Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles in the UK are asking: Is it worth it to apply for temporary residency?

Poles in the UK are asking: Is it worth it to apply for temporary residency?
Brexit budzi wiele obaw wśród Polaków w UK. Ci, którzy jeszcze nie zalegalizowali tutaj swojego pobytu, zastanawiają się nad aplikowaniem o kartę rezydenta. (Fot. Thinkstock)
In connection with the planned Brexit more and more Poles feel concerned about their future status in the UK. Many of them have lived here for no longer than 5 years, therefore they can't apply for permanent residency or citizenship.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Temat rezydentur to w ostatnich miesiącach jeden z najczęściej przewijających się wątków w rozmowach Polaków zamieszkałych w różnych zakątkach Zjednoczonego Królestwa. Premier Theresa May wielokrotnie podkreślała, że do końca marca br. chce uruchomić Artykuł 50, rozpoczynający przynajmniej dwuletni proces wychodzenia kraju z UE. Oznacza to, że już w 2019 roku imigranci, którzy w żaden sposób nie zabezpieczyli swojego statusu, mogą mieć problem z legalizacją swojego pobytu na Wyspach.

Polacy - jako obywatele UE - mają prawo do ubiegania się o kartę rezydenta. Po roku czasu udokumentowanego pobytu i pracy w UK jest to rezydentura tymczasowa, a po 5 latach - stała. Wielu Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat zastanawia się, czy warto starać się już teraz o rezydenturę czasową, skoro np. do stałej brakuje im rok lub dwa? 

Portal Londynek.net zwrócił się z tym pytaniem do specjalistów w dziedzinie prawa imigracyjnego.

"Kartę rezydenta czasowego otrzymujemy po rocznym pobycie na terenie UK. Jest ona ważna na okres 5 lat - co oznacza, że po okresie 4 lat od jej wydania, przebywamy od 5 lat na terenie UK i zanim utraci swoją ważność, mamy jeszcze rok czasu na aplikowanie o status rezydenta stałego. Mając potwierdzony status rezydenta, nawet po Brexicie i ewentualnych znacznych zaostrzeniach przepisów związanych z pobytem i pracą na terenie UK, każda osoba mająca status tymczasowego rezydenta zachowuje pełne prawa - takie same jakie ma obecnie jako obywatel UE - z tym, że - jak wspomniałem wcześniej - na okres 5 lat" - tłumaczy Boril Wdowczyk, szef Polskiego Domu Finansowego w Londynie.

Tymczasem Robert Jasiewicz z Mixer Agency & CLP Solicitors na pytanie, czy warto, odpowiada ostrożniej: "Na pewno nie zaszkodzi. Ale zbyt wcześnie stwierdzić jednoznacznie, czy to wystarczy, aby zapewnić sobie legalny pobyt i zatrudnienie po ewentualnym Brexicie". Dodaje również, że "Home Office zaleca ubieganie się o Registration Certificate, chociaż nie ma obowiązku posiadania go".

Boril Wdowczyk zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną sprawę, a mianowicie konieczność ciągłości pobytu w UK - zarówno w przypadku tymczasowej, jak i stałej rezydentury.

"Jeżeli ktoś tutaj mieszkał i pracował np. od 2004 roku, ale wyjechał do Polski i był tam dłużej niż pół roku (180 dni) - np. od stycznia 2016 i teraz ponownie przyjechał - to wówczas niestety utracił ciągłość pobytu i nie ma szans na otrzymanie statusu rezydenta stałego, ani nawet tymczasowego, bo od ponownego przyjazdu nie upłynął jeszcze rok" - tłumaczy specjalista. "Jeżeli nawet uzyskamy status rezydenta stałego, ale wyjedziemy z UK na okres dłuższy niż 2 lata, tracimy ten status" - dodaje Boril Wdowczyk. 

Więcej na temat rezydentur można znaleźć w naszym Poradniku Polaka w UK.

 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement