Ojciec Gużyński w Londynie: "W poszukiwaniu młota na czarownice"
Imprezy i wydarzenia › Spotkania

Godzina: w opisie

Ojciec Gużyński w Londynie:  "W poszukiwaniu młota na czarownice"
W dniach od 3 do 5 grudnia dominikanin o. Paweł Gużyński, znany z licznych wypowiedzi medialnych, poruszających dylematy moralne współczesnych Polaków, odwiedzi Polonię w Londynie. W trakcie pobytu na Wyspach Brytyjskich poprowadzi dwudniowe rekolekcje oraz odbędzie serię spotkań z wiernymi.

 

Wizytę otworzy niedzielna msza o 11:30 w polskiej parafii Św. Jana Ewangelisty na Putney, połączona ze spotkaniem w przykościelnej kawiarni. O. Gużyński będzie rozmawiać ze zgromadzonymi o emigracyjnych problemach i o tym, jak pogodzić współczesne wyzwania z tradycyjnymi wartościami. To nawiązanie do wywiadu, jakiego udzielił Dorocie Wellman w książce „Jak być przyzwoitym człowiekiem”.

Także w niedzielę, w sali przy kościele św. Dominika na Belsize Park, o godz. 15:00 dominikanin wygłosi wykład zatytułowany „Kościół i państwo, czyli w poszukiwaniu młota na czarownice”, poświęcony problematyce wzajemnych napięć pomiędzy Kościołem Katolickim i państwem liberalnym. Nie zabraknie w nim bieżących odniesień do sytuacji w Polsce i na świecie. Tytuł wykładu nawiązuje do traktatu o magii, który stał się swoistym podręcznikiem inkwizytorów, oraz dzisiejszych prób budowania Kościoła jako wspólnoty przeciwko czemuś bliżej nieokreślonemu.


W niedzielę  i w poniedziałek, 3 i 4 grudnia z okazji rozpoczynającego się adwentu, gość z Polski poprowadzi wieczorne rekolekcje u londyńskich dominikanów, zatytułowane „Skąd Ty jesteś?”, w czasie których spotka się z wierzącymi i nie tylko, by porozmawiać o tym, że Ewangelia nie jest przesłaniem politycznym i jakie ma to konsekwencje dla wierzących i niewierzących w Jezusa. W zaproszeniu prowadzący podkreśla, że formuła tych dni będzie otwarta:

„Dla wierzących spotkania rekolekcyjne będą miały klasyczną formę komentarza do Ewangelii, religijnej refleksji i wezwania do nawrócenia. Natomiast dla osób niewierzących będą miały, jak sądzę, dwojaki walor. Po pierwsze, będzie można bezpiecznie dowiedzieć się czegoś o chrześcijanach/ludziach religijnych, aby być może zweryfikować swoją o nich opinie (i wzajem!). Po drugie, będą także próbą dialogu z niewierzącymi. Do tego, co będzie wygłaszał kaznodzieja, będzie można zgłaszać – na ile czas pozwoli – pytania, wątpliwości i polemiki. To będzie taki mały areopag. Zapraszam Wszystkich serdecznie.”

Na zakończenie wizyty, we wtorek 5 grudnia o godz. 19:30, o. Gużyński spotka się z wiernymi w Maria Assumpta Chapel – kościele filialnym polskiej parafii pw. Św. Wojciecha na South Kensington w Londynie (dawnym Duszpasterstwie Akademickim). Tematem dyskusji z wieloletnim duszpasterzem akademickim mają być „Religie, demokracja i sfera publiczna”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkanie z tym niezwykłym człowiekiem.

 

Profil gościa: Ojciec Paweł Gużyński – dominikanin, kaznodzieja, publicysta oraz komentator. Wieloletni duszpasterz akademicki oraz były przeor oo. dominikanów w Łodzi. Kawaler Krzyża Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w PRL. Były piłkarz i niepoprawny kibic Juventusu Turyn. Do zakonu wstąpił w 1991 roku.

Gużyński jest także dziennikarzem. Prowadził program "Rozmównica" w telewizji Religia.tv. Obecnie współpracownik Boska TV, prowadzi vlog "Mimochodem". Znany z wielu odważnych wypowiedzi o polskim Kościele i problemach współczesnego świata. Okiem duszpasterza i analityka społecznego barwnie komentuje współczesną Polskę i relacje Kościoła do świata. Oryginalny rekolekcjonista i kaznodzieja docierający do wiernych w Polsce i na obczyźnie. Uważany jest za człowieka niepokornego, nie obawiającego się kontrowersyjnych opinii. Słynne jest jego określenie „sakralizacja głupoty” –  tak mówi o sytuacjach, w których ktoś swoją pobożnością tłumaczy sytuacje absurdalne. 

 W 2016 roku odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Wydarzenia:


1. Msza i spotkanie z wiernymi
Niedziela, 3 grudnia, w godz.  11:30
Parafia św. Jana Ewangelisty Wimbledon-Putney
St. John the Evangelist Roman Catholic Polish Church
St. Johns Ave, London SW15 6AR (stacja metra: East Putney, stacja kolei: Putney)
Wstęp wolny


2. Wykład „Kościół i państwo, czyli w poszukiwaniu młota na czarownice”
Niedziela, 3 grudnia 2017, w godz. 15:00 – 17:00
St Dominic's Priory Church (sala przykościelna)
Southampton Road, Belsize Park, London NW5 4LB (stacja metra: Belsize Park, stacje kolejki: Hampstead Heath, Gospel Oak)
Bezpłatne wejściówki na .


3. Rekolekcje Adwentowe „Skąd Ty jesteś?” (J 19:9) – 2 dni
Niedziela, 3 grudnia i poniedziałek, 4 grudnia  2017 w godz. 18:30 – 20:00
St Dominic's Priory Church (sala przykościelna)
Southampton Road, Belsize Park, London NW5 4LB (stacja metra: Belsize Park, stacje kolejki: Hampstead Heath, Gospel Oak)
Rezerwacja bezpłatnych miejsc na .


4. Spotkanie poświęcone tematowi „Religie, demokracja i sfera publiczna”
Wtorek, 5 grudnia, godz. 19:30
Maria Assumpta Chapel – kościół filialny polskiej parafii pw. Św. Wojciecha na South Kensington w Londynie (dawne Duszpasterstwo Akademickie)
23 Kensington Square, W8 5HN Londyn (stacja metra: High Street Kensington)
Wstęp wolny

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego wydarzenia.

Bądź pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama