Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: why fishing threatens to derail EU-UK trade talks

Brexit: why fishing threatens to derail EU-UK trade talks
UE prowadzi na wodach brytyjskich połowy o wartości 700 milionów euro. (Fot. Getty Images)
Fishermen from France's Brittany region have asked the European Commission to address the uncertainty caused by Brexit for the fisheries sector, ensuring access by European fishermen to fish in British waters.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w trzyminutowym przemówieniu wygłoszonym na „pożegnanie z UE" obiecał „ożywić brytyjskie rybołówstwo" i zapowiedział, że brytyjskim rybakom nie będą już wchodzić w drogę obcy.

Londyn ma silniejszą pozycję, ale - jak zapowiedziała w wywiadzie radiowym była francuska minister ds. europejskich, a obecnie europosłanka Nathalie Loiseau - „pierwszym porozumieniem, które ma być zawarte w czerwcu, będzie porozumienie w sprawie rybołówstwa".

Dyplomaci francuscy, cytowani bez nazwiska przez media, mówią, że od tego porozumienia zależą dalsze umowy o wzajemnych stosunkach między UE a Zjednoczonym Królestwem, w myśl zasady, że Brytyjczycy będą musieli zgodzić się na wszystko albo nie będą mieli nic.

Eksperci cytowani w artykule „Le Monde" zatytułowanym „Bijatyka już się zaczęła", zwracają uwagę, że Londyn negocjuje z pozycji siły, gdyż UE prowadzi na wodach brytyjskich połowy o wartości 700 milionów euro, podczas gdy wartość połowów prowadzonych przez rybaków brytyjskich na wodach należących do pozostałych państw unijnych to 154 miliony euro.

Do końca 2020 r. rybacy z krajów UE mogą pracować w całej brytyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. (Fot. Getty Images)

Do końca 2020 roku rybacy z krajów UE, pod warunkiem niezapuszczania się na wody terytorialne Wielkiej Brytanii i przestrzegania wyznaczonych kontyngentów połowowych, mogą pracować w całej brytyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Jednak projekt ustawy, przedstawiony pod koniec stycznia przez rząd brytyjski, przewiduje całkowite wycofanie się ze wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb).

Władze położonej w cieśninie La Manche wyspy Guernsey, dependencji Korony brytyjskiej,od 1 lutego zawiesiły czasowo prawo francuskich statków rybackich do łowienia na jej wodach. To prawo wynikało z podpisanej w 1964 r. konwencji londyńskiej w sprawie rybołówstwa, która wygasła 31 stycznia na skutek wypowiedzenia jej przez Zjednoczone Królestwo – podało w komunikacie francuskie ministerstwo rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Obecnie rybołówstwo stanowi 0,1 proc. PKB Wielkiej Brytanii. Brytyjscy rybacy, którzy za ten stan rzeczy obwiniają WPRyb, w referendum w sprawie brexitu w 2016 roku głosowali masowo za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE - podkreślają francuskie media. Stawiając na pierwszym planie ich interesy, Johnson spłaca wobec nich pewien dług – oceniają cytowani w mediach eksperci.

Według artykułu w dzienniku „20 Minutes", wielu brytyjskich rybaków obawia się, że zaprezentowane przez Johnsona stanowisko rządu „jest tylko deklaratywne" i że w rokowaniach z UE ich interesy poświęcone zostaną na rzecz kluczowych sektorów, takich jak usługi finansowe.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement