Menu

Minister Kevin Foster: Immigrants who have not applied for settled status will not be deported

Minister Kevin Foster: Immigrants who have not applied for settled status will not be deported
Brytyjski minister zapewnił, że Home Office zawsze będzie szukać powodów do przyznania statusu, a nie na odwrót. Dodatkowo, każdy obywatel UE w UK ma prawo do odwołania się. (Fot. Getty Images)
EU citizens who for some reason still have not applied for settled status will not be automatically deported, British Immigration Minister Kevin Foster told Londonek.net. He explained that the right to apply to legalize your status for EU citizens is and will remain inalienable.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według oficjalnych danych, już ponad 6 mln obywateli UE w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o legalizację swojego statusu imigracyjnego w ramach rządowego programu EU Settlement Scheme. Około 400 tys. tych wniosków wciąż nie rozpatrzono, ale wszyscy oczekujący wciąż mają zagwarantowane swoje prawa.

W rozmowie z portalem Londynek.net Kevin Foster podał hipotetyczną sytuację, w której pracownik służb imigracyjnych natrafi np. na bezdomnego obywatela UE, który nie zaaplikował o status osoby osiedlonej.

"Jeśli funkcjonariusz imigracyjny napotka na swojej drodze osobę bez statusu (np. osobę bezdomną) i uzna, że kwalifikuje się ona do programu, przekaże jej pisemne powiadomienie o możliwości złożenia wniosku (o settled status - przyp.red.) po terminie. Zwykle jest 28 dni na złożenie wniosku - to czas na wysłanie zgłoszenia, a nie czas do deportacji takiej osoby" - zapewnił minister.

Jak wynka ze statystyk, 1 na 100 wniosków jest odrzucanych. Zdaniem ministra, w większości przypadków wynika to jednak z przyczyn formalnych, a jedynie w rzadkich przypadkach odmowa przyznania statusu związana jest np. z przestępczą przeszłością aplikującego.

"Home Office będzie szukać powodów do przyznania statusu, a nie powodów do odmowy" - wyjaśnił minister.

Rozmowę z ministrem Kevinem Fosterem można przeczytać dziś w naszej Czytelni: "Minister Kevin Foster dla Londynek.net: Odmowa settled status zawsze jest ostatecznością".

Czytaj więcej:

Problemy z settled status. Rząd zapewnia, że rejestracja wciąż możliwa

Francuzka przez 8 godzin przetrzymywana na lotnisku Gatwick

UE obawia się, że jej obywatele nie będą mogli odbywać podróży do UK

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement