Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wystawa "Kto Ty jesteś?" w Aberdeen

Wystawy
Wystawa "Kto Ty jesteś?" w Aberdeen
W imieniu Polish Association Aberdeen, autorek Marty Surowiec oraz Doroty Puszkiewicz, rodziców oraz dzieci oraz wszystkich ktorzy wzięli udział w projekcie mamy olbrzymią przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy 'Who Are You' ('Kto Ty jesteś?').

Jak definiujemy ojczyznę i co stanowi o naszej tożsamości?

Te  pojęcia wydają się nam, dorosłym emigrantom, oczywiste - nawet kiedy żyjemy poza granicami naszego kraju wystarczająco długo, by poczuć się częścią innej nacji czy kultury.

Jeśli urodziliśmy się w Polsce, dorastaliśmy w niej, to Polska jest naszą ojczyzną, a my czujemy się Polakami. Jednak nasze dzieci postrzegają ten temat zupełnie odmiennie, są bardziej obywatelami świata, często nie określają swojej przynależności tak jednoznacznie.

Granica tożsamości narodowej czy ojczystej wspólnoty wyraźnie w nich ewoluuje, kształtowana poprzez wychowanie i odmienne od ojczystego środowisko, tradycję, kraj. Słowa: ojczyzna, tożsamość czy dziedzictwo wydają się być zarezerwowane na specjalną okazję.

W naszej codzienności nie poświęcamy im wiele świadomej uwagi, traktujemy je jak oczywistość lub zwyczajnie, o nich nie myślimy.

Wystawą Kto Ty jesteś*, chcieliśmy zachęcić uczestników projektu i Państwa, jej gości, do chwili zastanowienia się nad tym, co nas utożsamia i jak kształtujemy własną przynależność, będąc Polakami mieszkającymi poza granicami swojej kraju.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za czas, który nam poświęcili.

*Tytuł wystawy został zaczerpnięty z wiersza Władysława Bełzy, napisanego w 1901, symbolizującego polskość w okresie, kiedy Polska, utraciła na ponad 100 lat swoją niepodległość, znajdowała się pod zaborami Rosji, Niemiec i Prus, i jako suwerenny kraj nie istniała na mapie ówczesnej Europy.

Otwarcie wystawy: 29.01 o godz. 14:00.

Projekt jest realizowany w ramach .

Adres:
Trinity Centre
155 Union St
Aberdeen, AB11 6BE
Data i czas:
Cena:
Otwórz w Google Maps
Reklama
Ostatnio dodane
Reklama