Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ban tech giants from deliberately shortening lifespan of devices, MPs say

Ban tech giants from deliberately shortening lifespan of devices, MPs say
Cykl życia produktów z roku na rok wydaje się być coraz krótszy. (Fot. Getty Images)
Tech giants should be banned from intentionally shortening the lifespan of devices, in a bid to cut down on the 155,000 tonnes of waste electricals which end up in UK household bins every year, MPs have said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Posłowie chcą, aby producenci ponosili większą odpowiedzialność za żywotność produktów, ich naprawialność i możliwość ponownego użycia. Wezwali także firmy do lepszego etykietowania sprzętów - czyli nie tylko określania długości gwarancji, ale także przewidywanej żywotności urządzeń. 

W raporcie stwierdzono też, że sprzedawcy internetowi powinny zbierać odpady elektroniczne od klientów - tak jak będą to robić od 2021 r. duże sklepy stacjonarne.

Parlamentarzyści wezwali także brytyjski rząd do obniżenia podatku VAT naliczanego od naprawy sprzętu elektrycznego, aby recykling stał się bardziej atrakcyjny dla firm.

"Firmy takie jak Amazon i Apple zbyt długo uchylały się od odpowiedzialności za produkty, które sprzedają" - ocenił poseł Philip Dunne, przewodniczący parlamentarnej Komisji Audytu Środowiskowego (EAC).

UK chce zobowiązać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. (Fot. Getty Images)

"Za dużo urządzeń sprzedawanych i produkowanych przez te firmy ma ograniczoną, a czasem skracającą się żywotność i trafia do śmieci, ostatecznie lądując na wysypisku lub w spalarni odpadów" - dodał.

"Nie ma szans na odzyskanie metali szlachetnych, co szybko może stać się ogromnym problemem, ponieważ rzadkie i znikające materiały mają kluczowe znaczenie dla energii odnawialnej, takiej jak turbiny wiatrowe, panele słoneczne i akumulatory samochodów elektrycznych. Dlatego naprawa i recykling muszą stać się powszechne w przypadku elektroniki" - podkreślił Dunne.

"Zaskoczenie i rozczarowanie" - tak na zarzuty brytyjskich posłów zareagował Apple, przypominając, że już zobowiązał się do tego, iż do 2030 r. będzie działać w sposób neutralny pod względem emisji CO2. Obejmuje to cały łańcuch dostaw i cykl życia wszystkich produktów, w tym energię elektryczną zużywaną podczas ich użytkowania. 

Czytaj więcej:

Recykling w Londynie jest "niemożliwy"

220 ton nielegalnych śmieci wróci z Polski do Wielkiej Brytanii

Brytyjskie gminy wprowadzą obowiązkowy recykling resztek jedzenia

Polacy na czele listy najmniej śmiecących narodów Europy? Niekoniecznie

"The Times": W Atlantyku jest ponad 10 razy więcej plastiku niż sądzono

UK: Na co trzeciej plaży zużyte maseczki i środki ochrony osobistej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement