Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wykład: Unikatowe tarcze rycerskie z Polski

WarsztatyOnline
Wykład: Unikatowe tarcze rycerskie z Polski
Dwie XII-wieczne wyjątkowe tarcze rycerskie zostały odkryte w 2000 roku w Polsce. Dlaczego są takie unikatowe?

Chociaż tzw. "tarcza latawiec" (nazywana przez swój chatrakterystyczny kształt) była kluczowym elementem wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika, przetrwały tylko dwa egzemplarze tego typu. Keith Dowen, zastępca kustosza ds. broni i zbroi w Royal Armouries, zbada ich projekt i konstrukcję, a także okoliczności ich odkrycia.

Tarcza ta była nieodłączną i kultową częścią wyposażenia wojownika w X-XII wieku. Jednak chociaż miecze, groty i zbroje z tego okresu można znaleźć w różnych zbiorach muzealnych, przez wiele lat wydawało się, że nie zachowały się żadne przykłady "tarcz latawców". Podczas wykopalisk archeologicznych w Szczecinie w 2000 roku odkopano jednak dwa niezwykłe przedmioty. W różnych częściach starej twierdzy archeolodzy znaleźli częściowe pozostałości dwóch takich tarcz. Prawdopodobnie związane z atakami Danii pod koniec XII wieku, tarcze te są jedynymi znanymi egzemplarzami tego typu, które przetrwały. Dlatego są one nieocenione dla naszego zrozumienia nie tylko rozwoju technologii ochronnej, ale ogólnie działań wojennych we wczesnym średniowieczu.

Podczas wykładu zostaną omówione okoliczności odkrycia tych tarcz oraz zbadane zostaną różne aspekty ich projektowania i budowy poprzez szczegółową analizę i porównanie z innymi tarczami z Anglii i Skandynawii. 

Czwartek, 4 lutego, godz. 14:00-15:00.

Wykład w języku angielskim.

Rejestracja:

Cena: wolne datki.

Reklama
Ostatnio dodane
Reklama