Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Donated by Londoners, Ulez-scrapped vehicles have arrived in Ukraine

Donated by Londoners, Ulez-scrapped vehicles have arrived in Ukraine
Z prośbą o przekazywanie takich samochodów, zwłaszcza mających napęd na cztery koła SUV-ów i pick-upów, zwrócił się we wrześniu zeszłego roku mer Kijowa Witalij Kliczko. (Fot. X/TfL/@LDN_pressoffice)
More than half of the 100 or so cars donated by Londoners for failing to meet emissions standards allowing them to drive around the city free of charge have already been delivered to Ukraine, the charity British-Ukrainian Aid has reported.
News available in Polish

Organizacja, która załatwia formalności związane z transportem samochodów na Ukrainę w ramach prowadzonej akcji, przekazała w poniedziałek, że w miniony weekend do tego kraju dotarł konwój kolejnych 20 samochodów, a do końca tego tygodnia spodziewanych jest 13 kolejnych.

"Pozostajemy niezmiernie wdzięczni za wsparcie udzielone nam przez burmistrza Londynu i (mera) Kijowa, a także przez naszych licznych partnerów, sympatyków i darczyńców. Pojazdy, które trafiłyby na złom, na Ukrainie ratują życie i wiemy, że każdy z nich jest cenny i wartościowy. Wspaniale jest widzieć ludzi pokazujących ducha Dunkierki, o którym mówił Churchill podczas II wojny światowej, udostępniających transport osobom zagrożonym przez bezwzględnego wroga" - oświadczyła Natalia Rawlyuk z British-Ukrainian Aid.

Z prośbą o przekazywanie takich samochodów, zwłaszcza mających napęd na cztery koła SUV-ów i pick-upów, zwrócił się we wrześniu zeszłego roku mer Kijowa Witalij Kliczko, mówiąc, że na Ukrainie byłyby one przydatne do ratowania życia podczas wojny z Rosją.

Inicjatywę tę początkowo zablokował burmistrz Londynu Sadiq Khan, ale gdy w połowie grudnia sprawę nagłośniły media, zmienił decyzję i wyraził zgodę.

Program wystartował w połowie marca. Osoby, które chcą się pozbyć samochodów niespełniających norm emisji, mogą zaznaczyć, że auto ma trafić na Ukrainę, i będzie im przysługiwać taka sama rekompensata w wysokości 2 000 funtów, jak za zezłomowanie pojazdu.

Pod koniec sierpnia zeszłego roku obejmująca dotychczas centrum Londynu strefa ultraniskiej emisji (ULEZ) została rozszerzona na całe miasto. Kierowcy, których samochody nie spełniają norm emisji, mogą je zezłomować i wystąpić o otrzymanie z tego tytułu zwrotu w wysokości 2 000 funtów, lub jeździć nimi dalej, ale płacąc 12,5 funta dziennie.

Chodzi przeważnie o samochody z silnikiem Diesla zarejestrowane przed wrześniem 2015 r. i samochody benzynowe zarejestrowane przed styczniem 2006 r. Według szacunków z marca zeszłego roku w Londynie było ok. 700 tys. takich samochodów.

Czytaj więcej:

Burmistrz Londynu wyraził zgodę na przekazanie Ukrainie złomowanych samochodów

Londyn: Pojazdy przeznaczone na złom można przekazywać Ukrainie. Chętni otrzymają nawet 2 tys. GBP

    Rates by NBP, date 03.06.2024
    GBP 5.0181 złEUR 4.2817 złUSD 3.9501 złCHF 4.3756 zł

    Sport