Europa League football: Trophy for Atalanta, Bayer's first defeat of the season

Atalanta przerwała serię zwycięstw Bayeru Leverkusen, triumfując w finale Ligi Europy. (Fot. Getty Images)
Atalanta Bergamo defeated Bayer Leverkusen 3:0 in the Europa League football final, which was played in Dublin. The club from Lombardy reached for their first European trophy ever. The German champion, on the other hand, lost its first stakes match since 27 May last year.

Atalanta, która była rywalem Rakowa Częstochowa w fazie grupowej (wygrała z ustępującym mistrzem Polski 2:0 i 4:0), a później wyeliminowała m.in. Liverpool, zdobyła dotychczas tylko jedno znaczące trofeum - 61 lat temu sięgnęła po Puchar Włoch. W ubiegłym tygodniu była bliska powtórzenia tego osiągnięcia, ale uległa w finale Juventusowi Turyn 0:1.

Z kolei wczorajszy rywal Atalanty był niepokonany przez 51 meczów od początku sezonu. Bayer nie znalazł pogromcy ani w niemieckiej ekstraklasie, dzięki czemu wywalczył pierwszy w historii tytuł mistrzowski, ani w Pucharze Niemiec, ani w Lidze Europy. W Dublinie jednak ta seria dobiegła końca.

Zespół z Lombardii rozpoczął spotkanie zdecydowanie bardziej dynamicznie od Bayeru. Wiązało się to z agresywnym pressingiem i wieloma faulami, które "spętały nogi" mistrzom Niemiec.

W efekcie Ademola Lookman dwukrotnie zaskoczył ich defensywę: najpierw w 12. minucie, kiedy z prawego skrzydła podał Davide Zappacosta, a Nigeryjczyk wybiegł zza pleców argentyńskiego pomocnika "Aptekarzy" Exequiela Palaciosa i posłał piłkę do siatki mocnym uderzeniem obok bezradnego czeskiego bramkarza Mateja Kovara.

Niespełna kwadrans później Lookman popisał się indywidualną akcją: przetoczył piłkę między nogami próbującego mu ją odebrać Szwajcara Granita Xhaki i oddał precyzyjny, techniczny strzał obok słupka, podwyższając wynik na 2:0.

Dopiero po 30 minutach gry Bayer miał pierwszą obiecującą okazję, kiedy w sytuacji sam na sam z Argentyńczykiem Juanem Musso znalazł się Hiszpan Alejandro Grimaldo, do tego bramkarz Atalanty wybiegł na wysokość linii pola karnego. Grimaldo próbował go przelobować, ale posłał piłkę wprost w ręce Musso.

Kibice z Leverkusen mieli prawo oczekiwać kolejnego cudownego powrotu, bo Bayer wielokrotnie w tym sezonie odwracał losy meczów, przegrywając m.in. dwukrotnie przeciwko Karabachowi Agdam (z 0:2 na 2:2 i 3:2) i raz przeciwko AS Roma (z 0:2 na 2:2) w Lidze Europy. "Aptekarze" zdobyli aż 17 goli w doliczonym czasie drugiej połowy, a w 11 przypadkach te trafienia decydowały o uratowaniu remisu lub wyszarpania zwycięstwa.

Tyle że tym razem w miarę upływu czasu poziom gry podopiecznych Xabiego Alonso wcale nie wzrastał, a Atalanta, choć nie wysilała się tak bardzo jak w pierwszej połowie, spokojnie kontrolowała przebieg zawodów. Kropkę nad i postawił w 75. minucie Lookman, kompletując hat-tricka i ustalając wynik meczu.

To pierwszy w historii LE piłkarz, który zdobył trzy gole w finale. Wliczając poprzednika tych rozgrywek, czyli Puchar UEFA, ostatnio udało się to w 1975 roku Juppowi Heynckesowi w barwach Borussii Moenchengladbach.

Co więcej, jak podaje serwis statystyczny Opta, Lookman został pierwszym w historii zawodnikiem z Afryki, który strzelił dwa gole w finale prestiżowych europejskich rozgrywek.

"Pokonaliśmy Liverpool, gdy był pierwszy w tabeli Premier League, a teraz ograliśmy mistrza Niemiec. To wielka satysfakcja. Bayer wydawał się nie do pokonania, ale sposób, w jaki tego dokonaliśmy, jest niesamowity" - cieszył się trener Gian Piero Gasperini.

Piłkarze Bayeru będą mieli w sobotę okazję przynajmniej częściowo poprawić sobie humory, bo zagrają w finale Pucharu Niemiec z drugoligowym FC Kaiserslautern, którego piłkarzem jest Tymoteusz Puchacz.

Atalantę czeka jeszcze w tym sezonie tylko spotkanie ostatniej kolejki Serie A z Torino. W zależności od rozstrzygnięć w tym meczu i na dwóch innych stadionach, zespół zakończy rozgrywki na trzecim, czwartym lub piątym miejscu w tabeli.