Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Welt: Putin's influence in Europe is waning

Welt: Putin's influence in Europe is waning
Jak zauważają media, Putin traci swoje wpływy w niemal całej UE z wyjątkiem Węgier. (Fot. Getty Images)
More and more EU countries, once favorable to Russia, are distancing themselves from it, states the daily 'Welt'. Forecasting that the participation of the Greens in the government is very likely after the September elections in Germany, the daily notes that no German party is more critical of Russia.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Coraz więcej krajów UE, które wcześniej sympatyzowały z Rosją, dystansuje się od niej. Nawet jeśli Putinowi udało się podczas szczytu z prezydentem USA Joe Bidenem w Genewie zaprezentować się jako przywódca światowego mocarstwa, to jego geopolityczne przedpole ma zdecydowane słabe punkty: jego możliwości oddziaływania w Europie obecnie się kurczą" - ocenia "Welt".

We Włoszech w 2018 r. "wybrano koalicję eurosceptyków, która była uważana za konia trojańskiego w Europie". Ale "nowy premier Włoch Mario Draghi ostrzegł przed rosyjską ingerencją w Europie i zapowiedział utworzenie narodowego centrum cyberobrony, które będzie pod jego bezpośrednią kontrolą. Po skandalu szpiegowskim w maju kraj wydalił rosyjskiego dyplomatę" - przypomina gazeta.

"Praga niedawno obwiniła Rosję o eksplozję składu amunicji siedem lat temu i wydaliła 18 rosyjskich dyplomatów. Niedawno rosyjski koncern energetyki jądrowej Rosatom został wykluczony z przetargu na dodatkowy reaktor dla elektrowni jądrowej w Dukovanach. Elektrownia została kiedyś zbudowana przez radzieckich specjalistów. To, że Rosja teraz odpada, jest postrzegane jako wyraźny afront" - donosi "Welt".

Według dziennika w Niemczech, Kreml "od dawna polegał na kontaktach z prorosyjską SPD. Ponieważ wielu socjaldemokratów zdystansowało się od Moskwy po aneksji Krymu, Kreml coraz bardziej polegał na partii Alternatywa dla Niemiec (AdF). Ale ta jest uwikłana w wewnętrzne sprzeczki i z trudem może zwiększyć swój potencjał wyborczy".

Za to "udział Zielonych w rządzie (po planowanych na wrzesień wyborach parlamentarnych - przyp.red.) jest bardzo prawdopodobny. Żadna partia w Niemczech nie jest bardziej krytyczna wobec Rosji" - podkreśla "Welt".

"Moskwa wciąż z pokerową twarzą śledzi niemieckie wydarzenia. Formuła dyplomatyczna jest taka, że pracuje się z każdym rządem w Berlinie. Ale ewentualna Zielona kanclerz stwarza niepewność w Rosji. Annalena Baerbock (kandydatka Zielonych na kanclerza - przyp.red.) od dawna jest celem rosyjskich służb specjalnych, które chcą ją zdyskredytować, ostrzega Urząd Ochrony Konstytucji" - podkreśla gazeta.

We Francji Rosja "otwarcie poparła Marine Le Pen w wyborach w 2017 roku. Wtedy Emmanuel Macron pokrzyżował plany Kremla zaskakującym zwycięstwem wyborczym".

Obecnie w roli "niezachwianego partnera" Putina występuje, zdaniem "Welt", "tylko jeden człowiek: Viktor Orban". Moskwa "czerpie korzyści z polityki zagranicznej coraz bardziej autorytarnego premiera, który świadomie stawia na rozchwianą politykę między Brukselą a Moskwą. W przeciwieństwie do Pragi, Budapeszt nie ma nic przeciwko rosyjskiej technologii w energetyce jądrowej".

Czytaj więcej:

Kontrowersyjna wizyta Orbana na Downing Street. Johnson podjął temat łamania praw człowieka

Wspólne oświadczenie "nerwowego Putina i chłodnego Bidena" po szczycie w Genewie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement