Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Welt: Number of asylum seekers in Germany up by 57% compared to 2021

Welt: Number of asylum seekers in Germany up by 57% compared to 2021
Wiele osób ubiegających się o azyl w Niemczech dotarło tam nielegalnie. (Fot. Hannibal Hanschke/Getty Images)
This year, 190,749 people have applied for asylum in Germany, which is 57% more than in 2021. The Welt newspaper reports about it, citing a confidential report of the European Commission and the European External Action Service.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kolejne miejsca na tej liście zajmują Francja (115 820 wniosków), Hiszpania (111 220), Austria (106 554) i Włochy (78 897).

Statystyki pokazują również, że zdecydowanie najsilniejszy wzrost wniosków o azyl w porównaniu z 2021 roku nastąpił w Irlandii - liczba wniosków wzrosła tam o 439 procent (do 12 804). Estonia odnotowała 2716 wniosków, co oznacza wzrost o 365 proc., a następnie Austria - wzrost 202 proc..

Najmniej wniosków o azyl zarejestrowały Węgry (43), Słowacja (382) i Łotwa (548). Obywatele Ukrainy w dużej mierze nie są uwzględniani w statystykach, ponieważ od marca - ze względu na wojnę i specjalne przepisy - nie musieli ubiegać się o azyl.

Większość osób ubiegających się w tym roku o azyl w Niemczech, pochodziła z Syrii (27 proc.), Afganistanu (17 proc.), Turcji (10 proc.), Iraku (6,9 proc.) i Gruzji (4 proc.).

Najsilniejszy wzrost wniosków o azyl w porównaniu z 2021 roku nastąpił w Irlandii. (Fot. Maja Hitij/Getty Images)

Przyczyną znacznych różnic w liczbie wniosków w poszczególnych krajach UE są przede wszystkim przepisy administracyjne (np. na Węgrzech), a także położenie geograficzne (Łotwa).Według informacji unijnej agencji Frontex, największym szlakiem nielegalnej migracji w tym roku były Bałkany Zachodnie. Do listopada na zewnętrznych granicach UE stwierdzono łącznie 308 tys. nielegalnych wjazdów, z czego 45 proc. przez Bałkany Zachodnie.

Drugim najważniejszym szlakiem migracyjnym była środkowa część Morza Śródziemnego, przez które dotarło 94 tys. nielegalnych migrantów. Trzecim najważniejszym szlakiem nielegalnej migracji w 2022 r. była wschodnia część Morza Śródziemnego (Grecja, Turcja, Cypr).

Jak podkreśla "Welt", w ostatni weekend Grecja zadała poważny cios przemytnikom. Siłom bezpieczeństwa udało się rozbić gang przemytników, którego członkowie są podejrzani o systematyczne przewożenie migrantów z Grecji do Europy Zachodniej. Do tej pory zatrzymano 18 podejrzanych członków siatki.

Z informacji greckich władz wynika, że przemytnicy przez ostatnie kilka miesięcy organizowali transport migrantów z granicy grecko-tureckiej do Aten. Stamtąd, po otrzymaniu sfałszowanych paszportów, migranci lecieli samolotami do krajów Europy Zachodniej, co kosztowało ok. 5 tys. euro od osoby. 

Czytaj więcej:

Już ponad 30 tys. nielegalnych imigrantów na kanale La Manche w tym roku

Brytyjska straż graniczna przyzwala na przekazywanie przez Francję imigrantów

Home Office ma nowy pomysł na nielegalnych imigrantów. "Areszt i dożywotni zakaz przyjazdu"

Niespełna 100 imigrantów aresztowano dotychczas za nielegalne przybycie do UK

Brytyjski sąd: Deportacja nielegalnych imigrantów do Rwandy zgodna z prawem

Szefowa brytyjskiego MSW: Chcemy jak najszybciej odsyłać nielegalnych imigrantów do Rwandy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.06.2024
    GBP 5.0774 złEUR 4.2909 złUSD 3.9975 złCHF 4.4732 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement