Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mentoring jako droga do sukcesu

Mentoring to metoda podnoszenia kwalifikacji i rozwijanie potencjału pracownika poprzez relacje partnerskie z bardziej doświadczoną osobą, która chce podzielić się zdobytą wiedzą i swoimi umiejętnościami za darmo. Pomoc w znalezieniu mentora, który wskaże ci drogę do sukcesu zawodowego, oferuje Polish Psychologists' Association.
Reklama
Reklama
Zmiana pracy jest czymś naturalnym, jednak osoby, które decydują się na ten krok często nie wiedzą od czego zacząć. Chciałyby tym razem znaleźć zajęcie, które będzie przynosiło im satysfakcję i dzięki któremu uda im się osiągnąć sukces zawodowy w Wielkiej Brytanii. Do tego czasami potrzebna jest porada kogoś bardziej doświadczonego, kto podzieli się z nami swoją wiedzą i nakieruje nas na właściwy tor. W takim wypadku warto zasięgnąć porady doradcy zawodowego, lub wziąć udział w programie mentoringowym.

Kim jest mentor?
Z reguły dobrego mentora można poznać po tym, że aktywnie słucha, przekazuje konstruktywny feedback, wykazuje się empatią, zrozumieniem, zachowuje dyskrecję i inspiruje. W sposobie komunikacji z drugą osobą nie ma cienia krytyki, oceniania i dawania rad – polega to raczej wszystko na sztuce zadawania właściwych pytań. Mentorzy rekrutowani do Programu Mentoringowego Polish Psychologists’ Association to także eksperci - grupa specjalistów w swojej dziedzinie, których łączy duże doświadczenie na tutejszym rynku pracy, odpowiednie umiejętności interpersonalne, znajomość kultury brytyjskiej, a przede wszystkim chęć nieodpłatnej pomocy i wsparcia dla mentees.

Na czym polega relacja mentoringowa i jakie daje ona korzyści?
Mentoring to relacja partnerska jeden na jeden, która ma określony cel, czas i miejsce. W zależności od oczekiwań drugiej strony cele mogą być bardzo różne, od zdobycia wiedzy w określonej dziedzinie, opanowania konkretnych umiejętności, po rozwój kompetencji na danym stanowisku pracy, szukanie rozwiązań i alternatyw w zmaganiu się z różnymi problemami i wyzwaniami, czy zwiększenie samoświadomości, pewności siebie, motywacji albo zapewnienie wsparcia w rozwoju zawodowym, czy osobistym.

Spotkania z mentorem, mimo, że mogą dotyczyć różnych tematów i problemów, to jednak wymagają od mentora podobnego scenariusza zachowań. By osiągnąć zamierzone cele, mentor powinien zadawać właściwe pytania, które pomogą w identyfikacji występujących barier i wyszukiwania alternatywnych rozwiązań dla określonego problemu, powinien skłaniać ku eksplorowaniu różnych dróg osiągnięcia celu, dzielić się wiedzą poprzez odwoływanie do konkretnych źródeł i stwarzać odpowiednią atmosferę, gdzie możliwy będzie efektywny dialog oparty na otwartości, zaufaniu i wzajemnym szacunku.

Poza trzonem Programu Mentoringowego, trwającego sześć miesięcy, który również stanowią regularne spotkania mentora z mentee na podobnych zasadach, program obejmuje także szereg szkoleń dla mentees na temat efektywnej autoprezentacji, strategii poszukiwania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, zagadnień wielokulturowości, lepszego samopoznania i ustalania celów. Dodatkowe wsparcie jest również zapewnione poprzez nieformalne spotkania organizowane przez koordynatorów, jak i stały dostęp do usług Biura Karier PPA.

Rola mentee w relacji mentoringowej
Sukces relacji mentoringowej zależy jednak znacząco od nastawienia i zaangażowania samego mentee, który bierze na siebie odpowiedzialność za własny rozwój, wykazuje się inicjatywą, przygotowując się na każde ze spotkań i jest otwarty na feedback i sugestie ze strony mentora oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Pomaga także świadomość roli, jaką pełni mentor, który ma zachęcać, wspierać i inspirować, a nie podawać gotowe rozwiązania. W miarę jak relacja się pogłębia od mentee oczekuje się nie tylko skrystalizowania własnych celów, ale jednak, co jest najważniejsze, podejmowania działań i wysiłku, by je osiągnąć.

Na zgłoszenia chęci wzięcia udziału w programie Polish Psychologists' Association czeka do 10 października 2011. Na stronie: www. polishpsychologistsclub.org/mentoring znajduje się formularz aplikacyjny, który wraz z CV należy przesłać na adres e-mail: mentoring@polishpsychologistsclub.org.

Doradztwo zawodowe w Londynek.net - dowiedz się więcej

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.5 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.09.2022
GBP 5.4530 złEUR 4.7591 złUSD 4.8796 złCHF 4.9701 zł
Reklama

Sport


Reklama