Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy: 11 lat temu był wirus "bardzo podobny" do SARS-CoV-2

Naukowcy: 11 lat temu był wirus "bardzo podobny" do SARS-CoV-2
"Jeżeli będziemy próbowali zbliżać się do środowisk dzikich zwierząt, szanse na transmisję wirusów na ludzi będą większe". (Fot. Getty Images)
W Kambodży badacze nietoperzy wyruszyli z misją zbierania danych na temat pochodzenia koronawirusa w środowisku naturalnym zwierząt - przekazał Reuters za tamtejszym Instytutem Pasteura (IPC) w stolicy kraju Phnom Penh.
Reklama
Reklama

Grupa ośmiu naukowców powróciła do miejsca zbierania próbek, gdzie 11 lat temu natrafiono na bardzo podobny do SARS-CoV-2 wirus - podało IPC. W 2010 roku z nietoperzy z rodziny podkowcowatych pobrano dwie próbki, które później trzymano zamrożone w Instytucie. Z zeszłorocznych badań nad nimi wynika, że są one bardzo podobne do obecnego koronawirusa.

"Mamy nadzieję, że rezultaty tych badań pomogą światu lepiej zrozumieć Covid-19" - przekazała koordynatorka badań terenowych Thavry Hoem.

Szef oddziału wirusologii kambodżańskiego Instytutu Pasteura dr Veasna Duong poinformował, że w ostatnich dwóch latach IPC przeprowadził cztery podobne badania terenowe w środowisku naturalnym nietoperzy. "Chcemy wiedzieć, czy wirus tam ciągle jest, wiedzieć, jak ewoluował" - relacjonował.

Jak przypomina agencja Reutera, innymi wirusami w najnowszej historii, które pochodziły od nietoperzy, są miedzy innymi SARS, MERS oraz Ebola.

Duong dodał, że ludzie są odpowiedzialni za Covid-19 z powodu ich ingerencji w środowiska naturalne dzikich zwierząt i niszczenie ich. "Jeżeli będziemy próbowali zbliżać się do środowisk dzikich zwierząt, szanse na transmisję wirusów na ludzi będą większe" - tłumaczył.

Czytaj więcej:

USA: Wywiad nie wie gdzie i kiedy doszło do pierwszej infekcji koronawirusem

BBC: Nietoperz z londyńskiego zoo poleciał do Rosji

Większość Amerykanów odporna na koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy z UK: Dziewięć "starych" leków ma potencjał w leczeniu Covid-19

Amerykańscy naukowcy: Szczepionka Moderny najbardziej skuteczna przeciwko koronawirusowi

  Komentarze
  • Muminek
   20 września, 12:58

   a obecna szczepionka jest bardzo podobna do tej na grypę, którą od lat sprzedają gdy tylko zaczyna zbliżać się jesień, też ciężko ją musisz odchorować i ma krótki czas rozpadu, to nie to co te szczpionki brane w dzieciństwie, wziąłeś raz na całe życie i wcale nie musiałeś odchorować polio błonicy itp a poza tym przy tym poziomie higieny w społeczeństwie, wszechobecnym brudzie, jedzą z podłogi a maseczki noszą... jakby zabijał wszechobecny wirus, że nawet babci nie możesz odwiedzić już by się nam planeta wyludniła, choć gatunku człowieka rozumnego już na niej dawno nie ma i bez ściemy

  • Berlin Lichtenberg
   20 września, 13:26

   Uuuu @Muminek widzę że na prawdę sporo wiesz o.tym, jak działają szczepionki. Bardzo się cieszę... powodzenia ...

  • Ttt
   20 września, 14:26

   Przecież zostało potwierdzone , ze wirus uciekł z laboratorium a nie od nietoperzy to o co tu chodzi znowu z nietoperzami ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama