Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: One quarter of women struggle with burnout

Report: One quarter of women struggle with burnout
Bardzo rzadko kobiety mogą liczyć na należne im wsparcie w miejscu pracy... (Fot. Getty Images)
Nine out of ten companies still do not take action towards equal opportunities, according to a report by Deloitte. 31% experienced aggression and 4% sexual harassment. surveyed women, and almost every fourth professional burnout.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W 2024 roku prawie 25 proc. badanych kobiet stwierdziło, że mierzy się z wypaleniem zawodowym, a połowa zapytanych kobiet przyznała, że doświadcza większego stresu związanego z pracą w porównaniu do roku poprzedniego.

Przez ostatni rok 31 proc. badanych doświadczyło w miejscu pracy agresji, a 4 proc. molestowania seksualnego. O wiele trudniejsza jest sytuacja kobiet LGBT+, z niepełnosprawnościami i należących do mniejszości etnicznych – zachowań agresywnych doświadczyło odpowiednio 54, 40 i 45 proc. przedstawicielek tych grup.

Jak podkreślono w raporcie "Women @ work 2024: A Global Outlook", zgłaszanie takich zachowań nie jest jednak powszechne. Aż 42 proc. ankietowanych kobiet nie zgłasza agresji w pracy, a 44 proc. molestowania seksualnego. Przyczyną jest przekonanie, że to, co je spotkało, nie było wystarczająco niepokojące. Jednak 10 proc. badanych nie złożyło skargi w obawie o swoją karierę.

"Pracodawcy powinni z całą mocą przeciwdziałać zachowaniom, które naruszają bezpieczeństwo kobiet, a także stworzyć warunki, w których nie będą one bały się zgłaszać złamania prawa. Podstawą budowania kultury zachęcającej do otwartej komunikacji jest przede wszystkim dawanie pozytywnego przykładu przez liderów" - stwierdziła cytowana w raporcie Joanna Świerzyńska, partnerka zarządzająca Deloitte w Polsce, krajach Bałtyckich i Ukrainie.

Jak wykazał raport, większość firm nie podejmuje działań na rzecz równości płci w miejscu pracy. (Fot. Getty Images)

Jak wynika z raportu, aż 27 proc. ankietowanych kobiet doświadcza problemów zdrowotnych i bólowych w związku z menstruacją, menopauzą lub płodnością (np. poronienie lub ciąża wysokiego ryzyka), co odbija się negatywnie na ich sytuacji zawodowej. 42 proc. badanych przychodzi do pracy, chociaż odczuwają silny ból - to aż o 19 pkt. proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Także o 19 pkt. proc. zwiększył się również odsetek kobiet, które odczuwają w pracy dolegliwości związane z menopauzą i obecnie wynosi 39 proc. Tylko 19 proc. wszystkich anektowanych, gdy ujawniły powód wzięcia dnia wolnego przez dolegliwości związane z menopauzą, otrzymały wsparcie od pracodawców. Aż 9 proc. badanych wskazało brak dobrego podejścia do menopauzy przez pracodawców jako powód odejścia z pracy. Z kolei 13 proc. nie czuje się komfortowo, rozmawiając o problemach menstruacyjnych z szefem.

30 proc. kobiet doświadczających problemów z niepłodnością odczuwa z tego powodu silny ból fizyczny. 19 proc. z tych, które przez to wzięły urlop, nie poinformowały szefów o powodzie. Gdy jednak wyjaśniły, dlaczego nie pojawiły się w pracy, to spotkały się z negatywnymi konsekwencjami.

Jak wykazał raport, większość firm nie podejmuje działań na rzecz równości płci w miejscu pracy. Z takimi działaniami spotkało się jedynie 11 proc. ankietowanych kobiet. 18 proc. dowiedziało się jedynie o wyznaczonych przez firmę celach w tych sprawach. Na stanowiskach liderskich tylko 26 proc. badanych kobiet dostrzegło zróżnicowanie płciowe.

Aż 42 proc. ankietowanych kobiet nie zgłasza agresji w pracy, a 44 proc. molestowania seksualnego. (Fot. Getty Images)

"Wyrównywanie szans w miejscu pracy jest ważne dla wszystkich pracowników, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy orientację seksualną. Podstawą awansu powinny być wyłącznie kompetencje i zaangażowanie, co pozytywnie wpływa na motywację i zaufanie ludzi do firmy" – podkreśliła Joanna Świerzyńska.

W 2023 roku więcej kobiet odeszło z pracy niż łącznie w roku 2022 i 2021. Wśród powodów wskazały: zbyt niskie wynagrodzenie (18 proc.), mikroagresję, nękanie lub prześladowanie (16 proc.) i brak elastycznych godzin pracy (15 proc.). Aż 43 proc. ankietowanych planuje zmienić miejsce zatrudnienia w ciągu kolejnych 12-24 miesięcy. 25 proc. wskazało, że nie mają możliwości awansu. 21 proc. kobiet na stanowiskach liderskich boi się, że będą otrzymywały niższą płacę niż mężczyźni, a 23 proc. nie lubi kultury organizacyjnej w swoim miejscu pracy.

Raport firmy Deloitte "Women @ work 2024: A Global Outlook" powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 5 tys. kobiet z 10 krajów (Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Japonia, Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) i siedmiu sektorów gospodarki. 

Czytaj więcej:

Badanie: 26 proc. Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement