Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

STOP on violence against women: "16 Days" campaign has started

STOP on violence against women: "16 Days" campaign has started
Wiele Polek w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu przemocy domowej i nie wie, gdzie szukać pomocy. (Fot. YouTube/Opoka)
'16 Days' is an international campaign that runs every year from November 25, when the International Day for the Elimination of Violence against Women is celebrated - until December 10, Human Rights Day. The problem of domestic violence, which gained intensity during the pandemic, is reminded by the organization Opoka from Bristol, which helps victims of violence.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak przypomina Aneta Maryla Mackell z Opoki, kampania "16 Days Activism" rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w Women's Global Institute w New Jersey w 1991 roku. Już wtedy kobiety z całego świata wyrażały swoje zaniepokojenie rosnącym wskaźnikiem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Rosły również obawy co do tego, że świadczone usługi i przepisy prawne nie chronią kobiet tak jak powinny.

"Nie chroniły one kobiet i dziewcząt przed gwałtem, przemocą domową, gwałtem na dzieciach, molestowaniem seksualnym. Postanowiliśmy więc rozpocząć tę kampanię. Istnieje potrzeba, aby Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała przemoc wobec kobiet za naruszenie praw człowieka" - tłumaczy Aneta Mackell. "Kampania ta ma na celu rozwiązanie tego problemu, położenie kresu przemocy wobec kobiet, a także przejęcie odpowiedzialności przez rządy chociażby poprzez zmianę ustawodawstwa" - dodaje.

Kampania ''16 Days'' została wykorzystana jako strategia organizacyjna przez jednostki i grupy na całym świecie, aby wezwać do wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet i ma na celu:

  • podnoszenie świadomości na temat przemocy uwarunkowanej płcią jako kwestii praw człowieka na szczeblu lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym
  • wzmocnienie lokalnej pracy w zakresie zapobiegania przemocy wobec kobiet
  • ustanowienie wyraźnego związku między lokalnymi i międzynarodowymi działaniami na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet
  • zapewnienie forum, na którym organizatorzy mogą opracowywać oraz dzielić się nowymi i skutecznymi strategiami
  • demonstracja solidarności kobiet na całym świecie organizujących się przeciwko przemocy wobec kobiet
  • tworzenie narzędzi nacisku na rządy w celu realizacji obietnic złożonych w celu wyeliminowania przemocy wobec kobiet

Od 1991 roku w 16-dniowej kampanii wzięło udział ponad 4 100 organizacji z około 172 krajów. I tak już od 29 lat, 25 listopada na całym świecie do kampanii tej co roku przyłącza coraz więcej ludzi, ale pionierami w tej inicjatywie są organizacje pomocowe takie jak Women's Aid Federation, Centre for Womens Justice, Niebieska Linia w Polsce czy angielska Opoka.

"Opoka bierze udział w tej kampanii of ponad 6 lat, co roku staramy się przygotowywać jakieś materiały informacyjne, spoty, krótkie video i filmiki animowane - wszystko po to, aby zwrócić uwagę na ten jakże istotny problem, aby zachęcić do rozmowy i do refleksji" - tłumaczy Aneta Mackell.

Więcej informacji na temat organizacji Opoka można znaleźć na stronie: http://opoka.org.uk/en/

Czytaj więcej:

Polki w UK szczególnie narażone na przemoc domową. Gdzie zgłosić się po pomoc?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement