Real Madrid in the Champions League final!

Real Madryt wystąpi w finale po raz 18. (Fot. Getty Images)
Real Madrid advanced to the final of the Champions League. In the return match, they defeated Bayern Munich at home 2-1 (0-0). In the first match there was a draw 2:2. On Tuesday, Borussia Dortmund advanced to the final, which will be played at Wembley in London on June 1.

Od początku spotkania zdecydowaną przewagę miał Real. Już w 13. minucie blisko gola był Vinicius Junior, ale trafił w słupek, a dobitkę Rodrygo obronił Manuel Neuer. Niemiecki bramkarz później jeszcze kilkukrotnie zatrzymywał strzały tych dwóch brazylijskich piłkarzy.

Wydawało się, że gol dla gospodarzy jest kwestią czasu, aż nadeszła 68. minuta, w której Bayern przeprowadził doskonałą kontrę. Anglik Harry Kane zagrał na skrzydło do Alphonso Daviesa, a Kanadyjczyk jednym zwodem minął Antonio Ruedigera i trafił do siatki.

W 71. minucie piłka w końcu wpadła do bramki Bayernu, ale prowadzący mecz sędzia Szymon Marciniak po analizie VAR gola nie uznał. Nacho Fernandez faulował bowiem Joshuę Kimmicha.

Po stracie gola w odstępie kilkunastu minut na cztery zmiany zdecydował się trener Realu Carlo Ancelotti. Intuicja nie zawiodła doświadczonego włoskiego szkoleniowca. Bohaterem okazał się bowiem wprowadzony w 81. minucie Joselu.

34-latek wyrównał w 88. minucie po dużym błędzie Neuera. Świetnie spisujący się do tej pory bramkarz najpierw niezbyt dobrze wprowadził wyrzutem piłkę do gry, a chwilę później wypuścił ją przed siebie po strzale. Dopadł do niej Joselu i wpakował do siatki.

Trzy minuty później Real już prowadził. Tym razem po ciekawie rozegranym rzucie rożnym Ruediger dograł do Joselu, który z sześciu metrów nie miał problemów ze zdobyciem gola. W tej sytuacji Marciniak ponownie korzystał z analizy VAR, aby upewnić się, że strzelec nie był na spalonym.

Przez niemal całe spotkanie nie można było mieć najmniejszych zastrzeżeń do polskiego arbitra. Kontrowersja pojawiła się jednak w 13. doliczonej przez niego minucie. Marciniak sugerując się podniesioną chorągiewką sędziego liniowego przerwał gwizdkiem akcję Bayernu z powodu spalonego, a moment później do siatki trafił Matthijs de Ligt.

Powtórki telewizyjne nie rozstrzygają jednoznacznie, czy decyzja Marciniaka była słuszna, a ponieważ przerwał akcję, nie podlegała analizie VAR.

"Królewscy" z 14 triumfami są najbardziej utytułowanym klubem w historii rywalizacji o Puchar Europy. W finale wystąpią po raz 18., a Borussia po raz trzeci. Dortmundczycy, którzy w półfinale dwukrotnie pokonali Paris Saint-Germain 1:0, Ligę Mistrzów wygrali raz - w 1997 roku.