Menu

Fenomen Jana i Edwarda Reszke - wystawa

WystawyOnline
Fenomen Jana i Edwarda Reszke - wystawa
"Jan i Edward Reszke - ulubieńcy królowej Wiktorii i angielskiej publiczności" (Tribute to queen Victoria's favourite Opera singers) to tytuł wystawy online, którą można oglądać w ramach obchodów tegorocznych Polish Heritage Days.

Józefina, Edward i Jan Reszkowie to rodzeństwo urodzonych w Warszawie najsłynniejszych polskich śpiewaków operowych drugiej połowy XIX wieku. Razem lub indywidualnie koncertowali na scenach operowych całego świata. Byli niekwestionowanymi wirtuozami śpiewu operowego, uwielbianymi przez publiczność i krytyków.

Wystawa przedstawia Edwarda i Jana na scenach Anglii, ich karierę międzynarodową, życie prywatne oraz pamiątki i ciekawostki, skupiając się na ich występach przed królową Wiktorią, angielskim dworem i publicznością.

Bracia śpiewali na ślubie późniejszego króla Anglii, na jubileuszu wstąpienia na tron królowej Wiktorii oraz na jej 80-tych urodzinach. Przyjaźniąc się z księciem Walii byli częstymi gośćmi na zamku Windsor i w pałacu Buckingham. Występowali tu kilkanaście lat, dając setki występów (Edward - 460, a Jan ponad 300), a ich portrety do dziś wiszą w Operze Covent Garden.

Na wystawie można zobaczyć zebrane przez lata prywatnie zdjęcia, programy, pamiątki rodzinne i listy królowej Wiktorii.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z postaciami tych wyjątkowych, aczkolwiek trochę zapomnianych ambasadorów polskości.

Wystawę w jęz. polskim i angielskim można oglądać tutaj: https://reszkeassociation.weebly.com/

Reklama
Ostatnio dodane
Reklama