Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dziwna przypadłość Chloe Barnard...

Dziwna przypadłość Chloe Barnard...
Ludzki mózg kryje wiele niespodzianek... (Fot. Getty Images)
Są takie choroby, które potrafią wyjątkowo skomplikować życie - nie tylko samego chorego, ale i otoczenia, w którym się znajduje...
Reklama
Reklama

29-letnia Chloe Barnard, barmanka z Melton Mowbray w Anglii, cierpi na nietypową przypadłość, która sprawia, że nieraz po przebudzeniu nie pamięta części swojego życia, jakby cofnęła się np. do czasów dzieciństwa. Narzeczony musi jej wtedy przypominać, kim jest. Ten wyjątkowy rodzaj amnezji prawdopodobnie spowodowany jest udarem, który przeszła, gdy miała 19 lat.

Na co dzień Chloe funkcjonuje normalnie, a jej choroba daje o sobie znać tylko czasami. Kobieta wstaje wówczas z łóżka i zachowuje się tak, jakby cofała się w czasie - nie pamięta niczego z ostatnich lat swojego życia i wydaje jej się, że ma np. sześć lat.

Jako że nie rozpoznaje wówczas swojego narzeczonego Jamesa, to traktuje go jak porywacza, a nawet pedofila. Raz o mało go nie zaatakowała.

"Cofam się do różnego wieku. Kiedyś się obudziłam i myślałam, że mam sześć lat. To było przerażające. Wieczorem trochę się z Jamesem pokłóciliśmy i poszłam spać, bo byłam na niego zła. I coś mnie w nocy obudziło. Zeszłam na dół, nie poznawałam domu, ale pomyślałam, że musi być mój, bo są schody. Miałam tylko sześć lat. Mój partner siedział z psem na kanapie, ale ja nie wiedziałam, kim oni są. Usiadłam na schodach i powiedziałam: Kim pan jest i co to za pies? Chcę do mamy i taty" - wyznała w rozmowie z dziennikiem "The Mirror" Barnard.

James wie o przypadłości Chloe, więc nie spanikował. Zaprowadził ją na górę do sypialni. Rozebrał się, położył do łóżka i chciał, żeby się przytuliła, ale ona ostro zaprotestowała. Tuląc pluszowego misia odpowiedziała, że nie będzie spać z pedofilem i że chce do mamy i taty.

"Próbowałam zadzwonić na policję, ale on zabrał mi telefon. Nie chciałam, żeby mnie dotykał. Wzięłam klucz warsztatowy, gotowa go zranić, jeśli będę musiała. James zapytał, co zamierzam zrobić, a ja oznajmiłam, że uderzę go, jeśli się do mnie zbliży. I chcę do mojej mamy i tatusia. Wtedy zaczął mnie uspokajać, odpowiedział: Znam twoją mamusię i tatusia. Zadzwoniliśmy do nich, a oni mi wszystko wyjaśnili. A kiedy obudziłam się następnego ranka, wszystko było w porządku" - opowiedziała dalej Chloe.

Innym razem cofnęła się do szesnastego roku życia. Po przebudzeniu zapytała Jamesa, kim jest, a on, widząc, że znowu ma epizod, nie chciał zostawiać jej samej w domu, więc zabrał ją ze sobą do pracy. James jest kierowcą ciężarówki.

"Zapytałam go, czy moi rodzice wiedzą, że jestem z nim, i poprosiłam, żeby do nich zadzwonił. Wtedy mama powiedziała mi, że się kochamy i jesteśmy zaręczeni. Chciałam jej wierzyć, ale nie byłam pewna. To była dla mnie trudna sytuacja. Powiedziałam mu, że muszę zrobić siku, więc zatrzymaliśmy się na stacji, a ja, stojąc w kolejce do toalety, wpatrywałam się w pracowników stacji, chcąc zwrócić ich uwagę, ale tak, żeby James tego nie zauważył. Chciałam, żeby wezwali policję, bo myślałam, że on chce mnie porwać" - opowiada kobieta.

W końcu pracownik stacji spytał Chloe, czy wszystko w porządku. Odpowiedziała, że nie jest pewna, że przyjechała ciężarówką, ale nie zna kierowcy, ale jej mama twierdzi, że wszystko jest w porządku.

"Zaproponował, że zadzwoni na policję, ale nie chciałam narażać Jamesa na kłopoty, skoro mama mówiła, że jest ok" - wyznała Chloe. Dodała też, że ostatecznie wróciła do ciężarówki i podczas jazdy zasnęła. Kiedy się ocknęła, wydawało jej się, że ma 19 lat. Tym razem kojarzyła Jamesa, bo poznała go, gdy miała 18 lat.

"Wiedziałem, kim jest, wiedziałem, że jesteśmy parą, ale zastanawiałem się, dlaczego jedziemy ciężarówką, bo byłam przekonana, że on pracuje w stolarni" - opowiada Chloe. Uspokojona przez narzeczonego znowu zasnęła, a kiedy się obudziła, wszystko było już normalnie.

Takie epizody amnezji zdarzają się Chloe raz na kilka miesięcy i zwykle są spowodowane stresem albo brakiem snu. Lekarze podejrzewają, że może to mieć związek z udarem, którego doznała w wieku 19 lat. Pierwszy atak miał miejsce w 2018 roku. Był nietypowy, bo nie nastąpił po przebudzeniu się, ale w pubie, do którego Chloe przyszła ze swoim ojcem i z Jamesem.

"Wypiliśmy coś, poszłam do toalety i wróciłam przekonana, że przyszłam tam z tatą, bo nie poznawałam pozostałych osób. Uznałam, że to koledzy taty. W ogóle nie poznałam mojego narzeczonego. Jeszcze trochę posiedzieliśmy i postanowiliśmy wracać. Tata wsiadł do swojego samochodu i odjechał, a ja stałam oniemiała i zastanawiałam się, co się dzieje. W końcu James zapytał, czy wsiądę do samochodu, a ja przekonana, że tata robi mi jakiś kawał" - opowiada Chloe.

Jeszcze bardziej zdziwiła się, gdy James powiedział jej, żeby usiadła za kierownicą, bo ona - w przeciwieństwie do niego - nie piła. Chloe usiadła na fotelu kierowcy i okazało się, że nie ma pojęcia, jak odpalić samochód.

"Wtedy James zapytał, czy wiem, kim jest. Powiedziałam, że nie, więc wyjaśnił mi, że jest moim partnerem. Powiedziałam, że to niemożliwe, bo mam innego chłopaka - myślałam o moim byłym. W końcu James wysiadł z samochodu, a wtedy ja zamknęłam się od środka i zadzwoniłam do mamy. Mama przekonywała mnie, że James to mój chłopak, a w końcu po mnie przyjechała. Bała się, że znowu mam udar" - wspomina Barnard.

Specyficzna amnezja, na którą cierpi Chloe, jest nieuleczalna. Jedynym sposobem radzenia sobie z nią jest wysypianie się i unikanie nerwowych sytuacji, bo - jak twierdzi Barnard - zmęczenie i stres mają duży wpływ na występowanie zaburzeń pamięci. Nie jest to jednak stuprocentowo skuteczny środek. Lekarze ostrzegali ją, że epizod amnezji może jej się zdarzyć w każdej chwili.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 2

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.09.2022
GBP 5.4331 złEUR 4.8637 złUSD 5.0328 złCHF 5.1200 zł
Reklama

Sport


Reklama