Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Harry vs William. Spór królewskich braci [DOKUMENT]

Harry vs William. Spór królewskich braci [DOKUMENT]
Czy więź między braćmi zanikła bezpowrotnie?... (Fot. Getty Images)
Prawo pierworodnego jest niezmienne - zarówno w Biblii, jak i w monarchii brytyjskiej. Bez względu na to, jak bardzo drugorodny będzie się starał, nigdy nie otrzyma przywilejów pierworodnego - chyba że ten drugi umrze. Ta nieubłagana zasada ciąży na relacjach między najsłynniejszą książęcą parą świata: Harrym i Williamem.
Reklama
Reklama

"Heir" and "Spare" - "dziedzic" i "zapasowy" - w języku angielskim to pozornie tylko niewielka różnica, a jednak kryją się za nią dwie zupełnie różne koncepcje życia. Jeden to następca tronu - przeznaczony do noszenia korony, zapisania się w podręcznikach historii i zapewnienia ciągłości monarchii. Drugi to rezerwa - jego los zależy całkowicie od tego, co stanie się ze starszym. Jeśli ten umrze przedwcześnie, to on go zastąpi i zostanie następcą tronu.

W przypadku Windsorów jest to całkowicie nierealne, ponieważ w międzyczasie dzieci Williama wyprzedzają Harry'ego w linii sukcesji.

W swojej książce "Spare" (polski tytuł: "Ten drugi") Harry opisuje, jak spędził życie godząc się z niesprawiedliwością, że sukcesja tronu nie ma nic wspólnego z osiągnięciami czy zasługami, a jedynie z tradycją i prawem pierworodnego. Mimo to cieszy się swobodami w życiu, których nie przyznano jego bratu Williamowi.

Jako następca tronu jego obowiązkiem jest służyć krajowi i zapewnić kontynuację monarchii poprzez potomstwo. W jego przypadku obowiązuje stary slogan: "nigdy nie narzekaj, nigdy się nie tłumacz".

Dokument analizuje zaszczyty i ciężary sukcesji tronu, losy drugorodnych, a także rolę rodziców, partnerów i mediów oraz klasyfikuje je z pomocą historyków, psychologów, dziennikarzy i królewskich ekspertów. Na przykładzie Windsorów porusza również tematy uniwersalnych konfliktów między rodzeństwem.

Źródło: Arte.tv

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.2 / 5

Komentarze
  • Made in Poland
    15 sierpnia, 08:22

    Niestety Harry na własne (Meghan) życzenie odwrócił się od własnej rodziny i trudno się dziwić, że nawet z bratem już nie gada...

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.12.2023
GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama