Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Court: Deportation of illegal immigrants to Rwanda lawful

Court: Deportation of illegal immigrants to Rwanda lawful
Pierwszy lot deportaycjny do Rwandy miał się odbyć jeszcze w czerwcu. (Fot. Getty Images)
A scheme to deport undocumented migrants from the UK to Rwanda to process their asylum applications is legal, the UK's High Court ruled on Monday. This is a significant, if incomplete, victory for the British government,
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sędziowie orzekli, że budząca duże kontrowersje umowa jest zgodna z konwencją dotyczącą uchodźców oraz z brytyjską ustawą z 1998 roku o prawach człowieka, ale ministerstwo spraw wewnętrznych powinno spojrzeć na "szczególne okoliczności" konkretnych osób przed ich deportacją do Rwandy.

Wskazali, że przypadki ośmiu osób, które jako pierwsze miały być wysłane do tego kraju, nie zostały odpowiednio zbadane przez ówczesną szefową tego resortu Priti Patel i należy je ponownie rozpatrzyć, zanim rząd spróbuje ponownie deportować te osoby.

Wielu Brytyjczyków zwraca uwagę na kwestie humanitarne związane z odsyłaniem imigrantów do Afryki. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z umową zawartą w kwietniu przez Patel z rządem Rwandy, nielegalni imigranci będą mogli być wysyłani do tego kraju i tam będą rozpatrywane ich wnioski o azyl. Jeśli mają oni podstawy do otrzymania azylu, dostaną go, ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

Ci, których wniosek zostanie odrzucony, uzyskają status imigranta w Rwandzie, bądź zostaną odesłani do kraju pochodzenia. Patel wskazywała, że perspektywa deportacji do Rwandy będzie czynnikiem zniechęcającym nielegalnych imigrantów do podejmowania prób przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.

Pierwszy lot deportacyjny miał się odbyć w czerwcu, ale nie doszedł do skutku po serii apelacji składanych przez prawników nielegalnych imigrantów, a na koniec po interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Zarówno Liz Truss, która zastąpiła Borisa Johnsona na stanowisku premiera, jak i jej następca Rishi Sunak deklarowali zamiar realizacji umowy z Rwandą, a obecna szefowa MSW Suella Braverman mówiła, że chce zawrzeć podobne porozumienia z innymi krajami.

Od początku tego roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche prawie 45 tys. osób, co jest wzrostem o 57 proc. w stosunku do 2021 roku.

Czytaj więcej:

Brytyjscy posłowie: Brak dowodów, że plan odsyłania do Rwandy zatrzyma imigrantów

Od ogłoszenia planu deportacji do Rwandy do UK przypłynęło już 13 tys. migrantów

Większość Brytyjczyków uważa, że rząd stracił kontrolę nad granicami kraju

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement