Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

All you need to know about the EU elections

All you need to know about the EU elections
Polacy mieszkający w Polsce i UK będą głosować 9 czerwca. (Fot. Getty Images)
Between 6 and 9 June EU citizens will go to the polls to elect the European Parliament, the only parliament directly elected by people from multiple countries. More than 370 million people will be eligible to vote, including millions of EU citizens living in the UK.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kto może głosować?

Zasadniczo w wyborach mogą brać udział wszyscy pełnoletni obywatele UE z 27 krajów UE. W praktyce zależy to od tego, gdzie mieszkają i gdzie się znajdują, ponieważ zasady wyborcze są ustalane przez każde państwo członkowskie UE w prawie krajowym. Jedną wspólną zasadą, której muszą przestrzegać przepisy krajowe we wszystkich krajach członkowskich, jest proporcjonalna reprezentacja.

Aby dowiedzieć się więcej, jak głosować w każdym kraju, kliknij tutaj.

Minimalny wiek uprawniający do głosowania waha się od 16 lat w Belgii, Niemczech, Malcie i Austrii, 17 lat w Grecji i 18 we wszystkich pozostałych krajach UE. W Belgii, Bułgarii, Grecji i Luksemburgu
głosowanie jest obowiązkowe.

Najwięcej wyborców jest w Niemczech (64,9 mln), Francji (49,7 mln) i Włoszech (47 mln). Najmniej osób jest uprawnionych do wyborów na Malcie (0,4 mln), w Luksemburgu (0,5 mln) i na Cyprze (0,7 mln).

W tym roku około 21 milionów osób uda się na wybory europejskie po raz pierwszy.

Czy obywatele UE za granicą mogą głosować?

Obywatele UE mieszkający w innym państwie członkowskim UE mają prawo do głosowania w swoim miejscu zamieszkania. Muszą jednak wybrać, czy głosować na kandydata w kraju zamieszkania, czy w kraju pochodzenia, ponieważ dwukrotne głosowanie jest nielegalne.

Obywatele UE mieszkający poza UE, w tym w Wielkiej Brytanii, zachowują prawo do głosowania, ale  zasady są różne. Irlandia w ogóle nie pozwala swoim obywatelom przebywającym za granicą na głosowanie. Bułgaria i Włochy pozwalają swoim obywatelom do głosowania za granicą tylko wtedy, gdy mieszkają w innym państwie członkowskim UE.

Każdy kraj ma również osobne ustalenia dla obywateli przebywających czasowo za granicą.

Jak głosować?

Głosować można osobiście w ambasadach i konsulatach w 19 krajach. W 14 krajach można głosować korespondencyjnie. Trzy kraje – Belgia, Francja i Holandia – zezwalają na korzystanie z pełnomocnika
do głosowania, a Estonia umożliwia głosowanie elektroniczne.

Włochy, Czechy, Malta i Słowacja wymagają od swoich obywateli zamieszkałych w Wielkiej Brytanii powrotu do kraju rodzinnego w celu oddania głosu.

Ilu członków parlamentu zostanie wybranych?

W sumie na pięcioletnią kadencję do Parlamentu Europejskiego zostanie wybranych 720 członków. Liczba członków wzrośnie o 15 w wyniku dostosowań wynikających z wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE i zmian demograficznych.

Oto liczba posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w poszczególnych krajach:

  • Niemcy 96
  • Francja 81 (+2)
  • Włochy 76
  • Hiszpania 61 (+2)
  • Polska 53 (+1)
  • Rumunia 33
  • Holandia 31 (+2)
  • Belgia 22 (+1)
  • Grecja, Czechy, Szwecja, Portugalia, Węgry 21
  • Austria 20 (+1)
  • Bułgaria 17
  • Dania, Finlandia, Słowacja 15 (+1 każdy)
  • Irlandia 14 (+1)
  • Chorwacja 12
  • Litwa 11
  • Słowenia i Łotwa 9 (po +1)
  • Estonia 7
  • Cypr, Luksemburg, Malta 6

W 2019 r. 60% wybranych posłów nie zasiadało wcześniej w Parlamencie Europejskim, a 40% zostało wybranych ponownie. Większość posłów do Parlamentu Europejskiego była w wieku od 40 do 60 lat, a około 40% stanowiły kobiety.

Co robi Parlament Europejski?

Podobnie jak wszystkie parlamenty, Parlament Europejski uchwala ustawy. W tym przypadku są to przepisy obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich UE i uzgadniane z rządami krajowymi reprezentowanymi w Radzie UE.

Przykłady przepisów uchwalonych przez Parlament Europejski obejmują przepisy dotyczące swobodnego przepływu osób w UE, zwrotu kosztów za opóźnienia i odwołania lotów w przypadku podróży na terenie krajów UE, dotyczące etykietowania żywności, zanieczyszczenia powietrza lub efektywności energetycznej budynków.

Główna różnica w stosunku do parlamentów narodowych polega na tym, że Parlament Europejski nie może inicjować nowych przepisów, a jest to zadanie leżące w gestii Komisji Europejskiej.

Możliwe jest złożenie petycji do Parlamentu Europejskiego, który może zalecić Komisji Europejskiej podjęcie dalszych działań.

Parlament Europejski zatwierdza także budżet UE, w tym budżet programu Erasmus i programów naukowych, a także umowy handlowe z krajami spoza UE.

Podczas negocjacji w sprawie Brexitu Parlament Europejski sprawował nadzór nad prawami obywateli i w 2025 r. będzie zaangażowany w rewizję umowy o handlu i współpracy UE–Wielka Brytania.

Poza ustawodawstwem wybory do Parlamentu Europejskiego określą strukturę instytucji UE. Na podstawie wyniku głosowania Rada Europejska (w skład której wchodzą przywódcy krajów UE) powoła nowego przewodniczącego Komisji, który będzie musiał uzyskać poparcie Parlamentu.

Które partie są reprezentowane w Parlamencie Europejskim?

Partie narodowe dołączają do europejskich grup o podobnej ideologii. Obecnie istnieje siedem grup politycznych, przy czym Europejska Partia Ludowa (EPL), Socjaliści i Demokraci (S&D) oraz liberałowie z Renew Europe stanowią większość centrową.

Jak wynika z sondaży, w tych wyborach wzrośnie liczba partii prawicowych, ale nie wiadomo jeszcze, czy zmieni to obecną większość.

Od kiedy wybierany jest Parlament Europejski?

Parlament Europejski został po raz pierwszy wybrany w 1979 r., kiedy UE składała się z dziewięciu krajów. Wcześniej jej członkowie byli powoływani przez parlamenty krajowe.

Czy ludzie wezmą udział w tych wyborach?

Historycznie rzecz biorąc, w wyborach europejskich uczestniczy mniej osób niż w wyborach krajowych. Udział jest szczególnie niski wśród obywateli UE mieszkających za granicą ze względu na trudności praktyczne i brak informacji.

Po okresie spadku frekwencji, ponownie wzrosła ona w 2019 r., kiedy wzięło w wyborach europejskich udział wzięło 50,6% uprawnionych – był to pierwszy raz od 1994 r., kiedy głosowała ponad połowa dorosłego społeczeństwa UE.

Z niedawnego sondażu wynika, że ​​więcej osób niż w 2019 r. oświadczyło, że planuje głosować w tym roku.

Parlament Europejski właśnie rozpoczął kampanię wideo zachęcającą obywateli do głosowania. Dokument "Wykorzystaj swój głos" przedstawia seniorów z różnych krajów UE, którzy opowiadają swoje historie o wydarzeniach, które ukształtowały europejską demokrację i przekazują odpowiedzialność za jej utrzymanie kolejnym pokoleniom.

Ambasadorzy UE w Wielkiej Brytanii wzywają również obywateli UE w tym kraju do wzięcia udziału w wyborach.

Kiedy poznamy wyniki?

Wyniki wyborów będą znane po podliczeniu kart do głosowania we wszystkich krajach UE. Pierwsze prognozy dotyczące składu nowego parlamentu zostaną ogłoszone w niedzielę 9 czerwca o godzinie 23:00 czasu środkowoeuropejskiego, po zakończeniu głosowania we Włoszech, ostatnim kraju UE, który zamknielokale wyborcze.

This article is published in cooperation with French Morning London, El Ibérico, Londra Italia, Londynek and Ziarul Românesc as part of a public information project about the European elections funded by the European Parliament.

Czytaj więcej:

Według Polaków uczciwość osobista oraz patriotyzm to najważniejsze cechy przyszłych europosłów

Parlament Europejski zachęca do wyborów: "Demokracja nie jest dana na zawsze, wykorzystaj swój głos"

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dzisiaj mija termin rejestracji list kandydatów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement