Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Shakespeare & Poland Festival 2024 w Stratford-upon-Avon

Festiwale
Shakespeare & Poland Festival 2024 w Stratford-upon-Avon
Instytut Kultury Polskiej w Londynie serdecznie zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Shakespeare & Poland w Stratford-upon-Avon. W ramach festiwalu zapraszamy Państwa do udziału w bogatym, weekendowym programie wydarzeń, które promują polskie dziedzictwo kulturowe oraz związki między Wielką Brytanią a Polską poprzez literaturę, teatr i muzykę.

The Polish Cultural Institute in London is delighted to present another edition of the
Shakespeare & Poland Festival in Stratford-upon-Avon and invites you to participate in an
engaging and vibrant weekend programme of events celebrating Polish cultural heritage,
and the cultural connections between Britain & Poland through literature, theatre and
music.

 

Tegoroczny festiwal składa się z pięciu wydarzeń.

Pierwszego dnia, w sobotę 22 czerwca, o godzinie 19:00 niezwykłą i magiczną produkcją teatralną "Kamienny" (Made of Stone) popularnego Krakowskiego teatru ulicznego "Scena Kalejdoskop". Spektakl to widowisko familijne, narracja o romantycznym bohaterze osadzona w pejzażu popularnych bieszczadzkich legend i zapomnianych już baśń. Widz wraz z aktorami wkracza do magicznej krainy gór Bieszczadów. Regionu, w którym niezwykłe legendy, tajemnicze wierzenia i fantastyczne opowieści przeplatają się z rzeczywistością utkaną wśród iście bajkowych krajobrazów.

 

Bilety (10 GBP/7 GBP):

 

Drugiego dnia festiwalu, w niedzielę 23 czerwca, Instytut Kultury Polskiej we współpracy z Royal Shakespeare Company zaprasza do udziału w jednym z dwóch warsztatów tworzenia karnawałowych masek weneckich w Royal Shakespeare Theatre (The Welcome Space (Paccar Room) 2. piętro) w godzinach 10:30-11:30 lub 12:00-13:00.

 

 

Po pierwszym warsztacie tworzenia masek weneckich, w godzinach 11:30-12:00 w niedzielę 23 czerwca na Bancroft Terrace przed Royal Shakespeare Theatre odbędzie się BEZPŁATNE wydarzenie plenerowe, pod tytułem "Folkowe Refleksje" (Folk Reflections: Walkabout Performance), podczas którego widzowie będą mieli okazje zobaczyć trzy duże postaci na szczudłach występujące w efektownych, kolorowych kostiumach będących mariażem motywów ludowych z różnych regionów Polski. Ubiory aktorów szczudlarzy łączyć będą w sobie ręcznie malowane spódnice, piękne gorsety, koszule i korale a także wzbudzające zachwyt maski.

 

 

Dalszy ciąg drugiego dnia festiwalu będzie miał miejsce w niedzielę 23 czerwca o godzinie 15:00 w ratuszu miejskim w Stratford, kiedy to uznana gwiazda sceny i ekranu Dame Janet Suzman powróci do Stratford-upon-Avon, sceny wielu jej największych teatralnych sukcesów, aby wziąć udział w najważniejszym wydarzeniu tegorocznego programu Festiwalu Poland and Shakespeare – panelu dyskusyjnym "Transformations – Shakespeare’s theatre in Poland and the woman’s voice" (Transformacje - teatr Szekspira w Polsce i głos kobiecy), podczas której uczestnicy będą mogli wysłuchać rozmowy między czołowymi wykonawcami, reżyserami i uczonymi, badającymi niezwykły wpływ twórczości Szekspira w Polsce oraz kilku rewolucyjnych polskich inscenizacji, będących nowatorskimi przedstawieniami najważniejszych bohaterów jego sztuk i podważających nasze dotychczasowe rozumienie kwestii związanych z płcią zarówno na scenie, jak i w świecie.

W dyskusji weźmie również udział znana na całym świecie reżyserka teatralna i operowa Helena Kaut-Howson, która opowie o swojej rewolucyjnej inscenizacji wykonywanej przez wielokrotnie nagradzaną aktorkę Kathryn Hunter w roli Króla Leara z 1997 roku w Young Vic, kiedy to Kathryn została pierwszą anglojęzyczną kobietą, która wcieliła się w tytułową rolę Króla Leara.

Dame Janet Suzman, jak i Helena Kaut-Howson opowiedzą również o swoich znakomitych karierach zawodowych. Usłyszymy też głosy kobiecych naukowców - profesor Tiffany Stern, profesor Elizabeth Schafer i Anety Mancewicz. Zobaczymy też dramatyczne przedstawienie w wykonaniu aktorki Hary Yannas jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich utworów literackich inspirowanych Szekspirem, pięknym i niemal zapomnianym monodramie "Śmierć Ofelii" autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

 

Wydarzenie darmowe, z koniecznością rezerwacji biletów.

 

Na zakończenie tegorocznego festiwalu, w niedzielę 23 czerwca o godzinie 19:00 w ratuszu miejskim w Stratford, odbędzie się koncert muzyki klasycznej "From Poland with Music", który swymi lekkimi i lirycznymi utworami na skrzypce i fortepian w wykonaniu jednych z największych kompozytorów w kraju przybliży słuchaczom bogatą i różnorodną tradycję muzyczną w Polsce.

Podczas koncertu zabrzmią utwory m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara oraz muzyczna niespodzianka!

W koncercie wystąpią utalentowane i uznane artystki Anna Szałucka (fortepian) i Jaga Klimaszewska (skrzypce).

 

Cały dochód ze sprzedaży biletów na koncert zostanie przekazany na rzecz The Shakespeare Hospice.

 

Bilety na występ kosztują 15 GBP i można je nabyć za pośrednictwem poniższej strony:

Adres:
Stratford Town Hall
Inne miejsce, CV37 6EF
Data i czas:
Cena:
w opisie
Otwórz w Google Maps