Menu

19. edycja Festiwalu Filmów Polskich KINOTEKA

Teatr, KinoOnline
19. edycja Festiwalu Filmów Polskich KINOTEKA
KINOTEKA - coroczny festiwal celebrujący polskie kino w Wielkiej Brytanii - będzie dostępny dla widzów online od 6 maja do 4 czerwca 2021.

Bogaty program festiwalu organizowanego przez Instytut Polski w Londynie będzie prezentowany wraz z czołowymi brytyjskimi partnerami: BFI, ICA, POSK Cinema, The International Online Theatre Festival, Second Run i Channel 4’s Walter Presents.

Po roku, w którym wszyscy pragnęliśmy powrotu do normalności, by znów móc razem   cieszyć się kinem, największy festiwal filmów polskich KINOTEKA powraca w formacie cyfrowym, przenosząc coroczne obchody obfitości polskiej kultury filmowej na ekrany telewizorów, tabletów i komputerów w całej Wielkiej Brytanii. Tegoroczny program prezentuje polską sztukę filmową, a również telewizyjną i teatralną, w całej okazałości.

KINOTEKA 2021 rozpocznie się 6 maja od wielokrotnie nagradzanego pełnometrażowego debiutu Mariusza Wilczyńskiego, animacji Zabij to i wyjedź z tego miasta, surrealistycznej refleksji na temat pamięci i utraty.

Przez kolejne cztery tygodnie program będzie eksplorował bogactwo współczesnego polskiego kina dwoma wątkami poświęconymi mistrzom XX i XXI wieku. 

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" (Kill It and Leave This Town)

 Debiutancki film Mariusza Wilczyńskiegoz 2020 roku, który powstawał przez piętnaście lat, jest powalającym zwieńczeniem jego dorobku w dziedzinie animacji w ciągu ostatnich dwóch dekad. Często makabryczny film zagłębia się w podświadomość filmowca, łącząc wspomnienia i sny w niesamowitą Polskę przeszłości. W filmie użyczyli głosu tak znani twórcy jak aktorka Krystyna Janda, reżyser Andrzej Wajda i nieżyjący już muzyk jazzowy Tomasz Stańko. To jedyne w swoim rodzaju widowisko.

Film będzie dostępny do odtworzenia za pośrednictwem  (darmowa przez pierwsze 14 dni, następnie opłata miesięczna £4,99) od 6 do 27 maja.

"Sweat"

Specjalny pokaz kinowy filmu Sweat (2020), który skłania do refleksji na temat tożsamości i mediów społecznościowych, ujawnia również metaforyczne maski, które nosimy w coraz bardziej internetowym świecie. Jest to drugi film fabularny Magnusa von Horna od czasu, gdy szwedzki reżyser ukończył Szkołę Filmową w Łodzi. Sweat napędzany jest elektryzującą grą debiutantki Magdaleny Koleśnik i przedstawia trzy dni z życia sławnej influencerki fitness. Film jest być może jednym z pierwszych, który z empatią pokazuje, jak media społecznościowe mogą wypaczyć nasze postrzeganie rzeczywistości.

Sweat ma planowany pokaz kinowy na żywo. Miejsce i data będą potwierdzone wkrótce.


80 YEARS OF KIEŚLOWSKI:  "Dekalog" i krótkometrażowe filmy dokumentalne

Wybór filmów cenionego na całym świecie reżysera stworzonych przed 1990 rokiem. Dziesięcioczęściowy serial telewizyjny Dekalog - uważany przez krytyka kulturalnego Andrew O’Hehira za „początek procesu, który uwolnił telewizję” - będzie zaprezentowany w całości - poszczególne odcinki będą dostępne online przez cały okres trwania festiwalu. Ponadto wybór pięciu wczesnych filmów dokumentalnych - Refren (1972), Z punktu widzenia nocnego portiera (1977), Szpital (1976), Siedem kobiet w różnym wieku (1978) i Gadające głowy (1980) - podkreślają wątki narracyjne, które Kieślowski rozwijał później przez całą swoją karierę.

80 Years of Kieślowski będzie dostępny on demand za pośrednictwem 3 od 11 maja do 1 czerwca.

MODERN POLISH CINEMA: Czołowe polskie filmy dokumentalne i fabularne

Wybór 10 współczesnych klasyków, które są reprezentantami przełomowej twórczości filmowej w Polsce. Wśród wyświetlanych filmów fabularnych znajdzie się porywający thriller Fuga (Fugue, Agnieszka Smoczyńska, 2018); prowokująca komedia Dzień Świra (Day of the Wacko, Marek Koterski, 2002) i wstrząsająca Róża (Rose, 2011) obrazoburczego Wojciecha Smarzowskiego. Wśród filmów dokumentalnych znajduje się poruszający Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham (You Have No Idea How Much I Love You, Paweł Łoziński, 2016), oniryczna wizja Warszawy w Wszystkie nieprzespane noce (All These Sleepless Nights, Michał Marczak, 2016) oraz nominowane do Oscara Dzieci z Leningradzkiego (Hanna Polak, 2004).

MODERN POLISH CINEMA będzie dostępne w ramach od 6 do 27 maja.

UNDISCOVERED MASTERS: Pięć filmów-ikon XX wieku

Seria mniej znanych filmów pięciu wybitnych polskich twórców, z których wielu odniosło później wielki międzynarodowy sukces: Człowiek na torze (Man on the Tracks, Andrzej Munk, 1957), Walkower (Walk-over, Jerzy Skolimowski, 1965), Kobieta Samotna (A Lonely Woman, Agnieszka Holland, 1981), Na srebrnym globie (On the Silver Globe, Andrzej Żuławski, 1988) i Pokuszenie (The Temptation, Barbara Sass, 1995).

Undiscovered Masters będzie dostępne od 6 do 27 maja.

KINOTEKA x WALTER PRESENTS: Kruk i Król

W ramach sekcji Kinoteka x Walter Presents po raz pierwszy na brytyjskich ekranach pojawią się dwie ekscytujące polskie produkcje telewizyjne. W Kruk. Szepty słychać po zmroku (Raven, 2018 – obecnie) detektyw wraca do swojego rodzinnego miasta we wschodniej Polsce, aby zbadać sprawę porwania dziecka. Tam dosłownie walczy z własnymi demonami z dzieciństwa w tym nietypowym podejściu do gatunku.
W adaptacji powieści Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem Król (King of Warsaw, 2020) przedstawia rozwój żydowskiego boksera Jakuba Szapiro w kryminalnym półświatku Warszawy lat 30., który zmaga się nie tylko nie tylko z elitą polityczną, ale także narastającym zagrożeniem faszyzmu. 

Raven będzie dostępny w od 20 maja, wraz z Q&A z aktorem Michałem Żurawskim.

King of Warsaw będzie dostępny w od 3 czerwca, wraz z Q&A z aktorem Michałem Żurawskim.

DOKUMENT: Ściana Cieni

W części dokumentalnej znalazł się nagradzany film Ściana Cieni (The Wall of Shadows, Eliza Kubarska, 2020). Film został nakręcony w Himalajach, gdzie grupa europejskich wspinaczy przekonuje miejscową parę Szerpów, aby wbrew rozsądkowi poprowadzili ich na świętą górę Kumbhakarna.

The Wall of Shadows będzie dostępny on demand za pośrednictwem 3 od 13 do 20 maja.


 

Reklama
Ostatnio dodane
Reklama