Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szymanski: Polish proposals for Brexit guidelines respected

Szymanski: Polish proposals for Brexit guidelines respected
Polski rząd wyraził przekonanie, że pozostałe kraje UE wezmą pod uwagę jego wytyczne. (Fot. Thinkstock)
Representatives of the 27 EU Member States have started work on drafting guidelines for the UK's exit negotiations in Brussels.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szerpowie, czyli wysłannicy krajów unijnych, którzy będą przewodnikami dla szefów państw i rządów podczas negocjacji brexitowych spotkali się z głównym negocjatorem ze strony Komisji Europejskiej Michelem Barnierem.

Rozpoczęli też prace nad dopracowywaniem przedstawionego pod koniec marca przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projektu wytycznych do negocjacji. Było to pierwsze podejście pod ukształtowanie tekstu, który będzie przyjęty 29 kwietnia.

"To co jest uderzające szczególnie dzisiaj, w dzisiejszej kondycji UE, to bardzo duży poziom wzajemnego porozumienia wszystkich państw członkowskich, we wszystkich ważnych obszarach" - zauważył Konrad Szymański, relacjonując rozmowy w Brukseli.

Dla Polski, ale też dla pozostałych krajów członkowskich kluczowe w rokowaniach dotyczących warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest zapewnienie wzajemnych gwarancji prawnych dla obywateli UE mieszkających na Wyspach jak i Brytyjczyków żyjących w innych państwach członkowskich.

Drugą ważną sprawą, na którą wskazują kraje unijne, ma być wywiązanie się Londynu ze zobowiązań, jakie podjął będąc w UE. Dla Polski ma to duże znaczenie, bo ewentualne cięcia w unijnej kasie mogłoby mocno uderzyć w nasz kraj, jako w największego odbiorcę środków unijnych.

Państwa unijne będą chciały, aby Londyn płacił do unijnej kasy jeszcze po formalnym opuszczeniu "28". Wieloletnie ramy finansowe kończą się wprawdzie w 2020 r., czyli rok po Brexicie, ale rozliczenia faktur i, co za tym idzie, konieczność płacenia składek z budżetów państw członkowskich sięga aż 2023 roku. W kontekście rozliczeń w Brukseli pada kwota 60 mld euro, które miałby zapłacić Londyn.

Polska zgłosiła propozycje modyfikacji wytycznych do negocjacji w kwestii rozliczeń finansowych, zapewniania praw obywatelskich, a także przyszłego partnerstwa unijno-brytyjskiego po tym jak Zjednoczone Królestwo opuści UE.

"Polskie propozycje właściwego uformowania tekstu tak w obszarze praw obywatelskich, zobowiązań finansowych, rozliczenia finansowego, jak i ambitnych ram dla przyszłych relacji cieszą się bardzo szerokim zrozumieniem wśród znakomitej większości zabierających głos państw. Jestem optymistą co do tego, w jakim kształcie finalnie wytyczne zostaną przyjęte" - ocenił Szymański.

Wytyczne do negocjacji, jakie na specjalnym szczycie 29 kwietnia przyjmą szefowie państw i rządów 27 krajów UE, mają bardzo duże znaczenie, bo przełożą się na mandat do negocjacji dla Komisji Europejskiej. Ta będzie musiała trzymać się ram w rokowaniach z Londynem, jakie narzucą jej państwa UE.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement