Menu

Brexit: 7 rzeczy, które zmienią się od 1 stycznia 2021

Brexit: 7 rzeczy, które zmienią się od 1 stycznia 2021
Co dokładnie zmieni się od 1 stycznia? (Zdjęcia w artykule: Getty Images)
Dziś wiemy już, że nie ziści się koszmar związany z tzw. twardym Brexitem - Wielka Brytania i UE doszły do porozumienia i wiele aspektów przyszłych stosunków zostało uregulowanych. Nie zmienia to jednak faktu, że 1 stycznia 2021 roku nastąpi koniec okresu przejściowego. I wiele rzeczy ulegnie zmianie. 
Reklama

Brexit wpłynie na każdy aspekt życia w Wielkiej Brytanii, szczególnie dla imigrantów z UE, ale również dla Brytyjczyków, którzy często podróżują do kontynentalnej części Europy. 

Oto 7 najważniejszych spraw, które ulegną całkowitej zmianie. 

Wycieczki do kontynentalnej Europy będą wymagały starannego planowania

Od 1 stycznia, aby odwiedzić dowolny kraj UE (lub Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein) należy mieć na względzie kilka rzeczy:

 • Data ważności paszportu musi być wystarczająco długa - nie może się kończyć na przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu - z wyjątkiem podróży do Irlandii, która jest częścią Wspólnego Obszaru Podróży (CTA)
 • Ubezpieczenie podróżne. Obecny system (karta EKUZ) nie będzie już obowiązywała, więc należy zadbać o ubezpieczenie przed wyjazdem do krajów UE - w przeciwnym razie może nas czekać astronomiczny rachunek np. za wizytę na pogotowiu.
 • Roaming. Żaden operator w Wielkiej Brytanii nie zamierza przywrócić wysokich opłat za roaming do krajów UE, ale w drugą stronę nie jest już tak pięknie - np. opłaty podnieśli wszyscy operatorzy w Polsce. 
 • Świadectwo zdrowia zwierząt od weterynarza. Należy je pozyskać na 10 dni przed podróżą, jeśli podróżujemy ze swoim czworonogiem. Obecny unijny system paszportów dla zwierząt domowych nie będzie już obowiązywał.

Staniesz w innej kolejce na lotnisku

Podczas kontroli granicznej na europejskich lotniskach, Brytyjczycy nie będą mogli już korzystać z pasów dla obywateli UE, EOG i Szwajcarii (chyba, że posiadają również obywatelstwo któregoś z krajów UE).

Turyści z Wielkiej Brytanii wciąż będą mogli podróżować bez wizy do krajów strefy Schengen. Z przywileju tego można korzystać maksymalnie 90 dni w czasie 180 dni. Oznacza to, że np. 4-dniowa wycieczka do Portugalii na Wielkanoc, a następnie 14-dniowa wycieczka do Francji w czerwcu spowoduje, iż wykorzystamy 18 dni z 90 dni limitu.

Od 2022 r. obywatele Wielkiej Brytanii będą musieli płacić za elektroniczne zezwolenie na podróż do strefy Schengen - podobnie jak ma to miejsce w przypadku systemu ESTA w USA.

Oczywiście zasady te nie dotyczą posiadaczy polskich paszportów.

Zakupy duty free wrócą do łask

Kiedy Wielka Brytania była członkiem UE, można było przywozić niewielkie ilości alkoholu i tytoniu z kraju UE bez płacenia cła na granicy, o ile cło zostało zapłacone w kraju, w którym je kupiłeś. 

Od 1 stycznia alkohol bądź papierosy z UE do UK będzie można przewieźć jedynie wtedy, gdy kupi się te produkty w sklepie duty free na lotnisku. Dopuszczalny limit zostanie jednak znacznie zwiększony.

Minusem jest to, że na lotniskach nie będzie już wolnej od podatku sprzedaży towarów takich jak elektronika i odzież. Zwroty podatku VAT dla zagranicznych turystów w sklepach w Wielkiej Brytanii również zostaną usunięte.

Wejdą w życie nowe zasady dla obywateli UK chcących zamieszkać w UE

Od 1 stycznia 2021 roku zakończy się swoboda przepływu osób.

Brytyjczycy mieszkający obecnie w krajach UE mają zagwarantowane prawa. Powinni jednak upewnić się, czy spełniają wszystkie wymogi i np. zalegalizować swój pobyt lub zaaplikować o jakiś dodatkowy dokument. Niektóre kraje wymagają od Brytyjczyków, aby np. posiadali pracę. 

Brytyjczycy, którzy chcieliby się przeprowadzić np. do Francji po 1 stycznia, będą musieli wnioskować o to, aby uzyskać pozwolenie na zamieszkanie od francuskiego rządu. Po uzyskaniu takiego pozwolenia nie będą mogli jednak podjąć się pracy zarobkowej, dopóki nie zawnioskują o pozwolenie również na to. 

W praktyce oznacza to bardzo dużo "papierkowej roboty" dla osób przeprowadzających się do UE. 

Warto zaznaczyć, że wyjątkiem jest Irlandia - w przypadku tego kraju nic się nie zmieni dla obywateli UK.

Wejdą w życie nowe zasady dla obywateli UE w UK

Jeśli obecnie mieszkasz w Wielkiej Brytanii i przybyłeś tu przed 31 grudnia 2020 r., Twoje prawa są zagwarantowane do 30 czerwca 2021 r.

Jeśli zamierzasz uczynić z Wielkiej Brytanii swój główny ośrodek życia, powinieneś sprawdzić, czy masz prawo do zamieszkania tu na stałe poprzez aplikowanie o tzw. settled status lub o obywatelstwo.

Osoby, które posiadają już settled lub pre-settled status, zachowują wszystkie swoje prawa - mogą w UK pracować i mieszkać oraz korzystać ze służby zdrowia.

W UK zacznie obowiązywać nowy, punktowy system imigracyjny

Aby przybyć do Wielkiej Brytanii, od 1 stycznia 2021 roku każdy obcokrajowiec (oprócz obywateli Irlandii) będzie musiał udowodnić za pomocą systemu punktowego, iż jest przydatny jako imigrant. 

Szanse obywatela UE na zamieszkanie w UK będą takie same jak np. obywatela Meksyku czy Zimbabwe - kraj pochodzenia nie będzie miał żadnego znaczenia w systemie punktowym.

Celem systemu punktowego jest przyciąganie do Wielkiej Brytanii jedynie utalentowanych, wykształconych i potrzebnych rynkowi pracy ludzi.

Wszystkie osoby chcące zamieszkać w UK będą musiały zaaplikować o wizę. Wiza dla studentów kosztuje 348 funtów (475 funtów jej przedłużenie). Wiza dla pracowników kosztuje od 610 do 1 408 funtów (w zależności od umiejętności danej osoby i zapotrzebowania na te umiejętności w kraju).

Wszyscy przyjezdni będą musieli również płacić 624 funty rocznie na poczet NHS. Pierwsza opłata będzie musiała być uiszczona jeszcze przed przyjazdem.

Zmienią się zasady handlu (zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego)

Anglia, Walia i Szkocja

Importerzy i eksporterzy z UE będą musieli składać oświadczenia celne. Należy spodziewać się znacznego wzrostu biurokracji i utrudnień prawnych. 

Niektóre produkty, w tym rośliny, żywe zwierzęta i niektóre produkty spożywcze, będą również wymagały specjalnych pozwoleń i certyfikatów. Inne będą musiały zostać oznaczone w określony sposób.

Irlandia Północna

Wielka Brytania i UE zgodziły się zachować tzw. niewidoczną granicę - bez punktów kontrolnych między Irlandią Północną a Republiką Irlandii (która pozostaje w UE).

