Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The number of Poles shopping via smartphone is growing

The number of Poles shopping via smartphone is growing
Polacy chętnie robią zakupy za pomocą telefonu. (Fot. Thinkstock)
Although traditional stores remain the most popular sales channel in Poland, the number of people buying using mobile devices is growing rapidly. 17 percent Poles shop via smartphone at least once a week, and 7 percent - every day - according to the PwC consulting company report.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według autorów raportu "Polacy na zakupach. 5 filarów nowoczesnego handlu", rynek sprzedaży internetowej w Polsce dynamicznie się rozwija. W 2018 roku osiągnie, jak wynika z prognoz, wartość ok. 45 mld zł, a w 2020 r. może przekroczyć 60 mld zł. "Udział handlu realizowanego w internecie w stosunku do handlu detalicznego ogółem stanowi około 5 proc., lecz w najbliższym czasie będzie zbliżać się do średniej globalnej, która wynosi 10 proc." - można przeczytać.

"Transformacja cyfrowa odmieniła zwyczaje zakupowe, odległość straciła na znaczeniu, stopniała lojalność wobec marek" – ocenił Krzysztof Badowski z PwC podczas prezentacji raportu. Jak wskazał, w ostatnich latach zmalała liczba konsumentów robiących zakupy za pośrednictwem komputerów stacjonarnych. Dodał, że coraz częściej dokonujemy zakupów w drodze - np. w metrze.

"O ile na świecie w 2013 roku korzystało z komputerów (przynajmniej raz w tygodniu) 27 proc. uczestników badania, o tyle w bieżącym badaniu takich wskazań było już tylko 20 proc." - powiedział. Dodał, że w naszym kraju wskaźnik ten wyniósł w 2018 roku 23 proc, a komputery są coraz częściej zastępowane przez urządzenia mobilne. "W Polsce zakupów z użyciem smartfona dokonuje przynajmniej raz w tygodniu 17 proc. badanych (9 proc. rok temu), a 7 proc. konsumentów robi to codziennie" - wyliczył.

Najpopularniejszymi towarami kupowanymi w Polsce przez internet są odzież i obuwie (79 proc. konsumentów kupiło je on-line przynajmniej raz w ciągu roku), kosmetyki (75 proc.), książki, muzyka, filmy i gry wideo (73 proc.), meble i wyposażenie domu (62 proc.) oraz komputery i elektronika (61 proc.). A najrzadziej - produkty spożywcze (47 proc.).

Z przedstawionych danych wynika też, że szybko rośnie popularność płatności mobilnych. "Obecnie już 39 proc. konsumentów z Polski chętnie opłaca codzienne zakupy korzystając z płatności mobilnych" - wskazał Badowski.

Z kolei najczęściej wykorzystywanym źródłem do szukania inspiracji zakupowych są , jak wskazała Marta Marczak z PwC, media społecznościowe. Korzysta z nich 58 proc. polskich konsumentów. Wysoko w tym zestawieniu znajdują się także porównywarki cen, które odwiedza obecnie 43 proc. internautów, choć ich popularność znacznie zmalała w porównaniu z poprzednim rokiem (wówczas wskaźnik ten wynosił 60 proc.).

Raport powstał na podstawie badania PwC "Global Consumer Insight Survey 2018" przeprowadzonego metodą CAWI w 27 krajach na reprezentatywnej próbie 22,4 tys. osób. Liczba polskich ankietowanych to 350 osób. (PAP)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement