Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Statement: the status of EU nationals in the UK

Statement: the status of EU nationals in the UK
Brytyjski rząd zapewnia, że dopóki Zjednoczone Królestwo oficjalnie pozostaje członkiem UE, dopóty sytuacja obywateli Unii na Wyspach się nie zmienia. Nie wiadomo jednak, co będzie dalej... (Fot. Getty Images)
There has been no change to the rights and status of EU nationals in the UK, and UK nationals in the EU, as a result of the referendum.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Informacja, która znalazła się na stronie rządowej, porusza istotną m.in. dla polskich obywateli kwestię statusu imigrantów z Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii. W związku z czerwcowym referendum, w wyniku którego większość Brytyjczyków opowiedziała sie za opuszczeniem unijnych struktur, wielu Polaków posiadających jedynie polski paszport obawia się o swoją przyszłość w Zjednoczonym Królestwie - pomimo pojedynczych zapewnień polityków, że sytuacja obywateli UE się nie zmienia.

"Decyzja w sprawie uruchomienia Artykułu 50 (oficjalne zgłoszenie zamiaru opuszczenia europejskich struktur - przyp. red.) i rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia z UE zostanie podjęta przez nowego Premiera. W trakcie tego procesu Zjednoczone Królestwo wciąż pozostaje członkiem Unii, dopóki negocjacje w związku z Artykułem 50 nie zostaną zakończone.

Kiedy opuścimy Unię, spodziewamy się, że status prawny obywateli UE mieszkających w UK oraz obywateli brytyjskich mieszkających w państwach członkowskich, będzie odpowiednio chroniony" - czytamy w oświadczeniu gabinetu Davida Camerona.

A co Brexit oznacza dla obywateli Unii, którzy mieszkają w UK ponad 5 lat? 

"Obywatele UE, którzy bez większych przerw mieszkali w Zjednoczonym Królestwie przynajmniej przez 5 lat, automatycznie mają prawo stałego pobytu. Oznacza to, że mają prawo do pozostania w UK na stałe, zgodnie z prawem UE. Nie ma wymogu rejestrowania się, aby potwierdzić ten status.

Obywatele UE, którzy bez większych przerw mieszkali w Zjednoczonym Królestwie przynajmniej przez 6 lat, mogą aplikować o brytyjskie obywatelstwo - jeśli chcą" - wyjaśnia rząd.

W przypadku osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat, sytuacja też się nie zmienia. Mają one prawo do pobytu w UK zgodnie z prawem UE, zakładającym swobodny przepływ osób w granicach Unii i po 5 latach aplikować o stałą rezydenturę. 

Nie będący obywatelami Unii krewni osób, które posiadają paszport Unii Europejskiej, muszą nadal aplikować o pozwolenie wjazdu do UK na zasadach określonych we wniosku "family permit" (pozwolenie dla członków rodzin).

W oświadczeniu znajdujemy ponadto odpowiedź na pytanie, czy rząd planuje usuwać ze Zjednoczonego Królestwa obywateli Unii Europejskiej.

"Nie nastąpiła żadna zmiana, jeśli chodzi o prawa pobytu w UK obywateli UE, w związku z tym nie zmieniły się też okoliczności, w związku z którymi możliwe byłoby ewentualne usunięcie kogoś z kraju. Oznacza to, że obywatele UE mogą być usunięci z UK tylko wtedy, gdy stanowią zagrożenie dla społeczeństwa, nie są - zgodnie z prawem -rezydentem lub nadużywają prawa do swobodnego przemieszczania się" - czytamy na stronie rządowej.

Eksperci przypominają, że powyższe zasady obowiązują do czasu, gdy Zjednoczone Królestwo oficjalnie nie wyjdzie z Unii, czyli przez przynajmniej 2 najbliższe lata. Później prawo może się zmienić, ale jak ono będzie dalej wyglądać - o tym zadecydują osobne ustalenia z Unią.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement