Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Warnings as house prices surge 13%

Warnings as house prices surge 13%
Nieruchomości w Irlandii z roku na rok są coraz droższe - największy wzrost cen odnotowuje się w Dublinie. (Fot. Thinkstock)
Soaring house costs that push people further away from their places of work due to unaffordable property prices are causing a form of 'involuntary social engineering', according to a brokers' body.
Advertisement
News available in Polish

Największe podwyżki cen w ostatnim roku (od lutego 2017 r. do lutego 2018 r.) odnotowano w regionie Midlands – 14,8%. Jednocześnie CSO podało, iż od 2012 r. wartość nieruchomości w Dublinie wzrosła o 90,6%, podczas gdy w pozostałych częściach kraju o 66,7%.

"Wiele osób, szczególnie w stolicy, zmuszonych jest szukać domów coraz dalej od miejsca zatrudnienia, a często również z dala od rodziny. Skazani są oni na długie i kosztowne dojazdy” - poinformowała Rachel McGovern, dyrektor w Brokers Ireland.

Specjalistka podkreśliła, że osoby w wieku 20-30 lat mają ze względu na rosnące ceny utrudniony start w życiu.

"Posiadanie domu zakupionego w przystępnej cenie jest niezbędne dla osobistego dobrobytu. Wielu 20- i 30-latków zostało pozbawionych tej możliwości, którą wcześniej uważano za normę. Kiedyś odczujemy cenę tego zjawiska: ekonomicznie i społecznie” - ostrzega.

Zdaniem Austina Hughesa, dyrektora ekonomicznego KBC Bank Ireland, sytuację pogarsza jeszcze fakt, iż wzrost irlandzkich płac nie nadąża za wzrostem cen domów.

"Wysokie ceny lokali mogą spowodować w przyszłości zapotrzebowanie na większe płace, szczególnie biorąc pod uwagę, że Irlandia zmierza ku pełnemu zatrudnieniu” - podkreślił.

Według raportu Economic and Social Research Institute (ESRI), ceny domów w Irlandii nie będą stać w miejscu - tylko do 2020 wzrosną o rekordowe 20%. Przyczyną zjawiska jest silny wzrost ekonomiczny przy jednoczesnym słabym rozwoju budownictwa. Obecnie na każdą ofertę przypada 2 chętnych.

We wrześniu średnia cena za dom wynosiła w Irlandii €266 tys. Po 20-procentowej podwyżce do 2020 roku wyniesie ona €320 tys.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Advertisement