Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Local politicians in "Bild": Germany overwhelmed by illegal migration, lack of government support

Local politicians in "Bild": Germany overwhelmed by illegal migration, lack of government support
Na lotnisku Berlin-Tegel otwarto centrum dla uchodźców, głównie tych z Ukrainy. (Fot. Getty Images)
According to data from the Federal Police, over 85,000 people entered Germany illegally in 2022. people, most of them from Syria, Afghanistan and Turkey. People smuggling is growing, and the state is unable to control illegal border crossings with the Czech Republic, Austria and Switzerland – describes the portal of the 'Bild' daily.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szefowa MSW Nancy Faeser (SPD) powtarza, że Niemcy nie mają do czynienia z poważnym kryzysem migracyjnym. Nie zgadzają się z tym lokalni politycy, którzy na co dzień zmagają się w swoich powiatach z problemami, jakie przynosi ze sobą niekontrolowana imigracja. "Kraj jest przytłoczony migracją, a rząd federalny nas zawodzi!" – alarmuje na łamach "Bild" czterech starostów powiatów z różnych regionów Niemiec.

"Pani minister spraw wewnętrznych Faeser może przyjechać do nas na staż, wtedy przekona się, co się tu naprawdę dzieje" – stwierdził starosta Stefan Frey (CSU) z dystryktu Starnberg w Bawarii. Jak dodał, w jego okręgu jest obecnie "więcej uchodźców niż w 2015 roku", każdego dnia przybywają nowe osoby, a miejsc noclegowych brakuje.

W przeciwieństwie do innych starostów, Frey nie chce lokować ludzi w salach gimnastycznych szkół, aby "nie zakłócać spokoju społecznego". "Wyrozumiałość mieszkańców maleje" – wyjaśnił, dodając że "jest duża różnica między uchodźcami wojennymi z Ukrainy, a ludźmi z innych krajów".

"Mieszkańcy powiatu przyjęli prywatnie 1 500 Ukraińców, ale ich drzwi są zamknięte dla uchodźców z Afganistanu, Syrii czy Afryki" – tłumaczył Frey, który czuje się pozbawiony pomocy przez rząd w Berlinie.

Widok wnętrza tymczasowego mieszkania dla uchodźców w hangarze nieczynnego lotniska Tempelhof w Berlinie. Obiekty noclegowe mają pomieścić około 850 uchodźców i obejmują jadalnię, wspólne toalety i prysznice. (Fot. Getty Images)

Jak dodał starosta Olaf Gericke z Warendorf w Nadrenii Północnej-Westfalii, podlegające mu 13 miast i gmin "osiąga limit". "Sytuacja jest bardzo problematyczna" – stwierdził Gericke, także podkreślając brak konkretnego wsparcia Berlina w obliczu coraz trudniejszej sytuacji. "Rząd federalny jest zbyt skupiony na misji, brakuje z jego strony praktycznej pomocy" - dodał.

"Niekontrolowana imigracja niczemu nie służy, i na pewno nie rozwiązuje problemu braku wykwalifikowanych pracowników" – podkreślił Gericke.

Michael Geisler (CDU), starosta powiatu Szwajcaria Saksońska-Rudawy Wschodnie w Saksonii także twierdzi, że "zbliżamy się do granic możliwości".

Geisler podkreślił, że rząd federalny powinien działać w kwestii imigrantów, którym odmówiono prawa pobytu – powinni oni "wreszcie zostać deportowani". "Takich osób mamy w powiecie co najmniej 530" – zaznaczył, dodając, że problem ten pozostaje nierozwiązany od 2015 roku.

Przybywający wciąż z Syrii, Iraku czy Afganistanu uchodźcy to dla Niemiec coraz większy problem. (Fot. Getty Images)

Starosta Rolf Lindemann (SPD) z powiatu Oder-Spree w Brandenburgii uważa, że jego region działa "na granicy standardów". Podkreśla, że najbardziej pomocy potrzebują obecnie uchodźcy z Ukrainy, dlatego stara się zorganizować jak najwięcej mieszkań dla Ukraińców – są to głównie kobiety z dziećmi.

"Integracja to jednak coś więcej niż dach nad głową" — dodał Lindemann, informując, że są problemy ze szkołami dla dzieci, przeciążoną służbą zdrowia czy urzędami pracy. Podkreślił dużą pomoc ze strony mieszkańców, którzy przyjęli prawie 2 tys. Ukraińców.

Lindemann liczy na konkretne działania ze strony polityków w Berlinie i oczekuje, że "ci, którzy nie mają powodów do pozostania, zostaną szybko odesłani do swoich krajów", a to wymaga zmian i skrócenia procedur biurokratycznych. 

Czytaj więcej:

Niemcy: Rośnie liczba nielegalnych imigrantów. Najwięcej wjeżdża m.in. przez granice z Polską

Niemcy: Liczba wniosków o azyl wzrosła o 57 proc.

Niemcy: Ataki na ośrodki dla uchodźców i samych uchodźców

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement