Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najważniejsze wydarzenia na świecie w 2021

Najważniejsze wydarzenia na świecie w 2021
Dla mieszkańców Wielkiej Brytanii roku 2021 oznacza wejście w życie postanowień Brexitu, czyli wyjście z UE. (Fot. Getty Images)
W drugim roku pandemii Covid-19, której kolejne fale zdominowały 2021 rok, zmarło ok. 3,5 mln osób, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym, a 200 milionów zostało zakażonych. Na całym świecie podano 8,8 miliarda dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Niespełna 60 proc. globalnej populacji przyjęła co najmniej jedną dawkę.
Reklama
Reklama

STYCZEŃ

1.1. WIELKA BRYTANIA - Zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po Brexicie, jednocześnie weszła w życie umowa handlowa zawarta między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

1.1. ŚWIAT - Przeciwko Covid-19 zostało zaszczepionych ok. 10 milionów osób w 29 krajach, z czego 3 milionów w USA.

4.1. BLISKI WSCHÓD - Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt zakończyły bojkot Kataru.

6.1. USA - Demonstrujący zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa wdarli się na Kapitol. Zginęło pięć osób, ponad 130 funkcjonariuszy zostało rannych.

Atak na Kapitol wstrząsnął nie tylko Ameryką. (Fot. Getty Images)

9.1. USA - Konto prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze zostało na stałe zablokowane z powodu "ryzyka podżegania do przemocy", wkrótce konta Trumpa zostały również zablokowane na Facebooku i Instagramie.

9.1. INDONEZJA - W katastrofie Boeinga 737 zginęło co najmniej 50 osób.

14.1. UGANDA - Po raz szósty zwycięzcą wyborów prezydenckich został Yoweri Museveni. Głosowało na niego 58 proc. spośród 18 milionów wyborców.

15.1. ŚWIAT - Liczba ofiar pandemii Covid-19 przekroczyła 2 miliony.

20.1. USA - Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

21.1. USA - Prezydent Joe Biden podpisał zarządzenie odwracające decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego.

24.1. PORTUGALIA - Urzędujący prezydent Marcelo Rebelo de Sousa został ponownie wybrany na to stanowisko.

26.1. ŚWIAT - Liczba zarejestrowanych zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła na całym świecie 100 milionów. Trzy najbardziej dotknięte kraje, Stany Zjednoczone, Indie i Brazylia, odpowiadały za ponad 2/5 wszystkich infekcji.

LUTY

1.2. ŚWIAT - Liczba podanych dawek szczepionek przeciwko Covid-19 przekroczyła 100 milionów.

1.2. BIRMA - Armia dokonała zamachu stanu. Liderka rządzącej Narodowej Ligi Aung San Suu Kyi zostanie w grudniu skazana na cztery lata więzienia.

1.2. KOSOWO nawiązało stosunki dyplomatyczne z Izraelem, który uznał je za suwerenne państwo. W marcu po raz pierwszy państwo w przeważającej większości muzułmańskie otworzy ambasadę w Jerozolimie.

2.2. ROSJA - Sąd nakazał zamianę wyroku w zawieszeniu dla Aleksieja Nawalnego za rzekome defraudacje finansowe na pozbawienie wolności. Opozycjonista został osadzony w kolonii o zwykłym reżimie na 2 lata i 8 miesięcy.

Na zdj.: Aleksiej Nawalny – rosyjski prawnik, publicysta i działacz polityczny, opozycjonista i więzień polityczny. (Fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP via Getty Images)

10.2. ZEA - Pierwsza bezzałogowa misja Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Marsa po siedmiomiesięcznej podróży weszła na orbitę Czerwonej Planety.

13.2. USA - W ciągu kilku dni zimowe burze zabiją co najmniej 136 osób i spowodują przerwy w dostawie prądu dla ponad 9,9 miliona osób.

14.2. USA - Senat uniewinnił Donalda Trumpa z zarzutów o podżeganie tłumu zwolenników do powstania w związku z atakiem na Kapitol, zwolennicy impeachmentu nie uzyskali wymaganej większości 2/3 głosów.

19.2. USA - Amerykański łazik planetarny Perseverance wylądował na Marsie.

22.2. USA - Stany zjednoczone pierwszym krajem, w którym zmarło 500 tys. osób z powodu Covid-19.

24.2. WHO - Globalny program dostaw szczepionek przeciw Covid-19 dla krajów rozwijających się COVAX przekazał pierwsze preparaty, dostarczając 600 tys. dawek pracownikom służby zdrowia w Ghanie. Do końca roku COVAX przekaże ok. 800 milionów dawek najbardziej potrzebującym krajom.

25.2. ŚWIAT - Covid-19 zabił na całym świecie 2,5 miliona osób, a ponad 112 milionów zostało zakażonych według oficjalnych danych.

28.2. USA - Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do stosowania w USA szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Johnson&Johnson. To trzeci taki preparat dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych, pierwszy podawany tylko w jednej dawce.

Łazik Perseverance wylądował na Marsie! (Fot. NASA/Getty Images)

MARZEC

1.3. FRANCJA - Trybunał Karny w Paryżu uznał w procesie w tzw. aferze podsłuchowej byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego winnym zarzucanych mu czynów korupcji i handlu wpływami i skazał go na 3 lata więzienia, w tym na dwa lata w zawieszeniu.

5.3. IRAK - Papież Franciszek rozpoczął historyczną wizytę w Iraku, gdzie m.in. spotkał się z wpływowym ajatollahem Alim as-Sistanim i jako pierwszy papież przewodniczył mszy w obrządku chaldejskim.

18.3. HOLANDIA - Liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) urzędującego premiera Marka Ruttego wygrała wybory parlamentarne.

20.3. TURCJA jako pierwszy kraj wycofała się z konwencji stambulskiej, mającej chronić kobiety przed przemocą domową.

23.3. IZRAEL - Odbyły się czwarte w ciągu dwóch lat wybory parlamentarne. Wygrała je partia dotychczasowego premiera Benjamina Netanjahu, nie zdołała jednak utworzyć koalicji rządzącej, którą finalnie stworzyły partie prawicowe, centrowe, lewicowe i arabskie.

23.3. EGIPT - Kontenerowiec Ever Given obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego. Zamknięcie tej kluczowej drogi morskiej na 6 dni wpłynęło na ceny ropy i transportu morskiego na świecie.

25.3. ŚWIAT - Na całym świecie podano 500 milionów dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

Rok 2021 to koniec prezydentury Trumpa i nowy pocz ątek dla Joe Bidena. (Fot. ANGELA WEISS,MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.33 / 6

Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
    3 stycznia, 10:51

    Ktos tu nie umie liczyc albo to jest wielka sciema. "1.1. ŚWIAT - Przeciwko Covid-19 zostało zaszczepionych ok. 10 milionów osób w 29 krajach, z czego 3 milionów w USA.
    1.2. ŚWIAT - Liczba podanych dawek szczepionek przeciwko Covid-19 przekroczyła 100 milionów."

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.01.2022
GBP 5.4958 złEUR 4.5920 złUSD 4.0684 złCHF 4.4211 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama