Lipiec20Piątek
<
Lipiec
20pt21so
22n
23po
24wt
25śr
26cz
27pt
28so
29n
30po
31wt
Sierpień
1śr
2cz
3pt
4so
5n
6po
7wt
8śr
9cz
10pt
11so12n13po14wt15śr16cz17pt18so
19n
>

70-lecie PUNO
Imprezy i wydarzenia › Spotkania
Piątek,
Godzina: 17:00

70-lecie PUNO
Obchody siedemdziesięciolecia Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie

Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO)

świętuje

w dniu 11 grudnia 2009,

w sali Teatru Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie,

siedemdziesiątą rocznicę powstania niezależnej placówki akademickiej poza granicami Kraju i serdecznie zaprasza Państwa do wzięcia udziału w tych obchodach.

PUNO było inicjatywą polskich profesorów, gdy uchodzili przed niemieckim atakiem na Polskę. 1 grudnia 1939 roku, przy poparciu rządu francuskiego, utworzony został Polski Uniwersytet za Granicą z tymczasową siedzibą w gmachu Biblioteki Polskiej w Paryżu. Po upadku Francji i przeniesieniu się Rządu RP do Wielkiej Brytanii oraz po serii dekretów prezydenckich, regulujących podstawy prawne polskich uczelni poza granicami kraju - PUNO, spadkobierca i kontynuator misji edukacyjnej i badawczej Polskiego Uniwersytetu za Granicą - uzyskał 15 grudnia 1952 roku swoją obecną nazwę i pełne prawa państwowych szkół akademickich. Od tamtej pory nieprzerwanie stara się służyć kolejnym pokoleniom Polaków, pragnącym utrzymać kontakt z polską nauką, językiem i kulturą.

Wydawać by się mogło, że z upadkiem komunizmu w Polsce misja PUNO została zakończona, i że uczelnia przechodzi już – jak szereg innych instytucji nas poprzedzających - do chlubnej historii polskiego nauczania i niezależnej myśli naukowej z czasów zaborów, tragicznych lat okupacji niemieckiej i zniewalania umysłów w Polsce pojałtańskiej.

Tymczasem to nie tylko starsze pokolenia, ale w pierwszym rzędzie
ogromna ilość młodych polskich emigrantów, którzy dotarli w ostatnich latach na Wyspy Brytyjskie, potrzebuje dziś stałego dostępu do polskiej edukacji, myśli naukowej i kultury.

Z zażenowaniem i smutkiem informujemy, że z racji bardzo trudnej
sytuacji finansowej uczelni, będziemy w stanie ofiarować naszym
Szanownym Gościom jedynie gorące przywitanie, wielką radość z Ich przybycia i kilka wspólnie spędzonych godzin, poświęconych celebracji i refleksji nad historią najmniejszego uniwersytetu Europy, z niezwykłą przeszłością, trudnym dniem dzisiejszym i niepewną przyszłością.

Chcemy też powiedzieć Państwu słów kilka o naszej obecnej działalności, planach i nadziei, że w nowej Europie i starym Londynie nie zabraknie akademickiej uczelni, służącej kolejnym pokoleniom Polaków, których los przeniósł poza granice własnego kraju, a którzy pragną zachować kontakt z polskością.

W oczekiwaniu na Państwa przybycie do nas przesyłamy wiele najlepszych pozdrowień i prosimy: nie zapominajcie o emigracyjnych placówkach edukacyjnych wolnej Polski, służących naszej wspólnej sprawie –
polskości.

Więcej informacji: info@puno.org.uk oraz

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego wydarzenia.

Bądź pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama