Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Young Spaniards suffer from depression and fear unemployment

Young Spaniards suffer from depression and fear unemployment
Zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży w Hiszpanii jest po pandemii Covid-19 znacznie gorsze niż kilka lat temu. (Fot. Getty Images)
Protecting the mental health of young Spaniards is an urgent matter that should be dealt with by the government as soon as possible, says the ABC daily, presenting the results of research showing that young people suffer from depression and are afraid of getting a job.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według raportu fundacji, zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży jest po pandemii Covid-19 znacznie gorsze niż kilka lat temu. Ponad połowa badanych (56,4 proc.) w wieku 15-29 lat cierpiała na zaburzenia psychiczne lub psychiatryczne w ciągu ostatniego roku, jednak większość nie szukała profesjonalnej pomocy, ponieważ ich na to nie stać albo uznając, że problem "sam się rozwiąże".

"To bardzo poważne" - uznał dyrektor Fundacji Mutua Madrilena Lorenzo Cooklin, wzywając rodziców, aby "słuchali swoich dzieci i budowali mosty".

Młodzi ludzie cierpią na depresję, zaburzenia lękowe, fobie i niepokój związany ze śmieciowym zatrudnieniem. Prawie 80 proc. doznawało w ostatnim roku dyskomfortu emocjonalnego, w większości uczucia smutku, apatii i problemów z koncentracją. Te uczucia dotyczą w większości kobiet - o 20 proc. więcej niż mężczyzn, którzy z kolei częściej doświadczają objawów stresu pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i uzależnień od różnych substancji.

W ciągu ostatniego roku ponad 35 proc. hiszpańskiej młodzieży miało myśli samobójcze, których częstotliwość jest wyższa wśród mężczyzn. Według Krajowego Instytutu Statystycznego (INE), w 2020 roku samobójstwa osób poniżej 15. roku życia podwoiły się, a jedna czwarta młodych brała w ciągu ostatniego roku środki psychoaktywne.

Jednym z głównych problemów młodych ludzi jest bezrobocie, niepewność zatrudnienia i niskie zarobki. Ze względu na kryzys wywołany przez pandemię, jedna trzecia uważa, że ich problemy ulegną dalszemu pogorszeniu, a 40 proc. - że nic się nie zmieni.

Młodzi ludzie nie wierzą, że sytuacja w kraju ulegnie poprawie, dlatego 63 proc. czuje się zestresowanymi, zaś ponad 51 proc. stresuje głownie ich sytuacja ekonomiczna.

Czytaj więcej:

CBOS: 11 proc. Polaków dotknęła depresja, w tym 3 proc. choruje na nią obecnie

Badanie UE: Młodzi Polacy i Hiszpanie z najniższym wskaźnikiem optymizmu

Badania: Ketamina jako nowy sposób na redukcję depresji

Polacy coraz częściej odczuwają symptomy depresji. Gospodarka traci na tym miliony złotych

Jedna trzecia kobiet rodzących w czasie pandemii miała depresję poporodową

Pandemia w Europie uderzyła głównie w Brytyjczyków i środkowo-wschodnią cześć kontynentu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.05.2024
    GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement