dziennikarki, które padły ofiarami cyberprzemocy, zbierają zeznania kilkunastu kobiet z całego świata, które również doświadczyły nękania w Internecie. Dzięki zeznaniom felietonistki Nadii Daam, satyryczki Florence Mendez i autorki Pauline Harmange, a także specjalistów w tej dziedzinie, dokument ten bada proliferację nienawiści w Internecie i zagłębia się w socjologiczne i prawne aspekty cyberprzemocy w obecnej sytuacji.

Ten film powstał po to, żeby ci, którzy go zobaczą, nie mogli powiedzieć, że nie wiedzieli. Bo problem, który dotyka 73% kobiet na świecie to nie kilka odosobnionych przypadków.

Więcej ciekawych materiałów filmowych można znaleźć na stronie Arte.tv po polsku.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.25 / 4

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.09.2022
GBP 5.4331 złEUR 4.8637 złUSD 5.0328 złCHF 5.1200 zł
Reklama

Sport


Reklama