Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Many UK adults unwilling to travel to Europe under new Entry/Exit Scheme

Many UK adults unwilling to travel to Europe under new Entry/Exit Scheme
Brytyjczycy nie zamierzają stać w długich kolejkach do kontroli bezpieczeństwa i zostawiać skany swojej twarzy... (Fot. Getty Images)
A significant chunk of UK adults say they have no idea about how the EU’s new Entry/Exit System (EES) will work when it kicks off in October. Almost two thirds of UK adults are unaware of the EU’s new Entry/Exit System (EES) which is scheduled to launch later this year.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Prawie dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków nie jest świadomych istnienia nowego unijnego systemu wjazdu/wyjazdu (EES), którego uruchomienie zaplanowano na jesień tego roku - wynika z badań Co-op Insurance. 

EES będzie wymagał pobrania odcisków palców i skanów twarzy od podróżnych z Wielkiej Brytanii udających się do krajów UE.

Nowe zasady mają być wprowadzone od października, czyli zaledwie za sześć miesięcy. Tymczasem aż 66 proc. osób nie ma pojęcia o jego realizacji, a 22 proc. prawdopodobnie zrezygnuje przez to z wyjazdu na kontynent.

Nowy system będzie stanowił realizację "cyfrowej granicy" pomiędzy krajami UE/strefy Schengen i krajami spoza UE i ma zastąpić obecną praktykę ręcznego stemplowania paszportów przez służby graniczne.

Zamiast tego pasażerowie niebędący obywatelami UE będą musieli zgodzić się na pobranie odcisków palców i skanu twarzy przy pierwszym przybyciu na kontynent od czasu wprowadzenia EES. Po tej jednorazowej procedurze kolejne podróże będą już mniej utrudnione, gdyż zebrane dane pozostaną w systemie przez trzy lata.

Po upływie tego okresu dane zostaną usunięte i każda nowa wizyta w Europie kontynentalnej będzie wiązała się z wykonaniem zdjęcia twarzy i odcisków palców, co spowoduje kolejne trzy lata ważności, aż do daty wygaśnięcia paszportu danej osoby.

Z badań Co-op Insurance wynika, że nieco mniej niż połowa (46 procent) osób stwierdziła, że nie podoba im się pomysł przechwytywania danych personalnych i pozostawiania ich w systemie przez okres do trzech lat.

Prawie dwie piąte (38 procent) badanych stwierdziło, że potencjalne "duże opóźnienia w kontroli granicznej" sprawią, że zastanowią się dwa razy przed wyruszeniem w podróż.

Tymczasem w tym tygodniu ujawniono, że nowa aplikacja zaprojektowana w celu złagodzenia zakłóceń dla brytyjskich podróżnych przekraczających kanał La Manche nie będzie gotowa na czas. Miała ona pomóc pasażerom – w tym podróżującym Eurostarem – opuszczać Wielką Brytanię w uniknięciu długich kolejek, umożliwiając im zdalne zeskanowanie twarzy.

W rozmowie z BBC szefowa Eurostar Gwendoline Cazenave wyjaśniła, że na początku funkcjonowaniu nowego systemu na stacjach będą przeprowadzane ręczne kontrole bezpieczeństwa. W tym celu na stacji London St Pancras, z której kursują pociągi do Europy, rozpoczęto instalację ponad 40 punktów kontroli.

Eksperci twierdzą, że proces wstępnej rejestracji spowoduje długie kolejki w porcie w Dover, terminalach Eurotunelu i węzłach Eurostar.

Czytaj więcej:

Nowy system kontroli wjazdu do UE dla Brytyjczyków wystartuje w 2024 r.

BBC: Aplikacja, która miała skrócić kolejki na granicach z UE, nie będzie gotowa na czas

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement