Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawo.pl: More courts is cancelling frank credit agreements

Prawo.pl: More courts is cancelling frank credit agreements
Coraz więcej sądów podejmuje wyroki na korzyść frankowiczów. (Fot. Getty Images)
One year after the CJEU judgment in the Dziubak case, Polish courts usually adjudicate in favor of the borrowers in Swiss Franc and they cancel loan contracts more often.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jutro minie rok od wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyroku w głośnej sprawie kredytu frankowego państwa Dziubak - przypomina Prawo.pl. Przeważały wówczas opinie, że jest on korzystny dla frankowiczów, choć banki starały się hamować entuzjazm. Po roku można stwierdzić, że TSUE pomógł nie tylko frankowiczom, ale i sądom.

Kredytobiorcy lawinowo składają pozwy – tylko w Sądzie Okręgowym w Warszawie w pierwszym półroczu tego roku odnotowano wzrost o 400 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Z kolei sędziowie nie boją się już orzekać zgodnie z żądaniami konsumentów.

Z analizy orzeczeń dokonanej przez Tomasza Koniecznego, radcę prawnego, partnera w kancelarii Konieczny Polak, wynika, że sądy częściej unieważniają umowy, niż zamieniają je na kredyt w złotówkach. Oba rozstrzygnięcia są korzystne dla kredytobiorców, ale nigdy nie ma pewności, które z nich zapadnie.

Jak podaje Prawo.pl, wyroki sądów I i II instancji mogą być rozbieżne. Przykładowo wczoraj Sąd Apelacyjny w Warszawie unieważnił umowę, którą sąd I instancji utrzymał, ale bez klauzuli waloryzacyjnej.

"Wyrok TSUE pomógł i frankowiczom, i sędziom" - oceniają eksperci. (Fot. Getty Images)

"Wyrok TSUE pomógł i frankowiczom, i sędziom" - dowiadujemy się z opinii dr Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej z European Legal Studies Institute, Uniwersytet Osnabrück, współprzewodniczącej Forum Konsumenckiego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. "Sędziowie nie boją się już orzekać zgodnie z żądaniami konsumentów, a ci stali się bardziej odważni i domagają się stwierdzenia nieważności" – dodaje ekspertka.

Do Sądu Okręgowego w Warszawie, który w I instancji rozpoznaje spory o wartości powyżej 75 tys. złotych – w pierwszym półroczu 2020 roku wpłynęły 6 592 pozwy. W analogicznym okresie ubiegłego roku frankowicze złożyli tylko 1 617 pozwów. Sąd szacuje, że na koniec roku będzie miał 24 tys. takich spraw - przytacza dane Prawo.pl.

Zdaniem ekspertów, w sprawach frankowiczów potrzebny jest głos Sądu Najwyższego. "Obecnie mamy orzeczenia SN, w których uznaje się, że umowa może dalej funkcjonować, i te wskazujące na jej nieważność. To jest nasz największy problem" - ocenia Marcin Szymański, adwokat, partner w kancelarii Drzewiecki Tomaszek. "Zdarza się, że sąd w pierwszej instancji unieważni umowę po usunięciu z niej nieuczciwych klauzul, a w drugiej instancji uzna, że nadal może wiązać" - dodaje ekspert.

Czytaj więcej:

"Puls Biznesu": Wyrok zapadł, frankowy kłopot pozostał

"Rzeczpospolita": Górę biorą frankowicze

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement