WTA tournament in Rome: Swiatek advanced to the 1/8 finals

Mecz na centralnym korcie rozgrywany był przy temperaturze 26 stopni Celsjusza, przy minimalnych powiewach wiatru. (Fot. Getty Images)
Iga Swiątek defeated Kazakh Julia Putintseva 6:3, 6:4 in the third round of the WTA 1000 tournament on clay courts in Rome. The match lasted one hour and 47 minutes. The next rival of the world ranking leader will be German Angelique Kerber (WTA 331st).

Raszynianka w pierwszej rundzie miała wolny los, a w drugiej wyeliminowała Amerykankę Bernardę Perę 6:0, 6:2.

Tenisistki do stanu 3:2 dla Polki wygrywały własne podania. Putincewa (WTA 41.) nieznaczną przewagę Świątek próbowała niwelować asami (trzema). Dwukrotnie nie ustrzegła się jednak podwójnych błędów serwisowych.

Świątek po niewymuszonym błędzie rywalki miała piłkę setową. Skrót Kazaszki i posłanie piłki przez Polkę w siatkę przedłużyły pierwszą partię o kolejnego gema. W nim liderka światowego rankingu dominowała, wygrywając do zera, a seta po 49 minutach 6:3. Obie zawodniczki prezentowały solidną grę.

Polka drugiego seta zaczęła dość nerwowo. Urodzona w Moskwie rywalka wykorzystała pierwszy break-point, co pomogło jej objąć prowadzenie 3:0. Raszynianka momentami traciła koncentrację czego efektem był podwójny błąd serwisowy. 29-letnia Kazaszka dość często korzystała z dropshotów, które przynosiły jej powodzenie, a pogłębiały poirytowanie Świątek.

W szóstym gemie, najdłuższym w pojedynku, Putincewa aż czterokrotnie po raz drugi w secie miała okazję do przełamania podania. Ostatecznie punkt został zapisany przy nazwisku Polki. To dodało jej więcej wiary w poczynania na korcie, co szybko przełożyło się na wynik - 4:4. Kazaszka zaczęła głośno komentować swoje słabsze zagrania.

Świątek otrzymała szansę na czwarty punkt z rzędu. To zakończyło się powodzeniem, a rywalka ze złością uderzyła rakietą o podłoże. W ostatnim gemie meczu Putincewa szybko dwa razy posłała piłkę za linię końcową. Serwis Polki okazał się skuteczny i zakończył mecz.

"Musiałam przede wszystkim odnaleźć odpowiedni poziom koncentracji i ponownie solidnie grać z głębi kortu. Moja przeciwniczka gra bardzo niewygodne, często zmienia rytm. Nie gra się z nią łatwo" - oceniła bezpośrednio po zwycięstwie Świątek.

Rywalką Igi Świątek w 1/8 finału będzie Angelique Kerber. Niemiecka tenisistka polskiego pochodzenia w sobotę pokonała białoruską kwalifikantkę Alaksandrę Sasnowicz 6:3, 7:6 (7-4).

36-letnia Kerber w tegorocznej edycji turnieju w Rzymie nie straciła jeszcze seta. W dwóch dotychczasowych pojedynkach ze Świątek triumfowała Polka. W marcu 2022 roku 22-letnia raszynianka w 1/8 finału turnieju w Indian Wells wygrała 4:6 6:2, 6:3, a w styczniu tego roku w Sydney 6:3, 6:0 w finale drużynowego turnieju United Cup.

Kerber, która ma także polskie obywatelstwo, jest byłą liderką światowego rankingu. Przewodziła mu od 12 września 2016 do 29 stycznia 2017, od 20 marca do 23 kwietnia 2017 oraz od 15 maja 2017 do 16 lipca 2017 roku. Z igrzysk w Rio de Janeiro 2016 przywiozła srebrny medal wywalczony w singlu.

Niemka pod koniec zeszłego roku wróciła na kort po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej macierzyństwem.