Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Na ludowo, czyli różne oblicza folkloru

Na ludowo, czyli różne oblicza folkloru
Strój góralski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych strojów ludowych w Polsce. (Fot. Thinkstock)
Sztuka ludowa to dziedzina niszowa, która może stanowić źródło inspiracji dla wielu...
Reklama
Reklama

Szczególnie da się to zauważyć ostatnio, kiedy elementy tej twórczości artystycznej są wykorzystywane w połączeniu z nowoczesnością. Takie rozwiązania trafiają i przemawiają do większej liczby osób, w tym młodzieży.

Jeszcze do niedawna znajomość czy zainteresowanie folklorem w kraju nad Wisłą było niewielkie. Przykładem mogą tu być stroje ludowe, których jest kilkadziesiąt. Jednak chyba mało kto potrafi je wymienić, a najczęściej rozpoznaje się krakowski, łowicki i podhalański (góralski).

en pierwszy uchodzi za narodowy. Niegdyś zwrócił on uwagę wyższych klas społecznych, gdyż wyróżniał się bogactwem, co przybliżało go do szlacheckiego. Tradycyjne ubiory zdradzały także status społeczny, stan cywilny, czy wskazywały na posiadany majątek.

Dziś raczej trudno spotkać kogoś w takich strojach. Chyba najczęściej są one noszone przez członków zespołów pieśni i tańca ludowego lub na festiwalach.

Niekiedy pewne motywy mogą przejawiać się w codziennym ubraniu. Jest to możliwe dzięki modzie i lansowaniu pewnych trendów. Zgodnie z tym na przykład wzory sukienek i podkoszulków odnoszą się do folkloru. Czasami stylizacje można urozmaicić czerwonymi koralami, koronkami, haftami lub chustami.

Dzisiaj raczej trudno spotkać kogoś w takim stroju... (Fot. Thinkstock)

Co ciekawe, na Podhalu projektowane są ubrania inspirowane ludowo-folkową tradycją. Kolekcje ubrań w stylu góralskim, w tym kierpce na obcasie, można zobaczyć na pokazie mody i w atelier. Każda sukienka jest robiona indywidualnie i na miarę. Taka zabawa modą i łączenie przeszłości z teraźniejszością, to nie tylko sposób na wyrażenie swojej tożsamości, przynależności, pochodzenia, ale i szansa na stworzenie czegoś nietuzinkowego i oryginalnego. Już nie raz na wielkich wybiegach modowych prezentowano ubrania, nawiązujące do etniczności.

Muzyka

Śmiało można przyznać, że znaczącą role odgrywa muzyka. Elementy folkloru wykorzystała polska piosenkarka Cleo, która wykonała swój znanny utwór między innymi na Eurowizji. Nie obyło się bez kontrowersji wokół występu i co prawda nie zdobyła ona pierwszego miejsca, ale zyskała wsparcie słuchaczy. Gdyby tylko ich głosy były brane pod uwagę, to polska reprezentacja zajęłaby piąte miejsce.

Zaś polski zespół ludowy Tulia, który łączy współczesne brzmienie z folklorem i tak zwanym śpiewokrzykiem, został zauważony przez Depeche Mode. Dziewczyny nagrały cover do jednego z ich przebojów. „Enjoy the silence” w ich stylu ma ponad milion odsłon, a pomysł na takie wykonanie zrodził się po tym jak jedna z członkiń przejęła fanpage angielskiej grupy. Obecnie pracują one nad własnymi piosenkami i płytą.



Inni wykonawcy, którzy korzystają ze sztuki ludowej to Enej czy Zakopower. Należy tutaj zwrócić uwagę, że tradycja i inspiracja to nie jest to samo, ale eksperymentowanie potrafi dać zaskakujące rezultaty.

Wnętrza, dekoracje i...

Muzyka i świat mody to nie jedyne dziedziny związane lub odwołujące się do folkloru. Niektórzy wykorzystują jego barwność i wzornictwo przy urządzaniu swoich czterech kątów.

Jednym z przykładów może być mocne połączenie koloru czerwieni, zieleni i bieli w kuchni, które nie tylko nada proporcji pomieszczeniu, ale i może wpływać na samopoczucie oraz pobudzać apetyt. Dodatkowo przedmioty codziennego użytku  w stylu etno podkreślą charakter całości. Podobne podejście da się wykorzystać przy urządzaniu innych pokoi.

Okazuje się że polskie ludowe dekoracje są doceniane i przypadły do gustu na Zachodzie. Mowa o tak zwanych pająkach, które najprawdopodobniej były tworzone na wzór żyrandoli w pałacach. Te unikatowe dekoracje najczęściej wykonywane są ze słomy i papieru. Ponadto dobrze współgrają z nowoczesnym wnętrzem. Mieszkająca w Londynie Polka wykorzystuje także inne materiały do ich tworzenia, co nadaje im bardziej współczesnego wyglądu. Jej instalacje, wyroby można było zobaczyć na London Design Festival i w takich magazynach jak Elle Decoration, Elle Decor Italia, Harpers Bazaar, House and Garden, The Telegraph i inne.

Nie wspominając już o uznaniu, z jakim spotkał się polski pawilon na wystawie w czasie EXPO 2010 w Szanghaju. Zespół architektów przygotował atrakcyjny projekt na wzór ludowej wycinanki. Ażurowa powierzchnia i kształt przypominający składaną papierową kartkę sprawiły, że nie dało się przejść obojętnie obok propozycji Polaków.

Jeszcze do niedawna znajomość czy zainteresowanie folklorem w kraju nad Wisłą było niewielkie... (Fot. Thinkstock)



Folklor

Termin folklor jako pierwszy zasugerował brytyjski pisarz William John Thoms. Później przedostał się on do Europy i miał w sobie zawierać tradycyjną muzykę, piosenki, taniec, zwyczaje, obyczaje, rękodzieło… Twórca wspomnianego pojęcia odegrał także istotną rolę przy tworzeniu The Folklore Society.

W porównaniu z innymi krajami, ich wiedzą i stopniem wykorzystywania własnej sztuki ludowej, Polska wykazywała małe zainteresowanie folklorem. Jednak ostatnio ulega to zmienia i widać, że odniesienia do niego są częstsze. Zapewne po części przyczynili się do tego polscy wykonawcy muzyczni.

Tradycja w połączeniu ze współczesnym designem potrafi dać zadziwiający efekt, a tak wykonane produkty stanowią ekskluzywny nabytek, na który najczęściej mogą pozwolić sobie zamożni. Zachęca się do eksperymentowania oraz zabawy formą, treścią, wzornictwem i innymi.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena:

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama