Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

21. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych KINOTEKA

Teatr, Kino
21. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych KINOTEKA
Festiwal KINOTEKA, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie i wspierany przez PISF, powraca na ekrany brytyjskich kin!

W programie festiwalu znalazły się starannie wyselekcjonowane nowe filmy fabularne, z których wiele będzie miało swoją premierę w Wielkiej Brytanii właśnie podczas festiwalu.

Tegoroczna Kinoteka jednocześnie koncentruje się na dziedzictwie polskiego kina prezentując  filmy najbardziej uznanych polskich reżyserów, w tym Jerzego Skolimowskiego, który będzie specjalnym gościem całomiesięcznej retrospektywy jego twórczości w BFI Southbank. Najnowsza produkcja Skolimowskiego EO (2022) została nominowana do nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy w 2023 r., a w ramach retrospektywy widzowie będą mogli zobaczyć najważniejsze filmy polskiego mistrza, który po ponad 60 latach spędzonych za kamerą wciąż jest w najwyższej formie.


GALA OTWARCIA
Kinoteka 2023 rozpocznie się 9 marca w londyńskim Institute of Contemporary Arts: ICA. Festiwal otworzy pokaz genialnego debiutu Damiana Kocura "Chleb i sól".  Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i obsadzony przez nieprofesjonalnych aktorów film zdobył wiele festiwalowych nagród, w tym Nagrodę Specjalną Jury Horyzonty na Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę dziennikarzy i jury młodzieżowego na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Po projekcji odbędzie się Q&A z odtwórcami głównych ról, braćmi Tymoteuszem i Jackiem Biesami.

GALA ZAMKNIĘCIA
Gala Zamknięcia odbędzie się 27 kwietnia i w jej programie znajduje się pokaz filmu Feliksa Falka „Wodzirej” (Top Dog, 1977) w Cine Lumiere oraz kolacja i program artystyczny nawiązujący do rozrywki proponowanej przez organizacje Estrada w latach 70.  Po projekcji filmu widzowie będą mogli wziąć udział w afterparty z bufetem, napojami, tańcami i rozrywką na żywo, zainspirowanym filmem i poprowadzonym przez Margot Przymierską w Klubie Ognisko.

NOWE POLSKIE KINO
W ramach sekcji Nowe Kino Polskie zostaną pokazane filmy zarówno uznanych filmowców, jak i debiutujących reżyserów tworzących filmy niskobudżetowe. Wiele tytułów zostanie pokazanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, pomimo tego, iż zdobyły już uznanie i nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. 

W programie tegorocznej KINOTEKI:

  • prezentacja najnowszych filmów dokumentalnych
  • "Outsiderzy i wygnańcy" - filmy jerzego Skolimowskiego
  • klasyka kina ("Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Pasja" Jean Luc-Godarda)
  • muzyka w filmie - specjalne wydarzenie z muzyka filmową towarzyszącą pokazowi kontrowersyjnego arcydzieła Andrzeja Żuławskiego "Diabeł"
  • prezentacja xrosspace "Po drugiej stronie"- poświęcona najbardziej innowacyjnym i immersyjnym pracom rozszerzonej rzeczywistości (XR) z Polski
  • warsztaty z animacji TIK TOK, podczas których uczestnicy będą tworzyć animowane filmy eksperymentując z techniką animacji zwaną pikselacją

Kinoteka 2023 odbywa się od 9 marca do 27 kwietnia w różnych miejscach w Londynie, takich jak: BFI Southbank, Barbican Centre, ICA, Prince Charles Cinema, Riverside Studios, Phoenix Cinema, Cine Lumiere, Whitechapel Gallery, Ognisko Polskie - Klub Ogniska Polskiego

Więcej informacji i pełen program: kinoteka.org.uk
 

Adres:
BFI Southbank
Belvedere Road , South Bank
Londyn, SE1 8XT
Data i czas:
Cena:
w opisie
Otwórz w Google Maps
Reklama
Ostatnio dodane
Reklama