Menu

Polak potrafi. W czym jesteśmy lepsi od innych narodowości?

Polak potrafi. W czym jesteśmy lepsi od innych narodowości?
Za co doceniają nas, Polaków, inne narodowości?... (Fot. Getty Images)
Polacy mają wiele wspaniałych cech, za które są doceniani na emigracji, o czym większość z nas miała okazję się przekonać żyjąc w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Polscy emigranci dają się poznać innym narodowościom z każdej strony - i lepszej, i gorszej. Wiele stereotypów na temat Polaków, także krzywdzących, da się usłyszeć w Wielkiej Brytanii. Na szczęście dużo obcokrajowców ma o nas dobre zdanie, a ci, którzy głoszą niepochlebne opinie, na pewno poznali tylko garstkę Polaków i mieli po prostu pecha.

Na całym świecie doceniani są pisarze, sportowcy, artyści z Polski, możemy więc być dumni, że jesteśmy Polakami. Omijając jednak wybitne osiągnięcia jednostek, przyjrzyjmy się naszym zaletom i temu, co doceniają w nas obcokrajowcy.

Wykształcenie

Polacy lubią się edukować, jesteśmy też od małego zachęcani do tego przez rodziców. Wielu z nas ma wyższe wykształcenie i szeroką wiedzę ogólną, a dodatkowa znajomość języków tylko wzmaga zachwyt i zaskoczenie niejednego obcokrajowca.

Któż z nas nie spotkał się w pracy ze zdumieniem pracodawcy nad naszą wiedzą i szybkością uczenia się nowych rzeczy? Ilu z nas spotkało się z niemałym zaskoczeniem ze strony obcokrajowców odnośnie naszej wiedzy w czasie spotkań towarzystkich? Wystarczy też spojrzeć na polskie dzieci - to one znajdują się przeważnie w czołówce najlepiej uczących się dzieci w danej szkole.

Pracowitość

Do tego nie trzeba przekonywać nikogo. Rzadko słyszy się o Polakach określenia typu: nieroby, lenie, obiboki. Nasi Rodacy w Wielkiej Brytanii świetnie sobie radzą na rynku pracy, ciężko i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Tym samym często są chwaleni przez pracodawców a także, niestety, z tego samego powodu obarczani winą za zabieranie pracy bezrobotnym Brytyjczykom.

My zawsze znajdziemy dla siebie zatrudnienie, nawet nie znając zbyt dobrze języka angielskiego, nadrobimy to chęcią do pracy i nie boimy się pracy fizycznej. Dlatego to właśnie na budowie, czy przy sprzątaniu znajdziemy wielu pracujących Polaków. Nie jest to powód do wstydu, wręcz przeciwnie - Polak woli zatrudnić się w mniej chlubnej czy prestiżowej pracy, niż pójść do job centre po zasiłek dla bezrobotnych. Dość często również pracujemy więcej niż na jednym stanowisku, by poprawić swój byt i żyć na godnym poziomie.

Polskie dzieci radzą sobie świetnie w angielskich szkołach. (Fot. Getty Images)

Gościnność

Kolejna nasza cecha narodowa - my zawsze znajdziemy miejsce do spania dla osoby w potrzebie czy podzielimy się jedzeniem, chętnie też pomożemy w znalezieniu pracy. Jednak słyniemy przede wszystkim z przyjęć przez nas organizowanych, zastawionego stołu, sadzania gości na honorowych miejscach.

Dla wielu obcokrajowców nasza gościna jest zaskoczeniem, Polak nie pozwoli zaproszonym do domu osobom siedzieć przy stole o pustym brzuchu, czy, za przeproszeniem, o suchym gardle. Prędzej gość wyjdzie z naszego domu przejedzony i przepity niż głodny i trzeźwy. Co ma swoje dobre oraz złe strony, ale z tego co mi wiadomo nikt jeszcze z tego powodu nie płakał.

Przedsiębiorczość

Oj tak, Polak potrafi, jak go wyrzucą drzwiami, wróci oknem. My się nie poddajemy, zawsze wymyślimy rozwiązanie, możliwość zarobku, tak aby poprawić swój byt. Nie zawsze jest to moralne, czy zgodne z prawem, jednak nie o tym tu mowa.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.73 / 72

Komentarze
 • Ja
  9 stycznia, 13:55

  Dodalbym jeszce tradycyjnosc: sylwester jest robiony hucznie w polsce i z rozmachem a swieta sa obfite w jedzenie. Do tego roznorodnosc miast gdzie w jednym miescie stawia sie na parki i zielona przestrzen (poznan) a w drugim na turystyke i otwartosc (krakow), jest wiele unikatowych miast ktore maja rozna specyfike

 • Dorota Kosko
  23 stycznia, 08:04

  Ja - o gościnności jest tu napisane, natomiast resztę wymienionych rzeczy chyba nie można nazwać cechą polską, w której jesteśmy lepsi ;)

 • Dorota Kosko
  24 stycznia, 09:23

  Jarosław Letkiewicz - oj nie wiem czy tacy najlepsi... Ps o tym, w czym Polacy są gorsi przeczytasz w innym artykule, mam nadzieję, że Cię usatysfakcjonuje.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2020
GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama