Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Oczarowały mnie krajobrazy wąwozu Cheddar

Oczarowały mnie krajobrazy wąwozu Cheddar
Cheddar Gorge to wapienny wąwóz w Wielkiej Brytanii, w pobliżu wioski Cheddar, w południowej części masywu wzgórz Mendip, na terenie hrabstwa Somerset w Anglii. (Fot. Getty Images)
Okolice Cheddar to idealne miejsce do turystyki pieszej, wspinaczki skałkowej oraz poznawania warunków życia człowieka prehistorycznego.
Reklama

Czy wąwóz Cheddar to tylko masyw skalny?
Na długości ponad dwie mile, pomiędzy masywnymi blokami skał wapiennych, wije się jak wąż asfaltowa droga. Po obu jej stronach wznoszą się ku niebu majestatyczne bloki skalne, osiągające wysokość nawet do 384 metrów n.p.m. Niektóre klify, mające prawie pionowe ściany i dziwne kształty, wyrzeźbione przez topiący się lodowiec i spływającą wodę, sprawiają wrażenie jakby ktoś je poustawiał jedne na drugich. Nad całym zaś wąwozem góruje wzniesienie Beacon Batch, które jest najwyższym punktem całego masywu wzgórz Mendip.

Gdzie możemy podziwiać takie cuda? W południowej Anglii, w hrabstwie Somerset. Tam właśnie możemy zachwycać się urokami malowniczo położonego wąwozu Cheddar Gorge, wraz z jego wspaniałym otoczeniem. Miałem przyjemność zwiedzania wąwozu oraz miejscowości Cheddar i muszę stwierdzić, że oczarowały mnie zarówno krajobrazy, jak też zapach wilgotnej ziemi, roślin i czystego powietrza, który wprost pobudzał do aktywności fizycznej.

Oprócz wędrówki pieszej, albo nawet w jej trakcie, można także skorzystać z oferty turystycznej i edukacyjnej, bo ten rejon Anglii ma naprawdę wiele do zaoferowania. Trzeba nadmienić, że corocznie odwiedza to miejsce około pół miliona turystów i to nie tylko z Wielkiej Brytanii.

Jednak ten wąwóz to nie tylko wzgórza, zbocza, roślinność i piękne widoki. W tym masywie pod ziemią znajdują się także tajemnicze i urokliwe jaskinie oraz jeziora. Niektóre z nich, takie jak Gough i Cox, są nie tylko udostępnione do zwiedzania, ale także dzięki elektrycznemu oświetleniu możemy w pełni podziwiać ich wnętrza, w których zobaczymy niesamowite formacje skalne, w postaci stalaktytów i stalagmitów. Dodatkowo, w jaskini Dream Hunter, możemy w czasie zwiedzania oglądać wyświetlane na ścianach projekcje przedstawiające warunki życia człowieka prehistorycznego.

Miecz w kamieniu w rzece Cheddar Yeo - czyżby był to legendarny Excalibur króla Artura?... (Fot. Getty Images)

Można też zatrzymując się na trasie pomiędzy jaskiniami, które zapewniały człowiekowi schronienie już 40 000 lat temu, zwiedzić także Muzeum Prehistorii, gdzie możemy podziwiać liczne znaleziska archeologiczne, w tym najstarszy szkielet człowieka w Wielkiej Brytanii, liczący podobno 9 000 lat - zwanego „Człowiekiem z Cheddar”.

Mając na uwadze najmłodszych turystów warto też skorzystać z „pakietu edukacyjnego”, który oferuje cały ten rejon i zapoznać młodych ludzi z historią wykopalisk oraz warunków życia ludzi w przeszłości. A trzeba przyznać, że wszystko jest świetnie zorganizowane i przygotowane dla zwiedzających turystów w każdym wieku.

Aktywność fizyczna w Cheddar
Widoki widokami, ale teren wokół wąwozu jest tak ukształtowany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są więc piękne trasy spacerowe, treningowe, szlaki turystyczne i ścianki wspinaczkowe o różnym stopniu trudności, gdzie pod opieką instruktorów można rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką skałkową lub rozwijać swoje „alpinistyczne umiejętności”.

Niewątpliwie naszą uwagę przyciągnie także wysoka wieża widokowa oraz „Drabina Jakubowa”, po której wspinanie (274 stopnie) zapewni niezapomniane przeżycia oraz konkretny wysiłek fizyczny. Ale warto się trochę pomęczyć, aby wzmocnić swoją kondycję fizyczną.

Na uwagę zasługuje także szlak Cheddar Gorge Walk. Jest to trasa o długości około 6,5 kilometra, którego najwyższy punkt osiąga tylko 122 metry, ale na szlaku czekają też fragmenty terenu, wymagające od nas zwiększonego wysiłku i intensywnej pracy naszych mięśni. Trasa ta jest dostępna, zarówno od strony miasteczka, jak też od Jacob’s Ladder w kierunku Watch Tower.

Cheddar Gorge, wraz z jaskiniami i pobliską wioską Cheddar jest popularną atrakcją turystyczną przyciągającą około pół miliona turystów rocznie. (Fot. Getty Images)

Wspaniałe są tutejsze wędrówki piesze, także ze względu na krystalicznie czyste powietrze i dużą zawartość w nim tlenu, który dostarczają liczne rośliny rosnące w całej okolicy, dlatego wąwóz i jego okolice są pełne turystów. Trzeba też zauważyć, że w okolicy wąwozu Cheddar, znajduje się około 30 miejsc noclegowych oraz bogata infrastruktura turystyczna.

Trzeba obiektywnie stwierdzić, że w tej okolicy każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie oraz spędzi zdrowo i pożytecznie czas, a wspólne wędrówki w tej urokliwej okolicy, na pewno przysłużą się wzmocnieniu więzi rodzinnych i towarzyskich. Warto więc przyjechać tutaj na cały dzień lub weekend, bo atrakcji jest sporo, a czas spędzony na spacerach, zwiedzaniu lub wspinaczce, dobrze przysłuży się naszemu zdrowiu oraz psychice.

Nie samymi widokami człowiek żyje
Dodatkową atrakcją związaną z Cheddar Gorge jest znany na całym świecie żółty ser, który jest wytwarzany z krowiego mleka przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Jak można przeczytać w wielu publikacjach, jest to jeden z najczęściej spożywanych serów na świecie. Ser ten jest wciąż przechowywany w czasie dojrzewania w okolicznych jaskiniach, których mikroklimat sprawia, że wyrób ten ma niezapomniany smak i aromat oraz cieszy się ogromnym i wciąż niemalejącym zainteresowaniem ze strony smakoszy na całym świecie.

Jest to także najbardziej popularny ser na rynku brytyjskim, ponieważ stanowi około 50% udziału w ogólnej sprzedaży sera. Gwoli ścisłości, ser ten jest zaliczany do serów podpuszczkowych, twardych i dojrzewających, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1170 roku, kiedy to właśnie został po raz pierwszy odnotowany w dokumentach dworu króla Henryka II zakup sera cheddar.

Jako ciekawostkę podaje się także fakt, że w czasie kiedy panował król Karol I, zapotrzebowanie dworu i arystokracji na ser cheddar było tak duże, że całość produkcji tego przysmaku musiała być przeznaczona na potrzeby królewskiego dworu.

W okolicach miejscowości Cheddar można spotkać takie krajobrazy... (Fot. Getty Images)

W miasteczku Cheddar, na miejscu możemy spróbować tego oryginalnego sera, bowiem funkcjonuje tam sklep, gdzie oprócz innych lokalnych specjałów, można kupić ten oryginalny produkt i degustować go na miejscu.

Innym miejscowym przysmakiem jest cheddarskie Ale, piwo górnej fermentacji zaliczane do piw jasnych i mocnych oraz wspaniała i aromatyczna herbata, z którą podawane są miejscowe wypieki. Trzeba też podkreślić życzliwość lokalnych mieszkańców wobec turystów, ich przyjazne nastawienie, troskę o wygody w punktach noclegowych oraz cierpliwość w kontekście utrudnień spowodowanych przyjazdami setek tysięcy ludzi rocznie.

Jeżeli więc chcesz spędzić kilka godzin lub cały weekend w pięknej wsi Cheddar odetchnąć od zapachu spalin i zgiełku miasta oraz zaspokoić swoje potrzeby w zakresie aktywności fizycznej, to na pewno będziesz mógł tutaj to zrealizować. Należy nadmienić, że Cheddar stanowi - ze względu na swoją lokalizację, świetny „punkt przystankowy” przed dalszymi wędrówkami do Kornwalii, Devon oraz do nadmorskiego Weston-Super-Mare.

W publikacji wykorzystano informacje zawarte na stronach internetowych:

 • http://navtur.pl/place/show/3299,cheddar-gorge
 • https://www.cheddargorge.co.uk/visitor-info/maps
 • https://www.bochciectomoc.pl/uk/anglia/cheddar-gorge-jaskinie/
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.85 / 34

Komentarze


 • Czytelniczka
  30 lipca, 07:14

  Ciekawe czy tam na prawdę tak ładnie czy tylko tak piszą żeby pojechać?

 • Kinia
  30 lipca, 07:54

  Czytałam wspaniałe miejsce.

 • B
  30 lipca, 09:32

  Naprawde tak jest .Piekne miejsce.Mozna tez wykupic bilet na zwiedzanie jaskiń.Polecam .A przy okazji mozna zwiedzic wiele innych cudownych miejsc .

 • Dana
  31 lipca, 14:25

  Potwierdzam również warto zobaczyć ,można na piechotę przejść odwiedzając okoliczne sklepiki usytuowane wzdłuż całej drogi w wąwozie ,kozice zaglądają nawet na parking ,dla wygodnych autobus wycieczkowy .I faktycznie następna atrakcja to Weston Super Mare .

 • Franek
  1 sierpnia, 06:14

  Piękne tereny

 • George
  14 sierpnia, 06:52

  Patrząc na deszcz za oknem chętnie bym się tam przeniósł na trochę.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.08.2019
GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

Sport


Reklama