Irlandia Północna będzie nadal przestrzegać wielu przepisów UE, co oznacza, że ​​ciężarówki mogą nadal przekraczać granicę bez konieczności przeprowadzania kontroli. 

Konieczne będą jednak nowe kontrole towarów przybywających do Irlandii Północnej z pozostałej części Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji, Walii). Na przykład produkty spożywcze - takie jak mięso, ryby i jajka - będą musiały zostać sprawdzone, aby upewnić się, że są zgodne z normami UE. 
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.76 / 45

Komentarze
 • Czytelnik
  30 grudnia 2020, 11:07

  A kto w tej mokrej, zagrzybialej anglii chcialby mieszkac ?!

 • Szalona
  30 grudnia 2020, 13:31

  @czytelnik: ja, tak dla przykładu tak jak i 700tys innych Polaków 😂

 • Ubezpieczenie
  30 grudnia 2020, 14:18

  Proszę zaktualizować artykuł. Ubezpieczenie będzie obowiązywać. Umowa pod tym względem została podpisana . Nie dotyczy Norwegii ,Szwajcarii

 • Whitewolf65
  30 grudnia 2020, 14:50

  Tych co chcą mieszkać jest całkiem sporo. To tak w ramach komentarza tzw. Czytelnika. Natomiast autor powinien sprawdzić swoją wiedzę w zakresie karty EKUZ, która nadal będzie ważna np dla obywateli UE mieszkających w UK.

 • PanTadeusz
  30 grudnia 2020, 18:15

  No tak , bo przecież lepiej klepać bide w polsce , 5 dni zupa z kurzych łapek ,raz w tyg schabowe w niedziele i bmw zagazowane , kur... Raj na ziemi

 • BOLO
  31 grudnia 2020, 06:17

  TEN GOSCIU CZYTELNIK CALY CZAS DAJE DZIWNE KOMENTARZE NAJPIERW CHANDLOWAL TORBAMI W KRATE I PEWNIE BIZNES SIE NIEOPLACAL TERAZ WYPOWIADA SIE JAK PODEJZEWAM NIGDY NIEBYL W ANGLI TYLKO SLYSZAL Z TV

 • Poleczka
  31 grudnia 2020, 08:21

  mieszkałam w UK przez 12 lat, okropny kraj! wróciłam do Polski i nigdy do UK nie wrócę. wiem, że są ludzie, którzy opowiadają bajki jak im się tam powodzi, ale prawda jest taka, że żeby żyć na wysokim poziomie w UK trzeba zarabiać kilka tysięcy funtów miesięcznie. ja zarabiałam 2600 funtów miesięcznie brutto, mieszkając w londynie nie było to dużo. teraz zarabiam 2900 zł miesięcznie netto i mam wyższy standard życia. Ukraińcy i Białorusini pracujący w Polsce lepiej mają niż Polacy w UK, w samym roku 2017 około 2 tysiące mieszkań lub domów kupili w Polsce za pienądze zapracowane w Polsce

 • Jolka
  31 grudnia 2020, 09:16

  Z roamingiem to nie prawda. Brytyjscy operatorzy nie podnosząc cen. Przynajmniej przez jakiś czas

 • Bleble
  31 grudnia 2020, 11:24

  Wyjazdy do Anglii były dobre z 16 lat temu jak wcPL ludzie po 800,900zl zarabiali i wszystko tańsze było a nie teraz mieszkania nory wilgotne, jedzenie niedobre, pogoda do kitu , teraz na zwykłej produkcji przy meblach w PL tapicer ma 4700zl na miesiąc po co tam jechać i żyć jak Cygan ????

 • THC
  31 grudnia 2020, 16:56

  Jaki roaming? internet jest. hue hue hue xD

 • Kamil
  31 grudnia 2020, 18:39

  Nie wiem kto bylby teraz chetny tu przyjezdzac chyba jakis pier**lniety, ja jestem 8 lat i mam juz dosyc tak jak innin mysle zeby sie z tad wyniesc. Placic za jakas wize i ich zalosna sluzbe zdrowia z gory, na dzien dobry ponad 1200 funtow?!! To jakis chyba zarrt. Powodzonka w szukaniu jeleni.

 • KASIA
  31 grudnia 2020, 19:27

  Do Poleczka:
  UK to nie tylko Londyn, tak btw :) Londyn to jedno z najdroższych miast świata...
  Owszem, 2600 funtow brutto w Londynie to niedużo, bo to jest jedynie ok 2100 netto/mies. zwlaszcza jak nie jest się w związku i trzeba samemu placić za swoje utrzymanie, to juz w ogóle raczej mało jak na Londyn.
  Ale np ja i mój partner - mamy też dziecko - mieszkamy koło Glasgow, pracujemy w Glasgow tzn od marca zdalnie, z domu.
  Nasz łączny roczny dochód brutto to 52,600 funtów. netto jest to 3450 funtów. rata kredytu za mieszkanie to tylko 780 funtow...widzisz różnicę?

 • Polaczek
  31 grudnia 2020, 20:03

  Do Bleble. O co chodzi z Anglią i dlaczego nadal jest lepsza od raju nad Wisłą. Minimalna krajowa ok 1300 funtów to daje 6.5 tys złotych bez żadnych umiejętności -za zakręcanie słoiczków masz 6.5 ty złotych więcej niż tapicer w raju nad Wisłą. Plus jeżeli dostaniesz kontrakt często stawka wzrasta do 1600 f plus lepiej płatne nadgodziny. Człowiek z kwalifikacjami wyciągnie spokojnie 1800 - 2ts/f. Przy minimalne krajowej można spokojnie oożyć 600 f czyli 3 ts złotych na wynajmie. Plus kwota wolna od podatku 12tys f cznie, możliwość zdobycia wyższego wykształcenia plus darmowej nauki języka ang.

 • Polacy z Polski prosze !
  31 grudnia 2020, 20:26

  w polsce absolutnie nic sie nie zmienilo nie wypisujcie bzdur , polacy srednio maja na reke okolo 3 tys pln a jest i sporo takich co ma ledwo 2tys na reke chodzi mi o pracownikow niskiego szczebla ....ceny jedzenia w polsce,ceny paliwa,pradu sa koszmarnie wysokie wynajem mieszkania 2 pokojowego w bloku z dala od centrum to koszt 2 tys z rachunkami ....gdzie ten cud polski sie pytam ???

 • DoPoleczka
  31 grudnia 2020, 20:29

  "Poleczka" bądźmy obiektywni dopowiedzmy resztę prawdy. Po 12 latach w Anglii prawdopodobnie wyrobiłaś sobię obywatelstwo oraz brytyjski paszport, zabezpieczylaś prawa emerytalne około 600 f na miesiąc (3ts złotych),a z zaoszczędzonych pieniędzy kupiłaś sobie mieszkanie albo zbudowałaś dom w Polsce , możliwe że też kupiłaś dobre auto. Jeżeli w trakcie pobytu urodziłaś dziecko to też ma Brytyjskie obywatelstwo, kiedy w Polsce nie było 500 + z Anglii otrzymywałas zasiłek na dziecko. Plus poprawa najważniejszego języka na świecie i możliwość darmowych studiów. Ustawiłaś się w UK i dopiero wrócił.

 • Bo w angli lepiej
  31 grudnia 2020, 20:42

  pracuje w angli zarabiam 1500f czasem jakies nadgodziny wezme i wynajmuje pokoj mam samochod , odkladam miesiecznie 400 funtow zawsze rocznie okolo 5tys f odkladam ..........pracujac w polsce za 3 tys netto posiadajac samochod i wynajmujac mieszkanko odkladalem 200 zl .... WALCIE INNYM DO GLOWY ze w polsce jest cool ok

 • Juzek
  31 grudnia 2020, 20:49

  Do ble ble,niestety mass racje

 • Aga
  31 grudnia 2020, 21:54

  Do Jolka z roamingiem to prawda, polscy operatorzy podnoszą cenę usług i tak napisali w artykule

 • Lond
  31 grudnia 2020, 22:33

  Plus nie podnosi opłat.... Wiec nie wszyscy

 • Polak
  1 stycznia, 10:46

  2600 brutto to bardzo mało w Londynie. Jednak rzadko kto tak chyba zarabia. Ja mam 3900 netto na miesiąc Zona ok 3000 takze narzekac nie możemy ale i tak planujemyvpowrot do Polski bo pogoda tragiczna a kraj nie jest wogole atrakcyjny ani trochę jak byl 15 lat temu.

 • Mam dosc.
  1 stycznia, 12:26

  Ludzie kasa to niewszystko. Wy wszystko widzicie w pryzmacie kasy. Bo w polsce tyle a w Uk tyle sie zarbia. Jak przyjechalem do UK majac 23lata. teraz mam 39. Cała mlodosc, najlepsze lata przetyralem po 12h na 2 etatach. gdzie moi rowiesnicy zyli biednie na tamte czasy ale w polsce. Teraz po latach oni dalej zyja na srednim poziomie i sie ciesza zyciem . A ja dalej dymam jak beduin zeby cos zarobic. Ale koniec z tym w marcu zjezdzam juz mam gdzies te funty i tego zycia w wyscigu szczorow.

 • Polen
  1 stycznia, 17:54

  Bądźmy obiektywni w 2004 r Polacy masowo zaczęli wyjeżdżać za granicę jak szczury za lepszym życiem. Chodziło o zarobek, benefity i perspektywy rozwoju. A kto jak wykorzystał swój czas za granicą to jego indywidualna sprawa. Nikt nie musiał tyrać przez cały pobyt na dwie zmiany. Były darmowe kursy językowe, darmowe szkoły policealne, możliwość studiowania. Zawsze można było wrócić do Polski i tam zainwestować zaoszczędzone pieniądze w siebie biznes dom itp. Ja spłaciłem 2 kredyty, kupiłem auto i poznałem żonę. Jak ktoś nie wykorzystał szansy na lepsze życie jego wina a nie Anglii.

 • Gregi
  1 stycznia, 18:40

  No to Tuskowi najlepiej wyszła Anglia z uni
  Brawo Tusk

 • Karol
  1 stycznia, 20:17

  Polaczki po 3tys funtow Maja I wracaja do polski ktos Tu chyba za czesto sie tasuje w toalecie publicznej

 • Do Karol
  2 stycznia, 01:29

  Ja mam wiecej niz 3K funtow na miesiąc i wracam. Cel ktory miałem osiągnąc już osiągnolem. Wiec nic mnie tu nietrzyma. Nawet te funty.

 • Do karol
  2 stycznia, 11:26

  To po co mlotku przyjezdzales do UK jak 3tys funtow Malo to znaczy ze w polsce zarabiales miliony Ty parowo

 • Kozioł
  2 stycznia, 14:18

  Powodzenia wszystkim nie pomordujcie się wszyscy nawzajem.

 • Z uk
  2 stycznia, 21:22

  Muszę przyznać rację poleczka też jestem tu 12 lat zarabiam tyle ile poleczka i muszę przyznać ze to niewiele na przeżycie jedyne o czym marzę to kupić sobie mieszkanie w Polsce i wyjechać z tego okropnego kraju jak najszybciej ludzie przestańcie kłamać jak wam tu nie dobrze tez jestem obywatelem jak poleczka ten kraj stał straszny tu nie da się zwyczajnie egzystować, ja znam Polaków z rodziny którzy w Polsce zarabiają po 4 tys.zlotych do ręki około 3 tys.maja super życie na poziomie ,tutaj człowiek nie jest wstanie wyżyć czytam KASIA z Glasgow wypisuje ze zarabia 52 tyś rocznie śmiechu warte.

 • Adam
  3 stycznia, 11:03

  19 lat w UK ., zjechaliśmy w wakacje ., rodzina z dziećmi ., zarobki 4-5tys. £,/mies. a i tak to zostawiliśmy . Nie chodziło o £££ tylko już Poprostu koniec i powrót do domu . Cel spełniony . Dom i rodzina . Pozdrawiam.

 • Dariusz Radzikowski
  3 stycznia, 23:08

  Ja mieszkam na Riwierze Angielskiej (DEVON) i w sumie mam dużo lepiej jak w Polsce a zarobki ok 2.300 funtów i nie mam zamiaru wracać. To tyle w tym temacie...

 • Robol UK
  5 stycznia, 01:44

  W 16 lat odlozylem 600 000£

 • Youy
  5 stycznia, 12:51

  Ja odlozylem 1000000 funtow w 10 lat I wracam do pl mam dosyc tej anglii fuj

 • Kris
  5 stycznia, 14:15

  Ja przebimbałem wszystko. 10 lat w UK. Jestem goły i wesoły.

 • Out-pol
  6 stycznia, 06:54

  Ale bzdury tu wypisuja co niektorzy. Jak wam tak zle w angli to pakowac walizki i wracac do Polszy zycze powodzenia w szukaniu pracy ktorej jest brak. Sprawa druga jak sie jest tumanem bez ambicji i siedzi sie w anglii kilka lub kilkanascie lat, slowa nie umie powiedziec po angielsku tylko zyje sie z benefitow i od tygodniowki do tygodniowki to sie zapiernicza w fabrykach za najnizsza stawke. I jeszcze jedno madrale, jak sie chce to wszystko mozna tu osiagnac !! Zalosni jestescie!!!! ( uprzedzam iz brak polskich znakow jest spowodowany faktem iz nie ma ich w angielskiej klawiaturze)

 • Do Out-pol
  6 stycznia, 13:54

  A z kąd ty wiesz ze w polsce niema pracy? z opowiesci ludzi czy z zaklamanej telewizji? Z tego co piszesz to jestes czlowiekiem najmadrzejszy i czlowiekiem sukcesu. W Polsce jest praca tylko trzeba sie rozejrzec. za miniejsze pinadze za wieksze ale jest. W kazdym kraju sa tereny co jest mniej pracy nawet w Anglii, i tez jest ciezko. Ludzie co wyrwali sie z biedy w polsce, beda psioczyc na polske , bo zlapali pana boga za nogi i trafili do "raju" do UK. Ale ten raj sie konczy. bo z ekonomicznego punktu widzenia juz UK nie jest atrakcyjna w porownaniu z UE.

 • Tymczasowy UK
  6 stycznia, 19:33

  Do out pol sluchaj tumanie nazywasz nas tak to ja też spróbuję odnośnie klawiatury to wybierasz jezyk polski w opcjach keyboard i masz polski język to samo w smartfonie.
  Małe masz pojęcie o Polsce przypuszczam że nie byłeś dawno w Polsce. pisanie o tym że nie ma pracy świadczy o tym że kompletnie nie znasz realiów polskich.

 • Yah
  7 stycznia, 00:19

  Mili Państwo z UK, żyjemy w PL wydajemy i odkładamy więcej niż Wy w UK, ale nie na tym rzecz polega aby pieniędzmi szczęście budować.

 • Zulu Gula UK
  7 stycznia, 03:24

  Zgadzam się z Beble i zgadzam się z tym kolega
  Ежи Пшепьорковский widać że pojęcie mają o temacie ,a nie bezmyślnie wychwalają pod niebiosa UK, jak im tu niedobrze, ja dodam bo j.prawnikiem z polszy że w UK również oprócz dziadostwa jest okropne prawo najgorsze w całej zachodniej EU, zmieniane niestety przez obecny i poprzedni rzad torysów ,zarówno karne jak i cywilne a dochodzi teraz prawo emigracyjne i polak wysiada.

 • Joe
  7 stycznia, 22:23

  1200-1800 £ na start żeby tu zaczynać pracę. Przyjadą tylko bogaci i wykształceni. Moim zdaniem powoli aczkolwiek systematycznie zacznie brakować w UK pracowników fizycznych. I teraz firmy zaczną dbać o tych co mają po powoli z roku na rok będzie ich coraz mniej.
  Jeśli chcą dalej inwestować będą potrzebowali ludzi. A jedyni którzy będą dostępni to z Universal Credit nie zrezygnują bo im się nie opłaca.
  Stawki same pójdą w górę. A gdyby mieli choć trochę rozumu to zlikwidowali by agencje pracy. Które dostają pieniądze za nie robienie niczego.

 • Czytelnik anonimowy
  9 stycznia, 20:03

  Angielski rynek potrzebuje taniej siły roboczej choćby do prac sezonowych takich jak rolnictwo, rekreacja i turystyka.
  Pewnie powstanie rejestr niezbędnej liczby siły niewolniczej i do takiej pracy będzie można wyrobić wizę sezonową albo krótkoterminową. Będzie tańsza lub bezpłatna.
  Człowiek przyjedzie odwali ciężką robote za Anglika i go wyrzucą .

 • Obiektywniak
  10 stycznia, 17:00

  Powoli zaczną zwalniać obcokrajowcow, cofac benefity, zaczną się liczyc z pracownikami angielskimi z krwi i kosci. Funt poleci w gore do 7 zeta jak bylo oniegdys. Glownie chodzi o benefity ktore ida w milionach oraz miejscach pracy. Wszystko powroci do normy.

 • .....
  10 stycznia, 21:00

  Wszyscy piszą o tych benefitach, ktoś dostaję a ktoś się martwi, że inny dostaje.
  A te benefity są przecież tak śmiesznie niskie dla osoby, która sraci prace zasiłęk ile wynosi 360 f na miesiąc?
  Universal opłacą pokój/mieszknie plus kieszkonkowe na życie dla pary jest to 500f znów nędza.
  Chorobowy za tydzień nieobecności ile 60 f? Kolejna nędza..
  Dają może na dzieci więcej ale to tyle. Osoba bez dzieci nie ma nic z tych benefitów bo są po prostu śmiesznie niskie.

 • Dariusz Teoretyk
  11 stycznia, 04:22

  WY sie dalej sprzeczajcie a fajnie jest ze nieroby cwaniaki musza wyjechac .BO my polacy tylko sie klocimy .Popatrzcie na ciapatych libanczykow i wielu innych tam jak sie dzieje krzywda jednemu wszystcy za nim murem stoja .Dac wam argumenty a sami sie pozabijacie nie wiem? Z zawisci zazdrosci czy z glupoty.I na koniec placza Ci co nie umia sie rzadzic pieniedzmi.Jestem sam mam 1.500£ netto/ w londynie za studio flacik place 700 £ i zostaje mi na reke 800£ swiat i tylko kopac sie w dupe nogami ze szczescia.Niektorzy tutaj taki ferment sieja ze czytac sie co niektorych nie daje.

 • Sami musimy
  13 stycznia, 18:10

  30 lat wolnej Polski i jej wspaniałęj edukacji sprawiły, że polacy nie potrafią się organizować nawet niewiedzą jakie prawa im przysługują. Średnio Polak niewie nic o swoich prawach wie że ma tylko obowiązki wobec kraju.
  Takich nieszczęśników puszcza się w świat i każdy sobie. A zaraz wiem co nas szkołą nauczyła, palicz świeczki na cmentarzach.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.04.2021
GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama