Menu

Kilka prostych trików, dzięki którym oszczędzisz pieniądze

Kilka prostych trików, dzięki którym oszczędzisz pieniądze
Oszczędzanie jest nie tylko dobre dla Ciebie i Twojego portfela, ale także dla całej planety! (Fot. Getty Images)
Wszyscy chcielibyśmy poznać sposób, dzięki któremu nasz portfel stanie się grubszy. Czasami wydaje się to jednak zbyt trudne. Na szczęście znaleźliśmy kilka prostych wskazówek i trików, które pomogą Ci ograniczyć koszty!
Reklama

Moglibyśmy wiele pisać o trudach oszczędzania i setkach porad, których większość z nas nie będzie w stanie wdrożyć w życie. 

Wskazówki, którymi się z Wami podzielimy, będą jednak inne - nie wymagają od Ciebie odmawiania sobie przyjemności czy innych skrajnych wyrzeczeń. W rzeczywistości możesz nawet nie odczuć tego, że je wdrożyłeś. Twój portfel jednak odczuje różnicę!

Gotowi?

Pomyśl o robieniu zakupów na działach World Foods

Na działach z żywnością z całego świata często znajdziesz lepsze deale na te same produkty. To świetne miejsce, aby zaopatrzyć się np. sosy, przyprawy czy produkty sypkie. I co najważniejesze - cena za kilogram jest znacznie niższa.

I tak np. słoiczek kurkumy na "normalnym" dziale kosztuje £1,60 i zawiera 37 gramów przyprawy. Na dziale World Foods za 100 gramów kurkumy zapłacimy z kolei £1,15 - jedyna różnica jest taka, że pakowana jest ona w ekonomiczne, papierowe torebki.

Podobnie sytuacja wygląda z ryżem, kaszami czy ziarnami - w niektórych przypadkach różnica w cenie sięga 72 procent!

Postaw sobie za priorytet spłatę kart kredytowych

Nie możesz spać przez długi na "kredytówce"? Łatwo zrozumieć dlaczego: wiele osób ma wrażenie, że pomimo regularnych płatności, ich zadłużenie wcale się nie zmniejsza. 

Jeśli spłacasz co miesiąc jedynie minimalną kwotę, karta kredytowa będzie Cię kosztować prawdziwą fortunę, a Twój dług nieustannie będzie rosnąć.

Zobaczmy przykład. Dług w wysokości £1 000 z oprocentowaniem 16,9 proc. - płatność minimalna zazwyczaj wynosi 2 proc. salda + odsetki z ostatniego miesiąca. Jeśli będziesz trzymał się jej terminowo, spłacenie długu zajmie Ci 22 lata i będzie Cię kosztować dodatkowe £1 530. 

Wniosek? Postaraj się każdego miesiąca spłacać możliwie jak najwięcej - liczy się każdy ekstra funt. Im szybciej pozbędziesz się tego balastu finansowego, tym szybciej odczujesz ulgę!

Dla budowlańców: Odliczaj sobie podatek za zakup nowych narzędzi do pracy

Czy wiesz, że pracownicy budowlani mogą uzyskać ulgę podatkową na nowe narzędzia? 

Jeśli jest to dla Ciebie nowość, upewnij się, że wymieniając narzędzia odliczysz sobie podatek - to Twoje prawo! 

Przy okazji warto tutaj podkreślić, jak wiele pieniędzy możesz zaoszczędzić, jeśli masz do swojej dyspozycji kreatywnego księgowego!

Sprawdź, co kryje się w Twoich szafkach w kuchni

Statystycznie każdy z nas odwiedza supermarket przynajmniej 2 razy w tygodniu. Od czasu do czasu zdarza nam się nawet mieć ze sobą listę tego, co kupić. Bardzo rzadko jednak wiemy o tym, co już mamy.

Zamiast bezmyślnie kupować kolejną butelkę ketchupu, warto sporządzić "inwentarz" tego, co kryje się w naszych szafkach i zamrażarkach - przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli zauważysz, że prawdopodobnie gromadzisz zapasy na wypadek końca świata, zrób sobie listę tego, czego na pewno nie powinieneś kupować. 

Sprzedaj nienoszone ubrania

Jeśli Twoja szafa pęka w szwach, przeprowadź dogłębny audyt swoich ubrań. 

Nie czekaj na to, aż schudniesz/przytyjesz lub nadarzy się okazja do założenia jakiegoś ubrania. Jeśli przez ostatni rok czegoś nie założyłeś, to wystarczający powód do tego, aby to spieniężyć. Zdziwisz się, jak wiele funtów leży w Twojej szafie!

Zrób sobie "cyfrowy detoks"

Każdy, kto robi zakupy online, wie, ile e-maili marketingowych trafia do naszych skrzynek każdego dnia. Ale czy zastanawiałeś się, jaki wpływ mają te wiadomości na Twoje saldo na koncie bankowym i skłonność do impulsywnych zakupów?

Poświęć kilka minut i skorzystaj np. z Unlistr, aby wypisać się z niepotrzebnych list mailingowych. W każdej chwili możesz edytować swoje subskrypcje, ale im mniej ich będziesz mieć, tym lepiej!

Nie denerwuj się na drodze

Bycie agresywnym kierowcą jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia psychicznego, ale także sieje spustoszenie na koncie bankowym: zdenerwowani kierowcy zużywają nawet o jedną trzecią więcej paliwa. 

Przeciętny kierowca w Wielkiej Brytanii przejeżdża 10 000 mil rocznie. Niedawne badania brytyjskich naukowców wykazały, że osoby, które częściej denerwują się na drodze, zużywają galon paliwa na 40 mil, podczas gdy Ci spokojniejsi - galon na 30 mil. Przy cenie £1,27 za litr, kierowca, który nie daje się ponieść emocjom oszczędza nawet £483 rocznie. Profit!

Wypróbuj trik z mydłem

Czy próbujesz znaleźć sposób na zmniejszenie ilości kupowanego plastiku jednorazowego użytku? Może zamiast kupowania butelek żelu pod prysznic postawiłeś na tradycyjną kostkę mydła? 

Jeśli tak, może się okazać, że ta przyjazna dla środowiska opcja po prostu nie działa tak wydajnie, jak Ci się wydawało - kostka mydła znika w błyskawicznym tempie. Ale jeśli położysz kawałek folii aluminiowej pod kostką, dno mydła nie zmieni się w "błoto" i starczy Ci na dłużej! 

Oszczędzanie to najlepsze, co możesz zrobić dla siebie i dla planety. Może znacie jakieś inne sposoby na to, jak zatroszczyć się o portfel i ograniczyć niepotrzebne wydatki? Dajcie znać w komentarzach!
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.67 / 3

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.02.2021
GBP 5.261 złEUR 4.518 złUSD 3.715 złCHF 4.096 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama