Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New EU rules on big online platforms come into force

New EU rules on big online platforms come into force
Akt o usługach cyfrowych (DSA) ma zaradzić nadmiernemu wpływowi na demokrację, prawa podstawowe, społeczeństwa i gospodarkę. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)
As of yesterday, 19 very large - with at least 45 million monthly active users - online platforms and search engines operating in the European Union must meet new, high requirements for content moderation, among other things. This is a consequence of the EU's Digital Services Act (DSA), which went into effect last year. The list includes Facebook, X, Wikipedia, YouTube, and Google, among others.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowe wymagania zakładają m.in., że użytkownicy będą mogli łatwo zgłaszać nielegalne treści, a "platformy będą musiały przetwarzać takie zgłoszenia z należytą starannością"; reklamy nie będą wyświetlane na podstawie wrażliwych danych użytkownika (takich jak pochodzenie etniczne, poglądy polityczne lub orientacja seksualna); platformy będą musiały zapewnić wysoki poziom prywatności, ochrony i bezpieczeństwa osób małoletnich.

Od wczoraj nie jest już dozwolona reklama ukierunkowana i oparta na profilowaniu dzieci; platformy i wyszukiwarki muszą przeciwdziałać ryzyku związanemu z rozpowszechnianiem nielegalnych treści w internecie oraz negatywnym skutkom dla wolności wypowiedzi i informacji; platformy muszą też analizować konkretne zagrożenia i wprowadzać środki ograniczające ryzyko – na przykład w odniesieniu do rozprzestrzeniania dezinformacji i nieautentycznego korzystania z usługi.

Lista podmiotów, która mają się zastosować do regulacji, obejmuje 17 "bardzo dużych platform internetowych" i 2 "bardzo duże wyszukiwarki internetowe": Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, X (Twitter), Wikipedia, YouTube, Zalando, a także Bing i Google Search.

Akt o usługach cyfrowych, który wszedł w życie w listopadzie ub.r. "stosuje się do wszystkich usług cyfrowych, które łączą konsumentów z towarami, usługami lub treściami" - tłumaczy Komisja Europejska.

Ustanowione w nim nowe, kompleksowe obowiązki platform internetowych mają "ograniczać szkodliwe zjawiska i przeciwdziałać zagrożeniom w internecie" oraz "zapewnić nowe możliwości ochrony użytkowników, a przedsiębiorstwom zagwarantować pewność prawa na całym jednolitym rynku".

W przypadku niewywiązania się z nałożonych obowiązków koncernom grozi kara nawet do 6 proc. ich rocznych obrotów handlowych.

Krytycy regulacji obawiają się, że może ona zostać użyta do cenzury w internecie pod pretekstem walki z "mową nienawiści" i dezinformacją.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania bez dostępu do Wikipedii? To możliwe

Twitter może być "wyrzucony" z Unii Europejskiej

Prawo.pl: Polski fiskus uważnie przegląda media społecznościowe podatników

USA: Twitter zmienił logo, ptaka zamienił na literę X wpisaną w czarne pole

BBC ostrzega przed placówkami medycznymi wykorzystującymi fikcyjne opinie w Google

Badacze o szkodliwości korzystania z Facebooka: Brak na to dowodów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement