Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Industry bosses cast doubt on jobs 'bootcamp' plans

Industry bosses cast doubt on jobs 'bootcamp' plans
Zgodnie z planami rządu, osoby ubiegające się o przyznanie zasiłków miałyby zostać przeszkolone do pracy w kluczowych sektorach, w których występują niedobory, w tym w hotelarstwie, usługach opiekuńczych, budownictwie i produkcji. (Fot. Getty Images)
Industry bosses have cast doubt on new plans for skills 'bootcamps' for unemployed Britons as part of government efforts to plug gaps in the jobs market left by overseas workers.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rząd prowadzi już intensywne szkolenia tzw. bootcamps, external, które mają pomóc osobom bez pracy przekwalifikować się do pracy w różnych sektorach, ale nowe, wstępne plany skupią się na branżach najbardziej dotkniętych niedoborem siły roboczej wynikającym z wprowadzenia nowych przepisów migracyjnych.

Minister pracy i emerytur Mel Stride stwierdził, że Zjednoczone Królestwo "zbyt długo" polegało na zagranicznej sile roboczej.

Przedstawiciele niektórych środowisk branżowych zasugerowali jednak, że plany te mogą okazać się niewystarczające dla firm, które znajdują się w "punkcie krytycznym".

Zgodnie z najnowszymi planami, osoby ubiegające się o przyznanie zasiłków miałyby zostać przeszkolone do pracy w kluczowych sektorach, w których występują niedobory, w tym w hotelarstwie, usługach opiekuńczych, budownictwie i produkcji.

Nowy model będzie częściowo oparty na środkach wprowadzonych w 2021 r. mających na celu przeciwdziałanie notorycznemu niedoborowi kierowców ciężarówek, które polegały na organizacji "bootcampów" i programów szkoleniowych przez ośrodki Jobcentre.

Kate Nicholls, dyrektor naczelna UK Hospitality, przyznała, że organizacja ta jest zadowolona ze współpracy z rządem mającej na celu wypełnienie "kluczowych luk" w zakresie siły roboczej.

Jednak organizacja Recruitment and Employment Confederation zakwestionowała priorytetowe traktowanie brytyjskich pracowników w stosunku do pracowników zagranicznych, w sytuacji gdy pracodawcy mają trudności z obsadzeniem wielu stanowisk.

Z kolei organizacja Make UK zrzeszająca sektor inżynieryjny i produkcyjny stwierdziła, że wielu pracodawców nie wiedziało o istnieniu "bootcampów", a wszelkie nowe rozwiązania powinny być odpowiednio promowane.

W międzyczasie sekretarz generalny TUC Paul Nowak zasugerował, że propozycja nie zawiera wystarczających szczegółów dotyczących jej wdrożenia, określając ją mianem "polityki pozornych działań".

Partia Pracy również uznała te pomysły za "pustą propagandę", która nie pomoże uporać się ze skalą problemu.

Przedstawione propozycje, nadzorowane przez nową ministerialną grupę zadaniową pod przewodnictwem Stride'a, pojawiły się przed opublikowaniem oficjalnych statystyk dotyczących migracji netto zaplanowanych na czwartek.

Migracja netto w UK - czyli różnica między liczbą osób przyjeżdżających i wyjeżdżających - osiągnęła rekordowy poziom 745 000 w 2022 roku.

Stride przyznał, że nowe zasady, które mają na celu zmniejszenie liczby osób przybywających do Wielkiej Brytanii o 300 000, stanowią "wyzwanie rekrutacyjne" dla pracodawców. Podkreślił jednak, że rząd buduje nowy model gospodarczy oparty na "brytyjskim potencjale".

Czytaj więcej:

Już wkrótce trudniej będzie otrzymać zwolnienie lekarskie. Rząd chce zakończyć "kulturę chorobowego"

Brytyjski ekspert: Imigracja z UE nie była decydująca, ale przyspieszyła Brexit

Deliveroo, Just Eat i Uber Eats wprowadzają dodatkowe weryfikacje zatrudnianych kurierów

Osoby ubiegające się o Universal Credit muszą teraz pracować min. 18 godzin tygodniowo

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement