Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Warning over medical clinics using fake Google reviews

Warning over medical clinics using fake Google reviews
Fałszywe opinie w sieci, które wprowadzają klientów w błąd, są poważnym problemem. (Fot. Getty Images)
Medical clinics are using fake Google reviews to boost their profiles online, a BBC investigation has found.

Consumer groups say fake reviews are a 'significant and persistent problem' and have called on internet firms to do more to remove them and fine companies.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zdaniem organizacji konsumenckich, sfałszowane opinie są "znaczącym i wciąż obecnym zjawiskiem", w związku z czym zaapelowały do firm internetowych o podjęcie dodatkowych działań mających na celu ich usuwanie i karanie winnych firm karami finansowymi.

Organizacja Which? ostrzegła, że wybór kliniki na podstawie fałszywej recenzji może okazać się poważnym problemem.

Z kolei rząd oświadczył, że zaostrzy prawo w celu ochrony konsumentów, a firma Google poinformowała, że sama usuwa fikcyjne opinie.

Fałszywe opinie można bez problemu kupić w sieci, a natrafić na nie można między innymi w serwisach takich jak Amazon, Trustpilot i App Store.

Jedną z firm poddanych analizie przez BBC była Ipswich Spine Clinic prowadzona przez dr Amita Patela. Klinika miała ocenę 4,9 gwiazdek na podstawie opinii w Google.

Przeprowadzone dochodzenie wykazało jednak, że wiele spośród osób, które przyznały tej klinice pięć gwiazdek w Google, wystawiło również opinie 16 innym firmom w USA, Australii, Austrii i Kanadzie, w odniesieniu do tak różnych kategorii ofert jak usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, naprawy samochodów i palarnie sziszy.

"Dr Amit był genialny... szybko ocenił mój uraz i opracował plan leczenia, czułem, że jestem w dobrych rękach i gorąco polecam to miejsce" – brzmiała jedna z opinii fałszywego klienta.

Ponadto okazało się, że pięć osób, które wysoko oceniły Ipswich Spine Clinic, zamieściło negatywne komentarze na temat jednego z lokalnych konkurentów.

Zapytany przez BBC o zaistniałą sytuację dr Amit Patel przyznał, że zlecił prowadzenie swoich działań marketingowych firmie z Indii i nawet nie wiedział o opiniach zamieszczonych w Google. Dodał, że po tym, jak skontaktowało się z nim BBC, poprosił o usunięcie opinii, które nie były prawdziwe.

"Myślę, że przykładowo już sam zakup słuchawek na podstawie fałszywej opinii jest czymś wystarczająco szkodliwym, ale kiedy próbujemy poddać się zabiegowi medycznemu i okazuje się, że opinia, na podstawie której wybraliśmy daną placówkę, jest fałszywa, może to mieć naprawdę poważne konsekwencje" - podkreślił Harry Kind z organizacji Which?.

"Handlowanie fałszywymi opiniami, ich zakup i zamieszczanie na swoich platformach jest nielegalne i powinno wiązać się z karą grzywny. Powinien też zaistnieć jakiś czynnik zniechęcający do kupowania fałszywych opinii, ponieważ obecnie jest to po prostu zbyt łatwe do zrobienia" – podsumował.

Tymczasem rzecznik ministerstwa ds. biznesu i handlu zapowiedział, że rządowy projekt ustawy o rynkach cyfrowych, zawieraniu umów i ochronie konsumentów wprowadzi nowe rozwiązania w tym zakresie.

Czytaj więcej:

Brytyjskie banki ostrzegają: Mamy "epidemię oszustw internetowych"

Były szef Google: Sztuczna inteligencja ma potencjał, by zabić wiele osób

Lloyds Bank: Social media "dzikim zachodem" dla internetowych oszustw zakupowych

Czym jest "brushing scam"? Dlaczego możliwe jest otrzymanie nieoczekiwanej przesyłki z Amazon?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement